
Egyeztetnének. Miután a Veștea-kormány nem kapott bizalmat a parlamentben, a pártok újabb egyeztetésekre készülnek
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
2026. június 23., 08:312026. június 23., 08:31
A PNL első alelnöke, Dan Motreanu a Veștea-kormány elutasítása után úgy fogalmazott: az új kormány parlamenti támogatásáról csak átlátható módon lehet tárgyalni, ezért az államfőnek újabb egyeztetésekre kell hívnia a pártokat.
A Veștea-kabinet beiktatásának elutasítása után közzétett Facebook-bejegyzésében a politikus hangsúlyozta, „az árulók kormányának” azután sem szavazott bizalmat a parlament, hogy a kijelölt miniszterelnök „kétségbeesésében megalázkodott az AUR előtt”.
Emlékeztetett, hogy a PNL nem szavazta meg a „PSD-Veștea-kormányt”, és világossá tette, hogy a jövőben sem fog együtt kormányozni a szociáldemokratákkal.
– tette hozzá.
A liberális politikus az Agerpres szerint emlékeztetett pártja korábbi javaslatára, amely szerint egy hat hónapra szóló politikai megállapodás jelentené a kiutat a jelenlegi válságból. A paktumot aláíró pártoknak vállalniuk kell a helyreállítási tervben vállaltak végrehajtását, a költségvetési egyensúly megőrzését és a beruházások folytatását. Ha a pártok aláírnának egy ilyen megállapodást, akkor
Robert Sighiartău, a PNL főtitkára szerint az „árulás kormánya” megbukott, Nicușor Dan államfőnek pedig mielőbb kormányalakítási egyeztetésekre kell hívnia a pártokat.
„Árulásra és erkölcsi korrupcióra nem lehet építkezni” – hangsúlyozta nyilatkozatában a politikus. Leszögezte azt is, hogy azok a liberálisok, akik hétfő este megszavazták a Veștea-kormányt, többé nem tartoznak a Nemzeti Liberális Párthoz, és „egész életükben magukon viselik majd az árulás bélyegét”.
Sighiartău rámutatott továbbá, a PNL már a kezdetektől világossá tette, hogy a 48 nappal ezelőtt a Bolojan-kormány megbuktatásával előidézett válságnak nem lett volna szabad kialakulnia, most pedig arra kéri Románia elnökét, hogy kezdeményezzen konzultációkat a parlamenti pártokkal.
A politikus hangsúlyozta, hogy pártja továbbra is két lehetséges megoldást lát: egy PSD vezette kisebbségi kormány vagy egy PNL-USR-RMDSZ összetételű kisebbségi kormány alakítását.
„Úgy gondolom, hogy indokolt lenne a becsületbeli lemondása” – tette hozzá.
Mircea Abrudean szenátusi elnök szerint a hétfő esti szavazás eredménye azt bizonyítja, hogy a parlament nem fogad el egy olyan miniszterelnök-jelöltet, akit a saját pártjával való előzetes egyeztetés nélkül nevesítettek.
A liberális politikus hangsúlyozta, a PNL nem támogatta és nem szavazta meg a Veștea-kormányt, néhány párttársat leszámítva, akik megszegték a kongresszus döntéseit, ezért szankciókra számíthatnak.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök arra számít, hogy Nicușor Dan államfő a következő napokban ismét konzultációra hívja a pártokat a Cotroceni-palotába.

Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Veștea-kormány beiktatásának hétfő esti parlamenti elutasítása után a politikus gratulált Adrian Veșteának, amiért vállalta a kormányalakítási kísérletet. Felelős embernek nevezte a kijelölt miniszterelnököt, aki szerinte azt akarta, amit minden jóhiszemű ember: stabil kormányt Romániának, olyan közpolitikákkal, amelyek megakadályozzák a gazdaság kisiklását.
„Egyesek nem is voltak jelen a szavazáson, miközben erkölcscsőszként viselkednek. (...) De nem nekem, hanem a választóknak kell ítéletet mondaniuk róluk” – jelentette ki.
A parlamentben nyilatkozó Grindeanut arról is kérdezték az újságírók, részt vesz-e a cotroceni-i konzultációkon, miután Paul Stănescu volt PSD-főtitkár azt nyilatkozta, hogy őt látná szívesen miniszterelnöknek.
A politikus közölte: ha az államfő meghívja, elmegy a konzultációkra. Hangsúlyozta, hogy a PSD-ben demokrácia van, a párttagok elmondhatják véleményüket, de végül közösen döntenek.
„A Szociáldemokrata Párt nem futamodik meg e felelősség elől” – jelentette ki Grindeanu.
Szerinte
Azt is elmondta, hogy a PSD nem fogja megszavazni a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ koalíciójának kisebbségi kormányát.
Ha pedig a cotroceni-i konzultációk után az államfő a PSD-nek ad kormányalakítási megbízást, megvizsgálják, hogy milyen kormányzati konstrukcióhoz kérik a parlament bizalmát.
„Remélem, hogy azok is jobb belátásra térnek, akik ma hiányoztak a szavazásról vagy nem szavaztak, mert Romániának stabil kormányra van szüksége” – jegyezte meg.
Dominic Fritz Facebook-bejegyzésében ismét hangsúlyozta, hogy pártja készen áll részt venni egy olyan kisebbségi kormányban, amely elkötelezett a reformok folytatása, a tisztább közélet és a jobb életkörülmények biztosítása mellett.
Az USR elnöke szerint valójában lenézik a választókat azok a politikusok, akik napokig azt állították, hogy megvan a többségük a kormányzáshoz, majd „megalázkodtak a szélsőségesek előtt”.
„Egyszerre voltak ostobák és nagyképűek, és egyáltalán nem törődtek az állampolgárokkal” – fogalmazott.
„Hat év polgármesteri munka után biztosan tudom, hogy ha igazságot akarunk szolgáltatni, csapatmunkára van szükség. Nem jól hangzó beszédekre van szükségünk, hanem tettekre, amelyek kijavítják a hibákat. Az USR miniszterei bebizonyították, hogy meg lehet csinálni” – szögezte le.

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
Mint megírtuk, az RMDSZ sem támogatta a Veștea-kormányt, a szövetség honatyái részt sem vettek a szavazáson.
Kelemen Hunor pártelnök előzetesen elmondta: egyrészt azért tettek így, mert veszélyes precedensnek tartják, hogy az államfő a párttal történő egyeztetés nélkül, így a PNL belső ügyeibe beavatkozva kérte fel kormányalakításra Veșteát, másrészt azért, mert nem akartak beavatkozni a román pártok közötti küzdelembe.
Mint arról beszámoltunk, a PNL Ilie Bolojan pártelnökkel, ügyvivő miniszterelnökkel szemben álló szárnyának tagjaiból, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjeiből és néhány függetlenből álló kabinet, amelynek kijelölt vezetőjét az elnök a PNL-lel való előzetes egyeztetés nélkül kért fel kormányalakításra, a szükséges 233 helyett csak 189 támogató voksot kapott a parlamentben, míg 23-an ellene szavaztak.
Mint megírtuk,
Ezt követően felszólította az államfőt, hogy tisztázza: továbbra is szélsőséges pártnak tartja-e az AUR-t.
Mindezek után esély mutatkozott arra, hogy az AUR is bizalmat szavaz az új kormánynak, ám miután az államfő nem tett eleget az ultimátumban megfogalmazott felszólításnak, a szélsőjobboldali párt kivonult az ülésteremből, és nem vett részt a bizalmi szavazáson.
Az államelnök azután jelölte a miniszterelnöki posztra a Brassó megyei önkormányzat elnökét, hogy korábbi kormányfőjelöltje, Eugen Tomac június 14-én visszaadta megbízatását, mivel nem tudott parlamenti többséget felsorakoztatni kabinetje mögé.
Mint ismeretes, a jelenlegi politikai válságot az idézte elő, hogy a PSD az Ilie Bolojan liberális miniszterelnökkel való konfliktusokra és a gazdasági válság rossz kezelésére hivatkozva előbb kilépett a kormányból,
Az alkotmány értelmében ilyen helyzetben az elnöknek a pártokkal történő egyeztetést követően kell új miniszterelnök-jelöltet megneveznie.
Ha két kormányt is elutasít a parlament, az elnök feloszlathatja a törvényhozást, és előrehozott választásokat írhat ki.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
szóljon hozzá!