Hirdetés

A PNL alelnöke szerint ha a PSD és az AUR megbuktatja a kormányt, vállalnia kell a kormányzást

PNL

Felelősségvállalást kér. A PNL első alelnöke, Ciprian Ciucu szerint aki kormányt buktat, annak át kell vennie az irányítást

Fotó: Facebook/Ciprian Ciucu

Ha a kormányból nemrég kilépett Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) többség kedden a bizalmatlansági indítvány révén megbuktatja a kormányt, akkor nekik kell átvenniük a kormányzást – szögezte le a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke, Ciprian Ciucu.

Krónika

2026. május 04., 10:302026. május 04., 10:30

2026. május 04., 10:332026. május 04., 10:33

Az alelnök kifejtette, hogy a PSD-nek már nincs mit kínálnia sem a PNL-nek, sem a románoknak, és hogy a párt lejtmenetben van, és magával akarja rántani az egész országot.

Ciucu hozzátette, hogy a PNL nem fogadja el tovább, hogy a PSD packázzon vele.

Hirdetés
Idézet
Aki többséget alkot egy kormány megbuktatására, logikusan véve készen kell állnia egy olyan többséggel, amely felváltja azt a kormányt. Tehát a PSD-AUR többségnek, ha megbuktatja a kormányt, át kell vennie a kormányzást.

Ez logikus. Bármely demokratikus országban, bármely liberális demokráciában, amikor megbuktatnak egy kormányt, készen kell állni arra, hogy ne sodorják az országot káoszba” – hangsúlyozta Ciucu vasárnap este az Antena 3-nak nyilatkozva.

Kijelentette, hogy

a PNL nem fog többé koalíciót kötni a PSD-vel, ha a kormány megbukik a bizalmatlansági indítvány nyomán.

„Két ülésünk volt egymást követően egy hónappal ezelőtt és egy héttel ezelőtt, amelyeken azt mondtuk, hogy ha megbuktatjátok ezt a kormányt, többé nem bízhatunk bennetek. Kizárt, hogy bármilyen koalíciót is kössünk veletek. Tehát akkor is ezt mondtuk nekik, most is ezt mondjuk. Így kénytelenek lesznek többséget alkotni, mert ők robbantották fel ezt a bombát, és ők sodorják Romániát válságba, nem a PNL” – hangsúlyozta a PNL első alelnöke.

Arról is beszélt, milyen lehetőségei vannak a PNL-nek, ha a bizalmatlansági indítványt elfogadják, illetve ha elutasítják.

Idézet
Van egy lehetőség, amely szerint a kormány nem bukik meg, a helyén marad, olyan formában, amilyenben van, kisebbségi kormányként, őszig, amikor újabb bizalmatlansági indítványt lehet benyújtani. Ez az egyik lehetőségünk. A második lehetőségünk az, hogy ellenzékbe vonulunk. Más lehetőség nincs, mert a PSD túlságosan kompromittált minket.

A PSD jelenleg a PNL alá süllyedt. Ennek a pártnak már nincs mit kínálnia sem nekünk, sem a románoknak. Ez a párt lefelé tart, és mindannyiunkat magával akar rántani. A Nemzeti Liberális Párt egy olyan párt, amely ma visszanyerte méltóságát. Ezért nem fogadjuk el többé, hogy a PSD packázzon velünk” – szögezte le Ciucu.

Kifejtette, hogy ha a PNL továbbra is elfogadná a PSD-vel való szövetséget, az „kínos helyzetet teremtene”.

Arra a kérdésre, hogy biztos-e abban, hogy nincsenek olyan liberálisok, akik továbbra is szövetséget akarnak a PSD-vel, Ciucu így válaszolt: „Biztos vagyok benne, hogy vannak olyan párttársaim, akik ezt akarják, de ők kisebbségben vannak. Túl kevesen vannak a nagy többséghez képest.”

Azt is közölte, hogy még nem biztos a kormány bukása.

Idézet
Jelenleg folyik a tárgyalás. Úgy gondolom, körülbelül 5–10 szavazat hiányzik ahhoz, hogy ne fogadják el.

Nem tudom biztosan megmondani, mert én személyesen nem vettem részt egyetlen megbeszélésen sem. Lehetséges, hogy máshol is, vagyis mindkét oldalon, átállásokra kerül sor” – mondta Ciucu.

A PNL első alelnöke azt állította, hogy a liberálisok „méltósággal”, nem pedig pozíciók vagy előnyök ígéretével próbálják meggyőzni a parlamenti képviselőket, hogy ne szavazzanak a bizalmatlansági indítványra.

„Itt nem árulásról van szó, hanem lelkiismereti szavazásról, nem adunk nekik pénzt, állást vagy pozíciót” – mondta a főváros polgármestere.

A G4Media hétfőn liberális párti forrásokra hivatkozva arról írt, hogy

vannak olyan PSD-s és AUR-os törvényhozók, amelyek hajlandónak mutatkoznak a bizalmatlansági indítvány ellen szavazni.

A szélsőjobboldali SOS Románia egyik korábbi tagja elmondta: mind a PSD, mind a PNL győzködni próbálja a független törvényhozókat.

Előbbi konkrét támogatást és tisztségeket ígér az általa irányított intézményekben, míg utóbbi reformokról és fejlesztési tervekről beszél.

Közben a Fiatal Emberek Pártja (POT) hat korábbi, az UNIT nevű frakcióban tevékenykedő törvényhozója jelezte: bár aláírták a bizalmatlansági indítványt, nem szavazzák meg, mert a PSD és az AUR nem állt elő más megoldással a jelenlegi kormány helyett.

Mint arról beszámoltunk, a PSD), az AUR és a PACE – Románia az első által beterjesztett, Állítsuk meg a „Bolojan-tervet”, amely a gazdaság tönkretételére, a lakosság elszegényítésére és az állami vagyon csalárd eladására irányul! című bizalmatlansági indítványt kedden terjesztették be, és szerdán ismertették a szövegét a parlamentben.

A több mint 250 törvényhozó által aláírt dokumentumról kedden szavaz a parlament, az elfogadásához, és ezzel a kormány bukásához 233 szavazat szükséges.

Mint ismeretes, miután a tavalyi kormányalakításkor a PSD a legnagyobb frakcióval rendelkező pártként átadta a miniszterelnöki tisztséget a PNL-nek, egyfajta belső ellenzékként viselkedett, és folyamatosan bírálta azon kormány tevékenységét, amelynek maga is tagja volt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 06., szombat

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget

Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban

Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban
2026. június 06., szombat

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén
2026. június 05., péntek

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa

A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa
Hirdetés
2026. június 05., péntek

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ

Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ
2026. június 05., péntek

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken

Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken
2026. június 05., péntek

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást

A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”

Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”
2026. június 05., péntek

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben

Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben
2026. június 05., péntek

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést

A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést
Hirdetés
Hirdetés