
Fotó: Hotnews.ro
Több száz fő részvételével kezdődött tüntetés szombaton kora délután Bukarestben a kötelező maszkviselés, valamint általában a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozó intézkedések ellen. Hasonló, de kisebb megmozdulásokra erdélyi nagyvárosokban is sor került.
2020. szeptember 19., 16:432020. szeptember 19., 16:43
2020. szeptember 20., 11:152020. szeptember 20., 11:15
A demonstrációt a Starea de libertate (Szabadságállapot) elnevezésű csoportosulás hirdette meg a közösségi oldalakon. A mozgalom hívására a bukaresti Egyetem téren összesereglett tüntetők egyike sem visel védőmaszkot, és nemhogy a kötelező fizikai távolságtartást nem tartják tiszteletben, de szorosan állnak egymás mellett. A részvevők többek között olyan feliratokkal ellátott plakátokat emelnek a magasba, mint „Le a diktatúrával!”, „Szabadságot!”, Nem hiszünk nektek”.
„A gyerekeinket ketrecben, szájkosárban tartják, mint az állatokat. Ez nem szabad oktatás, ez a fiatal nemzedék erőszakos, kommunista és náci típusú átnevelése” – hangoztatta az egyik felháborodott tüntető a megmozdulásról készült televíziós híradások alapján. A részvevők szerint indokolatlan maszkviselésre kötelezni a tanulókat, mivel úgy tudják, hogy egyetlen tudományos kutatás sem bizonyítja, miszerint a SARS-COVID-2 kockázatot jelent a gyermekekre. A tüntetésen követelik a szerintük „aberráns” korlátozó intézkedések feloldását, az online formában történő oktatás beszüntetését. Ennek érdekében aláírásgyűjtés is indult.
A tüntetés helyszínére nagy számban kivezényelték a rendvédelmi szervek munkatársait, akikkel a demonstrálók több alkalommal szóváltásba keveredtek. Georgian Enache, a bukaresti csendőrség szóvivője közölte: kollégái felhívták a demonstrálók figyelmét, hogy kültéri rendezvényeken, megmozdulásokon legtöbb száz ember vehet részt a veszélyhelyzet idején. A rendezőket akár tízezer lejre terjedő pénzbírsággal sújthatják. Különben a rendezvényen feltűnt a szónoki emelvényen Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) elnevezésű szélsőséges, magyarellenes szervezet vezetője is. Ugyanakkor a részvevők között volt a maszkviselés ellen a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál idején is kifakadt Cristi Puiu rendező, valamint Carmen Avram, az ellenzéki román Szociáldemokrata Párt (PSD) európai parlamenti képviselője.
A kincses városban 30-40 ember gyűlt össze a központban. Az Agerpres hírügynökség jelentése szerint a csendőrök megpróbálták feloszlatni a csoportot azon a címen, hogy nem jelentették be a tüntetést, hogy nem volt maszkjuk, és nem tartották be a kötelező fizikai távolságot. A tiltakozók „paródiának” és „disznóságnak” titulálták azt, ami az iskolákban történik, és azt mondták: ilyen körülmények között nem lehet tanulni.
Ludovic Orban miniszterelnök úgy reagált a tüntetések hírére, hogy „úgy tűnik, mintha egyesek nem szeretnék a gyerekeiket”. „A szülők elsöprő többsége egyetért a maszk viselésének kötelezettségével, és mi, akik felelősek vagyunk, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését, támogatjuk ezt a módszert. Sajnálom, hogy vannak olyanok, akik úgy tűnik, mintha nem szeretnék a gyerekeiket. A maszk viselése és az oktatással kapcsolatos egyéb intézkedés az egészség védelmét szolgálja, a gyerekeket védik a vírustól” – hangoztatta a román kormányfő.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
1 hozzászólás