
Magyarországon engedélyezett a sörfogyasztás a stadionokban
Fotó: Facebook/Büfészektor
A sörárusítást és -fogyasztást is lehetővé tenné a romániai stadionokban az a törvénymódosító tervezet, mely a futballszurkolókra vonatkozó szabályokon változtatna. Az elkészült tervezet a sörözés mellett lehetővé tenné a pirotechnikai koreográfia, görögtüzek használatát is, de csak szervezetten, szakcégek által levezetve.
2025. június 20., 21:302025. június 20., 21:30
Ciprian Paraschiv, a képviselőház ifjúsági és sportbizottságának elnöke csütörtökön bejelentette, hogy véglegesítette a sportversenyeken elkövetett erőszak megelőzéséről és leküzdéséről szóló, 2008/4-es törvényt módosító javaslatok listáját, melyek között ott található a sörözés engedélyezése a stadionokban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 50 éves honatyája – aki egykori labdarúgó, a Poli Iași csapatkapitánya volt, a Román Labdarúgó-szövetségnél is dolgozott, illetve UEFA-megfigyelőként is tevékenykedett – a romániai sport „jelenlegi igényeihez” igazítaná a jogszabály vitatott paragrafusait. Ugyanis az évek során a szurkolók, különösen a keménymagok képviselői arra panaszkodtak, hogy a jelenlegi forma elavult és túlságosan korlátozó – idézte fel a Golazo.ro sportportál.
A Paraschiv által csütörtökön beterjesztett törvénymódosító tervezet legfőbb pontjai:
Az alkoholfogyasztás kapcsán ugyanakkor arról is rendelkeznek, hogy a szervezők kötelesek lesznek jól látható helyeken elhelyezni „a felelősségteljes alkoholfogyasztásra vonatkozó figyelmeztetéseket”. Tilos lesz továbbá belépnie a stadionba minden olyan nézőnek, aki ittas vagy hallucinogén szerek hatása alatt áll, vagy pedig kitessékelik, ha ilyen állapotban találják az arénában.
A nézőknek továbbra is tilos lesz fáklyákkal, tűzijátékokkal, petárdákkal, robbanóanyagokkal, gyújtószerekkel vagy füstkibocsátó eszközzel belépni az arénákba. Az a kitétel pedig, hogy kiskorúak nem lehetnek az erre kijelölt övezetben, azt sugallja, hogy az engedélyezett pirotechnikai show nem lehet a lelátókon.
Ciprian Paraschiv kezdeményező bízik abban, hogy a parlament elfogadja a módosításokat. Úgy véli, hogy a sport profitálni fog belőle, mert például a klubok vagy a szövetségek új bevételi forrásokhoz jutnak, az ellenőrzött piroshow-k pedig növelik a látványosságot, és megszüntetik a múltbeli kockázatok egy részét, amikor ezeket a szurkolók szervezték.
– mondta Paraschiv. Mint ismeretes, a stadionokon belüli alkoholfogyasztás „nem ördögtől való dolog”, Európa számos országában engedélyezett. Például Németországban, a Cseh Köztársaságban, Belgiumban és Ausztriában a stadionokban alkoholtartalomtól függetlenül engedélyezett a sör fogyasztása. Ugyanakkor Olaszországban régiónként változó megkötések szerint, például csak VIP-zónában lehet alkoholizálni, Portugáliában és Hollandiában pedig a mérkőzéseken fogyasztható sör, de csak csökkentett alkoholtartalommal.
Franciaországban és Spanyolországban pedig a törvény szerint csak 0%-os alkoholtartalmú sört lehet inni a mérkőzéseken.
Magyarországon engedélyezett az alacsony alkoholtartalmú (legfeljebb 5%) italok, a sör árusítása-fogyasztása a stadionokban, de csak műanyag pohárban szolgálják fel, és a Magyar Labdarúgó-szövetség vagy a rendező klub rendbontás esetén dönthet az alkohol betiltásáról. Az elmúlt időszakban az MLSZ-nek a pálya felé bedobált sörös poharakkal gyűlt meg a leginkább a baja.
Romániában hosszú évek óta fel-felmerül a korlátozás feloldása, amely nagyon szigorú, hiszen nemcsak az arénákban, hanem azok környékén is tilos alkoholt forgalmazni a nagyobb sportesemények ideje alatt, ami megnehezíti a környékbeli kereskedelmi egységek dolgát és bevételkiesést okoz. A klubvezetők nagy része korábban támogatta a tilalom eltörlését. Szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a meccsnézés sörözéssel történő társítása rossz hatással lehet a sporteseményeken szintén részt vevő gyerekekre, akik fogékonyabbakká válhatnak az alkoholfogyasztásra.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci egykori tornászt abból az alkalomból, hogy 50 évvel ezelőtt a sporttörténelemben elsőként kapott 10-es pontszámot a gyakorlatára a montreali olimpián.
Nem jött össze a címvédés a Nagyváradi VSK-nak a román vízilabda-bajnokságban, miután a mindent eldöntő, ötödik mérkőzést elbukta hazai medencében a bukaresti Steaua ellen.
A Két keréken Los Angelesbe elnevezésű projekt által szeretne bizonyítani, példát mutatni és közösséget építeni Blága Emőke látássérült versenyző, Péter Ágnes pilóta és Ruzsa Lehel edző.
A Nagyváradi VSK a címvédést jelentő tizenegyedik bajnoki címéért, míg a bukaresti Steaua huszonegyedik aranyáért küzd a román férfi vízilabda-bajnokság döntőjében, amelyben jelenleg döntetlenre áll a két nagy rivális párharca.
Sokkal többe kerül Románia legnagyobb sportcsarnoka, mint ahogyan azt tervezték: a bukaresti kormány rábólintott az eleve méregdrága, erdélyi „Colosseumnak” is nevezett brassói sportlétesítmény új sarokszámaira.
szóljon hozzá!