2007. június 26., 00:002007. június 26., 00:00
A felvételi interjún való kommunikáció kopogással vagy csengetéssel kezdődik. A szakértő szerint már abban a pillanatban eldől az álláskereső sorsa, amikor belép az interjúztató ajtaján, ugyanis már a belépéssel vélemény alakul ki a cég képviselőjében. Éppen ezért ajánlatos a céltudatos, határozott fellépés. A kopogás után néhány másodperccel be lehet lépni a szobába, főleg ha megbeszélt időpontra érkezik a jelentkező. Ha ugyanis a kopogás után sokáig vár az ajtónyitásra, „teszetosza” hatást kelt tárgyalópartnerében. Persze a határozottságot sem szabad túlzásba vinni – derül ki a továbbiakban.
Amikor az álláskereső belép az interjúztató irodájába, és a cég munkatársa éppen telefonál, egy mosollyal, fejbiccentéssel lehet üdvözölni, ám megértést kell tanúsítani, tehát illik udvariasan visszamenni a folyosóra. Ha ezután négy-öt percig nem történik semmi, újra meg lehet próbálni bejutni.
A tényleges belépés után a köszönés következik. Ajánlatos a „Jó napot kívánok!”. A tegezés szigorúan tilos, még abban az esetben is, ha huszonévesként hasonló korú és nemű személy készíti az interjút. Köszönés közben tanácsos a partner szemébe nézni, illetve mosolyogni, hiszen így tükröződik a másik iránti elfogadás. A kézfogást nem szabad a belépőnek kezdeményeznie. Mivel a kézfogásból is vélemény alakul ki a cég képviselőjében, jó, ha a kézfogás határozott. A kézfogásban nem kell különbséget tenni férfi és nő között, viszont tilos a túlzott szorítás. Az etikett szerint vendéglátónknak kell hellyel kínálnia, ám néha ezt vagy szórakozottságból, vagy kulturálatlanságból elmulasztják. Ha a beszélgetés kezdetét követően az interjúztató nem kínálja hellyel a potenciális alkalmazottat, akkor meg lehet kérdezni: „Megengedi, hogy leüljek?” Ám helyet foglalni csakis engedéllyel illik.
Az ülés maga is hordoz információt. Ha az álláskereső túl összehúzza magát, idegességet, félénkséget sugároz, ha szétterpeszkedik, és keresztbe teszi a lábát, akkor a nagyképűség, a túlzott magabiztosság hatása kelthet visszatetszést partnerében. Hölgyeknél ajánlott a kicsit zártabb, férfiaknál a kicsit nyitottabb lábtartás. Javasolt, hogy a nők ne tartsák az ölükben a táskájukat, hanem helyezzék például a mellettük levő székre.
A beszélgetés során jó, ha a „vizsgázó” nagyrészt a „vizsgáztató” szemébe néz, csakis akkor és csakis annyi időre „viheti” el tekintetét, ha épp válaszon gondolkodik. A válaszoknál ajánlatos kerülni a rövid, egyszavas (igen/nem) reakciókat. Amelyik pozícióban fontosak a jó kommunikációs képességek, ott különösen ügyelni kell a jól felépített mondatokra, a helyes artikulációra. Tilos viszont a pókerarc, időnként jó bólogatni, mosolyogni. Viszont ajánlatos kerülni a szélsőséges reakciókat, egy-egy megjegyzés hatásának – például ha túl sok vagy túl kevés pénzt ígérnek – soha nem szabad észrevevődnie. A kommunikációs szakértő szerint fontos továbbá, hogy a beszélgetést az interjúztatónak kell befejeznie.