
Czikai Éva szerint óriási segítség, hogy a szervezők felosztják az útvonalat fontos megállókat megjelölve
Fotó: Czikai Éva
Saját ritmusban próbálja felfedezni Afrika természeti látványosságait, kulturális érdekességeit Czikai Éva szatmárnémeti fodrász, aki férjével közösen először nevezett be a Budapest–Bamako Ralira.
2020. január 29., 18:272020. január 29., 18:27
2020. január 30., 12:092020. január 30., 12:09
Első alkalommal indul a pénteken kezdődő Budapest–Bamako Ralin Czikai Éva szatmárnémeti fodrász, aki férjével, Dan Fabiannal közösen Renault Megane kabrióval vág neki a közel kilencezer kilométeres útnak. A Krónika érdeklődésére Czikai Éva elmondta, a partiumi városban egy motoros létrehozta a Transilvania for Africa nevű csapatot, amely közel 40 tagot számlál, ebből 17-en motorral, a többiek kisebb-nagyobb autókkal neveztek be a világ legnagyobb amatőr ralijaként jegyzett versenyre.
„Mi nem vagyunk ralisok, teljesen más típusú szabadidős tevékenységekben szoktunk részt venni. Én általában a hegyekben túrázom, két évvel ezelőtt megmásztam a Himaláját, a férjem pedig nemzetközi búvároktató. Semmiképp sem szeretnénk versenyezni, hanem saját ritmusunkban megpróbáljuk felfedezni Afrika kontinensének ezt a részét” – fogalmazott Czikai Éva. Hozzátette, őt személy szerint nagyon érdeklik a természeti jellegzetességek, illetve a különböző országokon áthaladva a kultúrának, az emberek ritmusának, világhoz és élethez való hozzáállásának változása.
Kifejtette, a szervezők nagyon szimpatikusak, mert rengeteg segítséget nyújtanak. Megadják az indulási és érkezési pontot, de az útvonalat nem jelölik meg, hanem különböző pontokat lehet összekötni attól függően, hogy milyen kategóriába, illetve milyen járművel neveztek be a versenyzők a ralira.
– mutatott rá a versenyző. Hozzátette, ezeken az országokon nagyon nehéz vagy szinte lehetetlen egyedül átjutni.
Dan Fabian a Budapest–Bamako Ralira benevezett Renault Megane kabrióval
Fotó: Czikai Éva
A rali hivatalosan pénteken 14 órakor kezdődik Budapesten, és a résztvevőknek Európán keresztül Marrákesbe kell érniük február 3-ig. A futam egy része indul a magyar fővárosból, a versenykategóriások kötelezően, a túrakategóriások nem feltétlenül. A következő indulás Marrákesből február 4-én reggel lesz, itt csatlakoznak a motoros csapatok, ugyanis ők a téli körülmények között nem motorozhatják át negyed Európát – magyarázta a szatmári résztvevő.
A Budapest–Bamako Rali hivatalos oldalán szereplő leírás szerint ezt követően látványos hegyi utak, az Atlaszt átszelő sziklás ösvények, a Sarhro- és Bani-hegységek régi Dakar-pisztjei fogadják az indulókat Marokkóban. A szervezők idén igyekeztek úgy összerakni az útvonalat, hogy Marokkó melegebb és kevésbé csapadékos részén haladjanak át.
A továbbiakban a rali ellátogat Mauritánia leglátványosabb tájaira, ahol klasszikus szaharai autózás vár az indulókra.
A következő napokban Szenegál kis falvain, szűk, szamárkocsis ösvényeken át halad a mezőny a dindefelói vízesésig, ami hűsítő fürdőt ígér a meleg napok után. A száraz szavannákat, buja erdők és sűrű dzsungelek váltják fel. A guineai magasföldek legfestőibb részén keresztül haladva jutnak el Sierra Leonéba és az Atlanti-óceán partjaihoz. A megérkezés a tervek szerint február 16-án lenne.
Czikai Éva arról is beszámolt lapunknak, hogy számukra a legfontosabb a rali jótékonysági része.
„Mivel kicsi járművel megyünk, ezért nem férne bele sok iskolai felszerelés vagy egészségügyi eszköz. Viszont sok résztvevő kamionra pakol, általában iskoláknak és egészségügyi központoknak visznek adományt. Például a kolozsvári motoros csapat, ha jól tudom, 1800 gyereknek való tanfelszerelést szállít teherautón” – részletezte a szatmárnémeti fodrász.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!