
Nyitás. A hivatalos adatok szerint sokan kerültek szabadlábra, és sokan kerültek vissza
Minden érintett a saját igazát hangoztatja a visszaeső bűnözők ügyében. Miközben Tudorel Toader igazságügy-miniszter szerint az igazságügyi tárca ellenőrizte a kedvezményes szabadlábra helyezésről szóló törvényt, a büntetés-végrehajtás adatai szerint 14 ezren éltek az általa nyújtott kedvezményekkel.
2019. január 15., 19:342019. január 15., 19:34
2019. január 15., 19:472019. január 15., 19:47
Folytatódik a politikai adok-kapok a kedvezményes szabadlábra helyezést lehetővé tevő törvény ellen, miután egyre több súlyos bűncselekményt követnek el olyan visszaeső bűnözők, akik a törvény nyomán az eredetileg kiszabottnál korábban kerültek szabadlábra.
Miközben Tudorel Toader igazságügy-miniszter szerint az általa vezetett minisztérium ellenezte a jogszabály elfogadását, az Országos Börtönigazgatóság szerint mintegy 14 ezer elítélt esetében alkalmazták a jogszabályt, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) azzal próbálja a felelősséget hárítani, hogy azt állítja, a mostani felháborodást közvetlenül kiváltó medgyesi késeléses gyilkosság elkövetője nem is a vitatott törvénynek köszönhetően került szabadlábra.
Az Országos Börtönigazgatóság tájékoztatása szerint
„11 851 személyt az illetékes bírói testületek által jóváhagyott feltételes szabadlábra helyezési kérelmek alapján engedtek szabadon, a fennmaradó 2551 személynek letelt a kiszabott büntetése. A 2017/169-es törvény alapján szabadlábra helyezett személyek közül 724-en kerültek vissza a börtönbe, ez a büntetés-végrehajtási jogorvoslat törvénye haszonélvezőinek 5,02 százaléka” – szögezi le a börtönigazgatóság. Azt is hozzáteszi: a büntetés-végrehajtási intézményekbe visszakerült személyek nem mind a kiengedésük után követték el azt a bűncselekményt, ami miatt ismét szabadságvesztést róttak ki rájuk, hanem vannak esetek, amikor korábban elkövetett tettekért most mondta ki a bíróság a jogerős ítéletet.
Eközben a Szociáldemokrata Párt hétfőn késő este
A párt közösségi oldalán arról ír: a miniszter bírálóit politikai érdekek mozgatják, és akik így járnak el, azok a nemzetbiztonságot veszélyeztetik. A PSD szerint Toader csupán figyelmeztetett: az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalhatja Romániát a tűrhetetlen börtönviszonyok miatt, de a törvényhez semmi köze.
A párt egyúttal – forrásait meg nem nevezve – azt állítja:
Ezzel szemben a szabadlábra helyezés bírósági indoklásában erre a törvényre hivatkoznak és a nagyszebeni törvényszéki ügyészség szóvivője is arról beszélt: a férfi, aki az áldozat három bántalmazója közül 11-szer is megszúrta azt, ezen törvény nyomán, több mint két évvel büntetése letelte előtt szabadult a börtönből. Másik két társa is visszaeső, ugyanakkor ők valóban nem a kedvezményes szabadlábra helyezést lehetővé törvényt kihasználva szabadultak a börtönből. Egyébként mindhármukat 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték.
Eközben
akik a medgyesi gyilkosság miatt hétfőn este piros festékkel öntötték le az igazságügy-minisztérium lépcsőjét, és késeket dobtak rá.
Tudorel Toader igazságügy-miniszter amúgy emlékeztetett: a vitatott törvényt, amely lehetővé teszi, hogy az embertelen körülmények között fogvatartott személyek börtönbüntetéséből minden, börtönben eltöltött 30 nap után levonjanak hat napot, a 2016 végéig hatalmon levő szakértői kormány dolgozta ki. Tegnapi bejegyzésében emlékeztetett: a törvényt Raluca Prună igazságügy-miniszter dolgozta ki, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási tanács támogatta, a képviselőház pedig az eredetileg javasolt 3 helyett 6 napra növelte a levonható számát. Toader leszögezte:
Mint megírtuk, az ellenzék a kormányt teszi felelőssé a visszaeső bűnözők által elkövetett bűncselekmények miatt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) korlátozná a kedvezményes feltételes szabadlábra helyezésre jogosultak körét, kizárva a gyilkosság, nemi erőszak és rablás miatt elítélt személyeket, míg a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) eltöröltetné a törvényt.
Újabb visszaeső követett el bűncselekményt
Újabb, a büntetés-végrehajtási illetékesek szerint kedvezménnyel szabadult bűnöző által elkövetett bűncselekmény borzolta a kedélyeket tegnap: Galacon támadt egy férfi egy idős emberre annak saját lakása előtt. Az elkövető brutálisan bántalmazta, majd kirabolta áldozatát. A hatóságok azonosították a férfit, akinek tettére a büntetés-végrehajtási intézmények szakszervezete hívta fel a figyelmet, Toader igazságügy-minisztert téve felelőssé a nagyszámú bűnöző kiengedéséért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
szóljon hozzá!