
Felelősségvállalást kér. A PNL első alelnöke, Ciprian Ciucu szerint aki kormányt buktat, annak át kell vennie az irányítást
Fotó: Facebook/Ciprian Ciucu
Ha a kormányból nemrég kilépett Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) többség kedden a bizalmatlansági indítvány révén megbuktatja a kormányt, akkor nekik kell átvenniük a kormányzást – szögezte le a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke, Ciprian Ciucu.
2026. május 04., 10:302026. május 04., 10:30
2026. május 04., 10:332026. május 04., 10:33
Az alelnök kifejtette, hogy a PSD-nek már nincs mit kínálnia sem a PNL-nek, sem a románoknak, és hogy a párt lejtmenetben van, és magával akarja rántani az egész országot.
Ciucu hozzátette, hogy a PNL nem fogadja el tovább, hogy a PSD packázzon vele.
Ez logikus. Bármely demokratikus országban, bármely liberális demokráciában, amikor megbuktatnak egy kormányt, készen kell állni arra, hogy ne sodorják az országot káoszba” – hangsúlyozta Ciucu vasárnap este az Antena 3-nak nyilatkozva.
Kijelentette, hogy
„Két ülésünk volt egymást követően egy hónappal ezelőtt és egy héttel ezelőtt, amelyeken azt mondtuk, hogy ha megbuktatjátok ezt a kormányt, többé nem bízhatunk bennetek. Kizárt, hogy bármilyen koalíciót is kössünk veletek. Tehát akkor is ezt mondtuk nekik, most is ezt mondjuk. Így kénytelenek lesznek többséget alkotni, mert ők robbantották fel ezt a bombát, és ők sodorják Romániát válságba, nem a PNL” – hangsúlyozta a PNL első alelnöke.
Arról is beszélt, milyen lehetőségei vannak a PNL-nek, ha a bizalmatlansági indítványt elfogadják, illetve ha elutasítják.
A PSD jelenleg a PNL alá süllyedt. Ennek a pártnak már nincs mit kínálnia sem nekünk, sem a románoknak. Ez a párt lefelé tart, és mindannyiunkat magával akar rántani. A Nemzeti Liberális Párt egy olyan párt, amely ma visszanyerte méltóságát. Ezért nem fogadjuk el többé, hogy a PSD packázzon velünk” – szögezte le Ciucu.
Kifejtette, hogy ha a PNL továbbra is elfogadná a PSD-vel való szövetséget, az „kínos helyzetet teremtene”.
Arra a kérdésre, hogy biztos-e abban, hogy nincsenek olyan liberálisok, akik továbbra is szövetséget akarnak a PSD-vel, Ciucu így válaszolt: „Biztos vagyok benne, hogy vannak olyan párttársaim, akik ezt akarják, de ők kisebbségben vannak. Túl kevesen vannak a nagy többséghez képest.”
Azt is közölte, hogy még nem biztos a kormány bukása.
Nem tudom biztosan megmondani, mert én személyesen nem vettem részt egyetlen megbeszélésen sem. Lehetséges, hogy máshol is, vagyis mindkét oldalon, átállásokra kerül sor” – mondta Ciucu.
A PNL első alelnöke azt állította, hogy a liberálisok „méltósággal”, nem pedig pozíciók vagy előnyök ígéretével próbálják meggyőzni a parlamenti képviselőket, hogy ne szavazzanak a bizalmatlansági indítványra.
„Itt nem árulásról van szó, hanem lelkiismereti szavazásról, nem adunk nekik pénzt, állást vagy pozíciót” – mondta a főváros polgármestere.
A G4Media hétfőn liberális párti forrásokra hivatkozva arról írt, hogy
A szélsőjobboldali SOS Románia egyik korábbi tagja elmondta: mind a PSD, mind a PNL győzködni próbálja a független törvényhozókat.
Előbbi konkrét támogatást és tisztségeket ígér az általa irányított intézményekben, míg utóbbi reformokról és fejlesztési tervekről beszél.
Közben a Fiatal Emberek Pártja (POT) hat korábbi, az UNIT nevű frakcióban tevékenykedő törvényhozója jelezte: bár aláírták a bizalmatlansági indítványt, nem szavazzák meg, mert a PSD és az AUR nem állt elő más megoldással a jelenlegi kormány helyett.
Mint arról beszámoltunk, a PSD), az AUR és a PACE – Románia az első által beterjesztett, Állítsuk meg a „Bolojan-tervet”, amely a gazdaság tönkretételére, a lakosság elszegényítésére és az állami vagyon csalárd eladására irányul! című bizalmatlansági indítványt kedden terjesztették be, és szerdán ismertették a szövegét a parlamentben.
A több mint 250 törvényhozó által aláírt dokumentumról kedden szavaz a parlament, az elfogadásához, és ezzel a kormány bukásához 233 szavazat szükséges.
Mint ismeretes, miután a tavalyi kormányalakításkor a PSD a legnagyobb frakcióval rendelkező pártként átadta a miniszterelnöki tisztséget a PNL-nek, egyfajta belső ellenzékként viselkedett, és folyamatosan bírálta azon kormány tevékenységét, amelynek maga is tagja volt.
Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.
Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
szóljon hozzá!