
Fotó: Rotaractmun.org
Klaus Johannis államfő jóváhagyta a bukaresti kormány javaslatát, hogy Románia csatlakozzék az ENSZ globális migrációs csomagjához, amelyet december 10-11-én Marokkóban fogadnak el – közölte szerdán a bukaresti elnöki hivatal.
2018. november 28., 23:192018. november 28., 23:19
2018. november 28., 23:222018. november 28., 23:22
A kormány által kidolgozott, és immár az államfő által is jóváhagyott memorandumban Bukarest úgy értékeli, hogy az elfogadás előtt álló ENSZ-csomag nem bátorítja a migrációt, nem hoz létre új jogokat, hanem ihletforrásként összegzi azokat a jó megoldásokat, amelyekre az államok migrációs politikájukat alapozhatják. A memorandum leszögezi, hogy a globális migrációs csomag nem egy jogilag kötelező érvényű dokumentum, ilyenként tiszteletben tartja azt, hogy minden államnak szuverén joga saját hatáskörben dönteni bevándorlási feltételeiről, a nemzetközi joggal összhangban, továbbá nem irányoz elő pénzügyi hozzájárulást sem a csatlakozó országok számára.
A bukaresti dokumentum felidézi, hogy az utóbbi másfél évben Románia a csomag kidolgozásának minden szakaszában részt vett, és kiegyensúlyozott, az Európai Unió egységes fellépését szorgalmazó álláspontot képviselt. Románia mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy a csomag rendelkezéseit ne tegyék jogilag kötelezővé, tartsák tiszteletben az államok szuverenitását, és tegyenek különbséget a törvényes és törvénytelen migráció, a menekültek és migránsok között.
Románia úgy ítélte meg, hogy az Európai Unió soros elnökségét hamarosan átvevő, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának ideiglenes tagságára pályázó országként csatlakoznia kell a globális migrációs csomaghoz, és ez nemzeti érdekeivel is összhangban áll. „Romániát a szolidaritás elve, a migrációs kihívásra adandó átfogó és összehangolt válaszok megtalálásának szükségessége, valamint a szabályozatlan és törvénytelen bevándorlással járó negatív jelenségek, az idegengyűlölet, intolerancia, rasszizmus leküzdésének szándéka vezérelte döntésében” – zárul a román elnöki hivatal közleménye.
Ezzel szemben Magyarország határozottan elutasítja a globális migrációs csomagot. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán az António Vitorinóval, a Nemzetközi Migrációs Szervezet főigazgatójával Genfben folytatott megbeszélésén leszögezte, a magyar kormány a dokumentum egyetlen pontját sem fogja betartani. A tárcavezető a találkozó után magyar újságíróknak nyilatkozva elmondta, a tárgyaláson leszögezte, hogy a csomag teljes mértékben ellentétes Magyarország érdekeivel, mert migrációra inspirál, ahelyett, hogy a folyamatok megállítását tűzné ki célul.
Hozzátette, eközben Európa környezetében mintegy 30-35 millió olyan ember él, aki élethelyzetéből adódóan könnyen hozhat olyan döntést, hogy elhagyja otthonát. „Nem fogunk fizetni, hogy képzéseket tartsanak a jövő migránsainak, (...) nem fogjuk eltitkolni, hogy a tömeges migrációnak komoly biztonsági következményei vannak, és nem fogunk ugyanolyan szolgáltatásokat biztosítani a migránsoknak, mint az adófizető magyar állampolgároknak” – hangoztatta a miniszter.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
szóljon hozzá!