
Orban: „a költségvetés rendszerének kidolgozásakor nem fogjuk növelni az adókat és illetékeket”
Fotó: Gov.ro
A kormány célja december 31-éig elfogadni a jövő évi államháztartási törvény tervezetét. Ez valószínűleg karácsony és szilveszter között fog megtörténni – jelentette ki szombaton, Slobozián tett látogatása során Ludovic Orban.
2020. november 01., 10:042020. november 01., 10:04
2020. november 01., 10:052020. november 01., 10:05
A miniszterelnök azt mondta: a jövő évi költségvetés a romániai gazdasági realitásból fog kiindulni, és elsősorban a Románia fejlődését célzó beruházásokra fog összpontosítani: a szállításügyi, energetikai, közegészségügyi, oktatási és távközlési fejlesztésekre.
„Másrészt ki fogjuk jelölni a nyugdíjak és bérek kifizetését biztosító anyagi forrásokat” – ígérte Orban. Hozzátette: alaposan át kell gondolni az európai alapok lehívásához szükséges társfinanszírozások biztosítását, ezeket ugyanis az államkasszából kell fedezni.
Leszögezte ugyanakkor, hogy
„A költségvetés rendszerének kidolgozásakor, amint azt már bejelentettük, nem fogunk semmiféle többletadót bevezetni, és nem fogjuk növelni az adókat és illetékeket. Ezt minden alkalommal elmondom, hogy a PSD többé ne terjesszen álhíreket ezzel a témával kapcsolatban” – fogalmazott a miniszterelnök.
„Az a célunk, hogy tovább emeljük a nyugdíjakat, a gazdaság növekedésének, fejlődésének függvényében emeljük. Akárki állítja, hogy többletpénz nélkül meg tudja növelni a nyugdíjakat, az egy nagy hazug. A nyugdíjakat az aktív emberek, az aktív lakosság által befizetett hozzájárulások termelik ki. Ahhoz, hogy növekedjenek a nyugdíjak, szükség van az alkalmazottak számának növekedésére, az átlagbér növekedésére. Így nőhetnek a nyugdíjalap bevételei, és ezáltal nőhetnek a nyugdíjak is – ez ilyen egyszerű” – magyarázta a kormányfő.
Orban azt is elmondta:
„Azt üzenem a nagyszüleinknek és szüleinknek, hogy valóban fogjuk emelni a nyugdíjakat, és ennek a növelésnek a gazdasági realitás és a fenntarthatóság elve képezi majd az alapját” – szögezte le Ludovic Orban.
A kormányfő a választások decemberi megtartásának fontosságát is hangsúlyozta. Véleménye szerint ha a jelöltek és a kampánystábok tiszteletben tartják az óvintézkedéseket,
„Ha a jelöltek és a kampánystábok betartják a szabályokat, semmiféle veszélye nincs annak, hogy gyorsabban fog terjedni a vírus. A szavazás napját is úgy szervezzük meg, hogy az emberek biztonságban elmehessenek szavazni. Szükség van parlamenti választásokra. Arra kérem az embereket, hogy tegyék fel maguknak a kérdést: azt akarják, hogy Renate Weber továbbra is a Nép Ügyvédje intézményének élén maradjon? Ha nem tartunk választásokat, Renate Weber a Nép Ügyvédje marad, és továbbra is ő lesz a felelős azokért az alkotmánybírósági beadványokért, amelyek miatt drámaian megnőtt a fertőzések száma. Azt akarják, hogy olyan emberek, mint Florin Iordache, az állami intézmények élére kerüljenek? Ha nem akarják, hogy olyan emberek, mint Florin Iordache, az állam intézményeinek élére kerüljenek, szükség van választásokra” – érvelt a kormányfő.
Példaként említette az Amerikai Egyesült Államokat, ahol a legnagyobb fertőzési szám dacára is lebonyolítják az elnökválasztást.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!