
A Bogdan Aurescu vezette román külügyminisztérium szerint árt a jószomszédi kapcsolatoknak a magyar kormány képviselőjének nyilatkozata
Fotó: Román Külügyminisztérium
A román belpolitikára és a román politikusokra vonatkozó kijelentésektől való tartózkodásra szólította fel Budapestet Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár Krónikának adott interjúja kapcsán a bukaresti külügyminisztérium. A tárca egyúttal nacionalista retorikával vádolja a magyar felet.
2020. szeptember 19., 19:052020. szeptember 19., 19:05
2020. szeptember 19., 22:352020. szeptember 19., 22:35
Nem maradt visszhang nélkül Bukarestben Potápi Árpád János lapunknak adott interjúja, amelyben a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára bíráló hangnemben kommentálta Klaus Iohannis román államfő Erdély vélelmezett kiárusításáról tett korábbi kijelentését. A Krónikában közölt interjú nyomán a román külügyminisztérium ugyancsak államtitkári szinten reagált, helytelenítve a budapesti illetékes szavait. Bár Iulia Matei államtitkár a Digi24 hírtelevízió megkeresésére válaszolva előrebocsátotta, a bukaresti tárca nem kívánja kommentálni Potápi Árpád János „választási összefüggésben” tett kijelentéseit, ezt mégis megtette.
„Ez a nacionalista retorika a történelem egyoldalú értelmezésén alapszik, mesterséges törésvonalakat teremt és árt a jószomszédi kapcsolatoknak. A román fél folyamatosan visszautasította ezt a megközelítést” – nyilatkozta Iulia Matei államtitkár a bukaresti hírcsatornának. A román külügyi illetékes szerint a magyar kormány képviselőjének kijelentései a romániai választásokat megelőző kampányidőszakra tekintettel „negatív többletjelentést hordoznak”.
A bukaresti külügyminisztérium ezért államtitkára útján felszólította Magyarországot, tartózkodjon a román belpolitikára és a román politikusokra vonatkozó kijelentésektől. Végezetül a külügyi illetékes reagált Potápi Árpád János államtitkár Klaus Iohannis elnökkel kapcsolatos állásfoglalására is, amely szerinte „teljességgel helytelen”. „Románia elnökét a román állampolgárok szavazták meg, ő valamennyi román elnöke, azoké is, akik megszavazták, és azoké is, akik nem” – hangoztatta reagálásában a román államtitkár.
Potápi Árpád János, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Krónikának adott interjúban „udvariasan korrektnek” nevezte a magyar–román viszony, közölve egyúttal, hogy sok vitás kérdés van, amit nem sikerült tisztázni, de szerinte az benne a legpozitívabb, hogy a budapesti kormány végezni tudja a magyar nemzeti közösség érdekében folytatott munkát. A Klaus Iohannis Erdély vélt kiárusításáról tett kijelentését kommentálva az államtitkár lapunknak megemlítette: a román államfő az erdélyi magyarok szavazataival került tisztségbe, de nem viszonozta a támogatást.
Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Potápi azt is hozzátette: Iohannisnak tudnia kell, hogy a szászokat a magyar királyok hívták be az 1200-as évek elején Erdélybe, kiváltságokat, autonómiát biztosítottak a Királyföldnek, amit a magyar uralom idején élveztek. „Az erdélyi szászok azonban ezt úgy hálálták meg, hogy a magyar szabadságharcok idején a magyarok ellenségeivel szövetkeztek, és 1918. december 1-je után kimondták a csatlakozást Romániához. Én nem vártam sokkal jobbat Klaus Iohannistól” – nyilatkozta a Krónikának az államtitkár.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
2 hozzászólás