Jancsó Miklós, Konrád György, Bárándy Péter, Moldova György, Kende Péter, Pintér Dezsõ és még sok más neves személyiség után a magyar országgyûlés 207 fõs többségét is Sánta kutya díjjal illették. A Magyar Cenzúra Napjának Ünnepélyét szervezõ bizottság a budapesti Kerék vendéglõben tartott díjkiosztón arról is tájékoztatta az egybegyûlteket, hogy a díjazott azzal érdemelte ki a kitüntetést, hogy „határozatba foglalta, hazánkban a kormányzati hatalom csalárdsággal is megszerezhetõ, és megtartható”. A Sánta kutya díjat egyébként azoknak a személyiségeknek ítélik oda, akik „félrevezetik az országot”. Mi több ugyanezen díjkiosztó alkalmával, új mértékegység bevezetését javasolták, méghozzá a hazugság mérésére. Alapegységnek pedig a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által óránként kibocsátott hazugságmennyiséget tekintik, és illõ módon róla is nevezték el. Vagyis aki ezután óránként annyit hazudik, mint a magyar miniszterelnök, az 1 gyurcsány egységnyit lódít. Aki túltesz rajta – jól neki kell ám gyürkõznie –, annak deka-, hekto- és kilógyurcsányban mérik majd a hazugságait. Az apróbb füllentéseket, csúsztatásokat, jóindulatú elhallgatásokat feltehetõen deci-, centi- és milligyurcsányban mérik. Csakhogy, a dolog hátterében – mint ismeretes – komoly politikai ügy húzódik, amely valószínûleg 50 év múlva már a történelemkönyvekben is leckeként szerepel. Kérdés viszont: hogyan? Ha a tankönyvíró hiteles akar lenni, idéznie kell a magyar miniszterelnök beszédébõl. Igen ám, de annak nincs olyan mondata, amelyben ne lenne legalább egy kifütyülõs szó, amit ugye gyermekeknek mégsem tálalhat a maga csupasz valóságában egy magára valamit is adó történelemtanár. S akkor hogyan tanítják majd meg az ifjúságnak a magyar történelem eme korszakát? Netán kikozmetikázzák majd az elhíresült beszédet? Nos, ha igen, akkor ne feledjenek el majd Sánta kutya díjat adni a tankönyvírónak.