
Fotó: Suciu Cristian
Románia folytatja az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyártó társaság koronavírus elleni oltóanyagának alkalmazását – döntött hétfőn este a koronavírus elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV).
2021. március 15., 22:572021. március 15., 22:57
2021. március 15., 23:382021. március 15., 23:38
A testület, az egészségügyi minisztérium, az országos népegészségügyi intézet, valamint az országos gyógyszerügynökség illetékesei rendkívüli tanácskozást tartottak annak nyomán, hogy több európai ország felfüggesztette az AstraZeneca használatát az egyes beoltottaknál tapasztalt vérrögképződés miatt. A CNCAV közölte, hogy a Romániában regisztrált mellékhatások kivizsgálásáról készült jelentések, a többi országban született döntések indoklásának, valamint az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlásainak figyelembe vételét követően az illető intézmények képviselői a COVID-19 elleni, Európában engedélyezett valamennyi vakcinával történő immunizálás folytatása mellett döntöttek.
„A védőoltás az egyetlen biztos és hatékony megoldás a COVID-19-járvány megfékezésére, ugyanakkor a Romániában alkalmazott vakcinákat jóváhagyta az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), amely a legszigorúbb, európai szintű szakembereket felsorakoztató döntéshozó szerv” – olvasható a koronavírus elleni oltáskampányt koordináló romániai bizottság közleményében.
A CNCAV kitér arra is, hogy a vérrögképződéses esetek alacsony számú beoltott személynél jelentkeztek, és ezek előfordulása nem haladja meg a beoltatlan lakosság körében jelentett esetekét. Az oltáskampányt koordináló bizottság úgy véli, figyelembe kell venni, hogy ezeknek a tüneteknek különböző okai vannak, és a védőoltás beadásától függetlenül előállhatnak. Az elmúlt napokban több mint egy tucat európai ország döntött úgy, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett, koronavírus elleni vakcina használatát. Az oltóanyag alkalmazásának leállítása a legtöbb esetben addig tart, amíg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálata le nem zárul arról, hogy a vakcina mellékhatásaként alakult-e ki trombózis egyes pácienseknél.
A hétfői nap folyamán az AstraZenecával történő immunizálás ideiglenes leállítása mellett döntött Franciaország, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Szlovénia, korábban Írország, Norvégia, Bulgária, Dánia, Izland. Jens Spahn német szövetségi egészségügyi miniszter elmondta, a felfüggesztésről az oltóanyagokért felelős szövetségi szakhatóság, a Paul Ehrlich intézet (Paul Ehrlich Institut, Bundesinstitut für Impfstoffe und biomedizinische Arzneimittel – PEI) hétfőn kiadott ajánlására döntöttek. „Az oltás beadása és az agyi vénákban fellépő vérrögképződés közötti időbeli kapcsolatról szóló jelentések alapján a PEI szükségesnek látja az oltóanyag további vizsgálatát” – ismertette a miniszter. Emmanuel Macron francia elnök arról számolt be, hogy legkorábban kedd délutánig érvényes a párizsi hatóságok által elrendelt intézkedés, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ugyanis akkor dönt arról, hogy kell-e módosítani az új ismeretek révén a brit-svéd gyógyszergyártó társaság termékének forgalmazási engedélyét.
A brit-svéd gyógyszeripari csoport hangsúlyozta: az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban eddig beadott több mint 17 millió adag oltás gondos biztonsági vizsgálata semmiféle olyan bizonyítékkal nem szolgált, amely arra utalna, hogy a vakcina alkalmazása bármilyen korcsoportban, bármelyik országban, bármelyik nem tagjai között, illetve bármelyik oltóanyag-szállítmány esetében növelné a tüdőembólia, a mélyvénás trombózis (DVT) vagy a normálistól eltérő trombocitaszám kialakulásának kockázatát.

Romániában csütörtök estétől péntek délig kilencezren mondták le az AstraZeneca vakcinára korábban lefoglalt időpontjukat az internetes előjegyzési portálon – közölte a koronavírus elleni oltáskampányt koordináló bizottság (CNCAV).
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
szóljon hozzá!