
Leslie Mandoki meglepetésvendégként vett részt a sajtótájékoztatón, mellette Gergely Balázs, Szabó Lilla és Grezsa Csaba
Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
Többtucat Grammy-díj „kerül” majd az augusztus 14. és 20. között megrendezendő 14. Kolozsvári Magyar Napok színpadára a rendezvény zárónapján, hiszen az idei kiadás sztárvendége a magyar származású Leslie Mandoki, illetve formációja, a Mandoki Soulmates, melynek igazi rocklegendák a tagjai.
2023. április 25., 13:402023. április 25., 13:40
2023. április 25., 15:172023. április 25., 15:17
A Kolozsvári Magyar Napok szervezői kedden sajtótájékoztató keretében „rántották le a leplet” az idei rendezvény fellépőinek kilétéről, illetve ismertették a tervezett programokat. Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke felvezetőjében elmondta, hogy a 14. életév betöltése hagyományosan az érettség egyik fokmérője, egy mérföldkő, hiszen a fiatalok ekkor kapnak személyazonossági igazolványt Romániában. Hozzátette, hogy reményei szerint az érettség azt is jelenti, azzal is jár, hogy a rendezvény letisztult, egyre letisztultabbá válik.
„Mi a magunk részéről idén is mindent megtettünk és megteszünk annak érdekében, hogy a közönség igazán élvezhesse azt az erdélyi csodát, amelynek már tizennégy éve részesei lehetünk itt, Kolozsváron” – hangsúlyozta Gergely Balázs.
Szabó Lilla programigazgató elmondta, hogy idén is követik a már megszokott, jól bevált programstruktúrát. Ahogy az előző években is, már zajlik az egyeztetés a mintegy 100–150 partnerszervezettel, civillel, amelyek-akik hozzájárulnak a rendezvény sikeréhez. Idén is lesznek gyerekprogramok; valószínűleg a Romkertben idén is berendezik a középkori falut az Emese Park hagyományőrzőinek jóvoltából; idén is lesz Folkudvar a Református Kollégium udvarán.
Erre nemcsak Emil Bocnak, a város polgármesterének tavaly nyáron tett ígérete ad reményt, hanem az is, hogy a jelenlegi tervek szerint a javítási munkálatokat már június elsején befejezik.
A 2023-as kiadáson is lesznek klasszikus koncertek, hangversenyek, például a Farkas utcai református templomban, a Redoutban, illetve a belváros különböző templomaiban. Idén újra a program része lesz a Szent Mihály-templom tornyának látogatása is, illetve nem marad el KMN-Donaton futóverseny és a már megszokott törökvágási örömfőzés sem, illetve idén is berendezik a Borutcát a Fogoly utcában.
A rendezvény már augusztus 13-án kezdetét veszi a nulladik nappal, melynek programja ökumenikus istentiszteletet és kiállításmegnyitót is magában foglal. A kiállítások sorából Márton Árpád és Mohy Sándor egyéni, valamint Juhos Sándor festőművész és Szabó András grafikusművész közös tárlatait, illetve a Kusztos Endre Képzőművészeti Egyesület alkotóinak kiállítását emelték ki, melyeknek a Kolozsvári Művészeti Múzeum ad majd otthont.
A sajtótájékoztatón jelen volt Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja is, aki Gergely Balázs nyitógondolatát azzal egészítette ki, hogy Magyarországon a személyi igazolványt nulla és egyéves kor között kapják meg a gyerekek. Épp ezzel összhangban a főkonzulátus, illetve a magyar állam a kezdetektől fogva támogatja a kincses város legfontosabb kulturális fesztiválját. Hozzátette, hogy a magyar napok nemcsak az erdélyi magyar közösség, hanem sok magyarországi, anyaországi számára is kiemelten fontos, évről évre ellátogatnak emiatt Erdélybe.
A főkonzul azt is kiemelte, hogy az idén a főkonzulátus még inkább szeretne bekapcsolódni a rendezvényekbe, így
Ahogy a tavaly is, amikor Gyurta Dániel és Szilágyi Áron olimpiai bajnokok jártak Kolozsváron a magyarnapok idején, a főkonzulátus idén is szeretne elhívni egy magyar olimpikont egy beszélgetésre. Lesznek előadások például a vallási turizmus kapcsán, illetve családi programok is, valamint a gasztronómiára is nagy hangsúlyt fektetnek majd.
Gergely Balázs elmondta, hogy a Kolozsvári Magyar Opera nagytermében rendezendő nyitógála fellépőjét még szeretnék titokban tartani, de azt már elárulta, hogy a főtéri események augusztus 15-én, kedden kezdődnek, amikor is a 25. Szent István-napi Néptánctalálkozó művészei veszik birtokba a Főteret.
augusztus 17-én a Blahalouisiana és a Budapest Bár. Augusztus 18-án Halász Judit ad koncertet, amit a Magyar rocklegendák elnevezésű produkció követ Kalapács József, Rudán Joe és Varga Miklós közreműködésével.
A sajtótájékoztatón személyesen is megjelent az idei kiadás sztárvendége, Leslie Mandoki világhírű magyar dalszerző, producer, dobos, énekes, aki
Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
Leslie Mandoki – aki olyan világsztárokat hoz el a kincses városba, mint Nick van Eede, Al Di Meola, Mike Stern, Randy Brecker, Till Brönner, Richard Bona, Tony Carey, Deobrat Mishra vagy Fausto Beccalossi – felidézte, hogy a produkció, illetve album ötlete már évtizedekkel ezelőtt megszületett, ám jogi kérdések miatt csak néhány éve valósult meg – először angolul, majd Kovács Ákos énekes biztatására magyarul is.
– hangsúlyozta az alkotó, aki azt is leszögezte, hogy ezen az előadáson nem a látványé, illetve a show-é lesz a főszerep, hanem a zenéé, az emberségé, a tiszteleté és alázaté. Hozzátette, a Mandoki Soulmates tagjait 31 éve az köti össze, hogy ugyanazokat az értékeket tartják fontosnak, valamennyiük számára lényeges a forma és tartalom egysége.
Leslie Mandokit elkísérik Kolozsvárra magyarországi zenésztársai, Mahó Andrea és Takáts Tamás is. A Kolozsvári Magyar Napok részletes programja várhatóan július elejétől válik elérhetővé a rendezvény honlapján.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!