Hirdetés

Van kiút a függőségek útvesztőjéből – Geréb Tünde pszichoterapeuta a szenvedélybetegség kezeléséről

Lejtőn. Eleinte az egyén szociális ivó, majd egyre sűrűbben kezdi használni az adott szert, míg létrejön az ún. abúzus •  Fotó: Haáz Vince

Lejtőn. Eleinte az egyén szociális ivó, majd egyre sűrűbben kezdi használni az adott szert, míg létrejön az ún. abúzus

Fotó: Haáz Vince

Legyen szó szer- vagy folyamatfüggőségről, a szenvedélybetegség hátterében rendszerint hasonló pszichológiai dinamika áll. Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeutával a függőségek kezeléséről, a hozzátartozók által megtehető, lehetséges lépésekről és a felépülés szempontjából kulcsfontosságú szakemberekről és támogató közösségekről beszélgettünk.

Oláh Eszter

2022. február 13., 15:402022. február 13., 15:40

Akármerre járunk, a szenvedélybetegség számos formájával találkozhatunk: a leggyakoribbak azok a szerfüggőségek, mint az alkohol- vagy a drogfüggőség, de kialakulhat a függőségi viszony bizonyos viselkedés vagy tevékenységek mentén is. Ilyen például az evés-, a játék-, a számítógép-, de akár a munkaszenvedély is. Bármelyiket is vennénk górcső alá, Geréb Tünde pszichoterapeuta úgy véli, valamennyi mögött ugyanazt a pszichológiai dinamikát fedezhetjük fel.

A terápia alapja a múltfeldolgozás

Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeuta, párokkal és családokkal is dolgozik. A rendszerszemlélet egyik alapelve szerint az egész több, mint részeinek összege. Minden részlet csak az egész kontextusában érthető meg helyesen, bármely rész változása kihat a többi részre is, miközben a rendszer szabályozza önmagát. Geréb Tünde a szenvedély- és a más eredetű lelki betegségek esetében nem tesz különbséget a környezeti hatások és a veleszületett hajlam közt. Véleménye szerint ez utóbbi alatt kevésbé a genetikát, mint inkább a lelki sérülékenységre való hajlamot, illetve egyfajta érzékenységet kell értenünk.

Hirdetés

A környezeti hatások szempontjából azonban kiemelte, hogy nem elhanyagolható a családból hozott stresszkezelési módszer mintája, amit az egyén önkéntelenül is elsajátít, és később a saját életében alkalmaz.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Véleménye szerint a szenvedélybetegség gyökere első sorban a családi rendszerben keresendő, a terápia alkalmával viszont nem csupán a szenvedélybetegséget keresik vissza az előző generációkban, hanem bármit, ami sérülésre okod adhat, legyen szó traumáról, veszteségről vagy feldolgozatlan eseményről. „A terápia arra vállalkozik, hogy a függőknek egy másfajta megoldást nyújtson a már kialakult sérülések kezelésére. Nem csak az aktuális helyzeten, visszafelé is kell dolgozni: minden terápia alapja a múltfeldolgozás” – vázolta fel.

Az elvesztett kontroll nem állítható vissza

Az erdélyi szenvedélybetegeken segítő Bonus Pastor Alapítvány jelenleg Székelyudvarhelyen dolgozó munkatársa tisztázta, hogy a betegség kialakulása szempontjából szer-, illetve folyamatfüggőség közt sem teszünk különbséget, és a gond sok esetben egy társadalmilag elfogadott helyzetből növi ki magát problémává. Az alkoholfogyasztás példájával élve elmondta, hogy eleinte az egyén szociális ivó, majd a nyomás súlyosbodásával egyre sűrűbben kezdi használni az adott szert, míg létrejön az ún. abúzus, azaz a visszaélés fázisa: a veszélyes ivás. Mint mondta,

az egyén nehezen tudná megmondani, hol húzódik a határ, és mikor csúszik át függőségbe, szakmai szemmel azonban ez pontosan meghatározható.

Elmondta, hogy a függőség megállapítása a kontrollvesztéssel hozható összefüggésbe, amely egyrészt az elfogyasztott adag mennyiségére, másrészt viszont a fogyasztás időzítésére vonatkozik: az érintett elkezd nem megfelelő helyzetekben inni, olyankor is, amikor más feladatai lennének. Szakemberek egy teszt segítségével le tudják mérni, ha létrejött a függőség, ami – mint megtudtuk – kezelés során sem visszafordítható a kontroll visszaállítása szempontjából. „Egy kontrollvesztett személy, még ha két évig absztinens is, többé nem lesz szociális ivó, csak teljes nem-ivó” – részletezte.

Kiút. A kontrollvesztés visszafordíthatatlan, a gyógyult rendszerint nem iszik többet •  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Kiút. A kontrollvesztés visszafordíthatatlan, a gyógyult rendszerint nem iszik többet

Fotó: Kristó Róbert

Nem új keletű gondolat, hogy a gyógyulás kizárólag a felismerés után veheti kezdetét, de ezt rendszerint a hozzátartozók, a barátok vagy a munkáltató veszi észre hamarabb, így általában ők a „küldőszemélyek”.

Geréb Tünde elmondta, hogy a segítségnyújtás első lépése informálni az érintettet arról, hogy a függősége probléma, ugyanakkor kiemelten fontos azt is elmondani, hogy létezik rá megoldás. „Tapasztalatom szerint nagyon lényeges, hogy ez utóbbi elhangozzon, ugyanis a függőket rendszerint két dolog gátolja abban, hogy terápiára járjanak: egyrészt a szégyen, ami látszólag egy erkölcsi szempontból érintett működés eredménye, másrészt az erős reménytelenség, ami miatt nem hiszik vagy nem is tudják, hogy lehet ebből kiút” – magyarázta.

„Ha nem mész terápiára, majd mi megyünk érted”

A beavatkozásnak és a kezelésnek a probléma súlyosságától függően több fokozata lehet, első lépésként a szakember azonban mindenképp az állapotfelmérő konzultációt ajánlja, amely segítségével felmérik a függőség súlyosságát. Sokszor évek telhetnek el, amíg az érintett ráveszi magát, hogy terapeutához menjen, ezért a szakember kiemelte, hogy létezik az ún. „Arise” módszer, vagy családi intervenció, amelyet akkor alkalmaznak, amikor a hozzátartozó telefonon abban kéri a szakember segítségét, hogy hogyan segítsék a szenvedélybeteget abban, hogy jelentkezzen tarapiára.

Geréb Tünde elmondta, hogy a módszer tulajdonképpen egy háromlépcsős folyamat: először telefonon konzultálnak arról, hogy a szenvedélybeteget informálják a terápia lehetőségéről. Abban az esetben, ha nem akar részt venni, ajánlják, hogy lehetőleg mindenki, aki a családban közelről érintett, elmenjen a szenvedélybeteg tudtával egy terápiás ülésre.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

„Amikor eljönnek, megpróbáljuk megérteni, mi történik a családi rendszerben, hiszen a függő tulajdonképpen a családi rendszer tünethordozója, ő az indexpáciens: ő csupán a mutatója annak, ami a rendszeren belül történik. Ez nagyon fontos mozzanat, amivel mintegy lekerül az illetőről a stigma, illetve a család is megérti, hogy mi zajlik az érintettben” – fejtette ki.

Ezután a hozzátartozók hazaviszik a terapeutával közösen megszerkesztett értelmezést, ami leveszi a szenvedélybetegről azt a nyomást, hogy a dolgok csak azáltal rendeződnek, ha ő megváltozik.

Mint mondta, sokszor ez már elég arra, hogy a függő eljöjjön, azonban ha mégsem teszi meg, következik a harmadik, azaz a határhúzás fázisa. A családon belül ugyanis a túlsegítés tendenciája révén általában kialakul a kodependencia, amikor a hozzátartozók túlsegítik a függőt, egyfajta védőhálót alakítva ki körülötte. Kiemelte, hogy ezen a szinten hagyni kell, hogy az érintett szembesüljön tettei következményeivel, esetenként akár az időszakos különköltözés által. „Egy jól kipárnázott családi fészek évtizedekig konzerválhat egy függőséget, az érintett pedig nem kerül válsághelyzetbe. Nagyon fontos tehát, hogy a hozzátartozó eljöjjön a konzultációra, hiszen ilyen helyzetben egyedül ő képes tenni azért, hogy ez az idő lerövidüljön” – hívta fel a figyelmet.

Az absztinencia nem cél, hanem feltétel

Mint mondta, a gyógyulás szempontjából kiemelt jelentőségű, hogy a függő körül egyfajta segítőháló épüljön ki, ami az orvos, a pszichológus és a szociális munkás hármasából áll, illetve ide tartozik még a lelkészi segítség is. Szakemberek úgy tartják, hogy a függőség egy testi-lelki-szociális és spirituális probléma, ezért a segítő területek közti együttműködés nagyon fontos lehet, hogy az érintett eljusson az éppen szükséges gondozói területre.

A felépülés ugyanis – mint azt a szakember is elmondta – mindig egy folyamatként történik: felépülésről legkevesebb két év után beszélhetünk, amikor a teljes absztinencia mentén teljes élet-átrendeződés történik.

Ez jelenti a józan, kiegyensúlyozott életvitel kialakítását, amely által hosszú távon fenntartható marad az absztinencia meg a jólét. „Az absztinenciát nem célnak, hanem feltételnek tekintjük, enélkül nincs segítőmunka. Ezt kell mihamarabb és minél biztosabban létrehozni, hogy utána beinduljon a változás a kapcsolatok, a munka, illetve az egészség terén” – egészítette ki.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A felépülésben és az utógondozásban természetesen a támogató csoportoknak is óriási szerepük van. A szenvedélybetegség esetében a szakemberek a megelőzés, a terápia és az utógondozás hármasával dolgoznak. Geréb Tünde elmondta: megfigyelték, hogy azok a páciensek, akik terápia után utógondozáson vesznek részt, sokkal nagyobb eséllyel maradnak meg a felépülésben.

Az utógondozásra, amely tulajdonképpen egy támogató és megtartó közösség, egészen hosszú időn keresztül szükség van.

Sok fórum létezik, amely által akár évtizedekig is kapcsolatban maradhatnak a kialakult közösséggel, amely nem csak abban segíti a résztvevőket, hogy tiszták maradjanak, hanem abban is, hogy tapasztalataikat továbbadva támogassák a többi szenvedélybeteget – tette hozzá.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
Hirdetés
Hirdetés