
Ilan Laufer
Antiszemitizmussal vádolja Ilan Laufer üzletember-politikus Klaus Johannis román államfőt amiatt, hogy visszautasította a fejlesztési miniszterré történő kinevezését. Laufer német származását is felrója az államelnöknek.
2018. november 20., 22:472018. november 20., 22:47
2018. november 20., 23:112018. november 20., 23:11
A 35 éves Laufer – aki a Mihai Tudose vezette balliberális kabinetben az üzleti környezetért felelős tárcát irányította – kedden este a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) székházában rögtönzött sajtótájékoztatóján súlyos vádakkal illette az elnököt.
Ilan Laufer közölte, feljelentést tesz az államelnök ellen az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD), ugyanakkor felkéri az Egyesült Államok zsidó közösségét, hogy vonja vissza a Johannisnak odaítélt kitüntetést. A politikus szerint Johannis ezzel is a Románia és Izrael közötti, Liviu Dragnea PSD-elnök által szorgalmazott közeledést akarja szabotálni. Laufer az államfő állítólagos antiszemitizmusnak bizonyítékát látja abban, hogy Johannis „Angela Merkel német kancellárnak tett ígéretéhez híven” megakadályozta Románia izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetését, amit – az Egyesült Államok példájára hivatkozva Liviu Dragnea kezdeményezett.
„Fontos adalék, hogy Johannis német nemzetiségű és minden szempontból gyanús kapcsolatot ápol a Romániai Németek Demokrata Fórumával, egy náci szervezet örökösével, amelyet törvényen kívül helyezett a második világháború után megkötött párizsi békeszerződés” – idézte az MTI Laufert. Hozzátette: nemcsak Nicolae Ceaușescu kommunista diktátor „adott el zsidókat” (pénzért engedélyezte kivándorlásukat), szerinte most már bebizonyosodott, hogy Klaus Johannis elnök is „eladott egy román zsidót, bár nem tudja, kinek és mennyiért”. Laufer végezetül azzal is megvádolta az államfőt, hogy bűnvádi eljárást „indíttat” ellene.
Különben a CNCD októberben már tárgyalt egy hasonló tematikájú ügyet: akkor megbírságolta Darius Vâlcovot, a kormányfő tanácsadóját, és megrótta Liviu Pop szociáldemokrata szenátort, amiért náci szervezetnek minősítették a korábban éppen Johannis által irányított Romániai Németek Demokrata Fórumát (FDGR). A két politikus arra hivatkozott, hogy a kisebbségvédelmi szervezet pert indított annak az egykori Romániai Német Népcsoport nevű szervezetnek a vagyonáért, melyet a II. világháború után náci szervezetté nyilvánítottak.
A PSD végrehajtó bizottsága hétfőn döntött arról, hogy nyolc minisztert lecserélnek Viorica Dăncilă 28 tagú kabinetjében. Johannis beiktatott hat minisztert, de nem hagyta jóvá Lia Olguța Vasilescu kinevezését a közlekedési tárca és Ilan Laufer kinevezését a regionális fejlesztési miniszteri posztra. Az államfő nem részletezte, mit kifogásol a két jelöltnél, csak alkalmatlannak nevezte őket. Johannis lépésée nyomán a PSD úgy döntött, hogy miniszterelnök-helyettesi posztra jelöli Vasilescut, közlekedési miniszternek pedig Mircea Drăghici képviselőt, a PSD pénztárosát jelöli.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
szóljon hozzá!