
Demeter András kulturális miniszter Magyarországon: az identitás nem relikvia
Fotó: Cultura.ro
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről, valamint más közös témákról is egyeztettek.
2025. július 05., 10:092025. július 05., 10:09
2025. július 05., 10:132025. július 05., 10:13
A bukaresti kulturális minisztérium pénteki sajtóközleménye szerint a találkozót a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Máriapócson tartották a budapesti román nagykövetség képviselőinek jelenlétében, a Magyarország és Románia közötti hagyományos interregionális együttműködés keretében.
Politikai jövője nem választható el a 20. század közös emlékétől, azoktól az értékektől, amelyek 1989 óta összekötnek bennünket, de a mai kihívásoktól sem. Szilárd meggyőződésem, hogy ez a jövő három alapvető dologtól függ: a kölcsönös bizalomtól, a demokratikus intézmények erejétől és attól, hogy a kultúrát a párbeszéd szolgálatába tudjuk állítani" – hangsúlyozta Demeter András miniszter a helyi tisztségviselőkkel folytatott kétoldalú megbeszélések és eszmecsere során.
A párbeszéd megerősítette, hogy a kultúra fontos szerepet játszhat egy egységesebb, kiegyensúlyozottabb és a helyi identitásokra érzékenyebb Európa felépítésében.
A kultúrának alapvető a szerepe: nem az, hogy eldöntse, kinek van igaza, hanem hogy olyan teret biztosítson, ahol a különböző hangok ellenségeskedés nélkül létezhetnek egymás mellett – idézte a közlemény az RMDSZ miniszterét. – A nyugati modellek értékes leckéket tanítottak nekünk a pluralizmusról, a jogokról és a kisebbségek megerősítéséről. Ezeket azonban józan ítélőképességgel kell átvenni, és a mi történelmi, társadalmi és érzelmi valóságunkban kell kontextusba helyezni.”
Demeter András és Hankó Balázs
Fotó: Cultura.ro
Hankó Balázs a csütörtöki, Demeter Andrással közösen tartott máriapócsi pódiumbeszélgetésen úgy fogalmazott, kötelességünk és küldetésünk megvédeni a kereszténységünket és az ebben gyökerező kultúránkat, identitásőrzésben pedig erősnek kell lennünk.
A településen egy régi sváb portát vásárolt meg az önkormányzat egy határokon átnyúló kulturális revitalizációs projekt keretében. A Csernátonban készült székely kapu a Kovászna Megyei Tanács jóvoltából került Pócspetribe, a magyarországi és romániai közösségek közöti élőp kapcsolat jelképeként.
Egyébként Demeter András István a román kulturális minisztérium közleménye szerint a moldovai, illetve magyar kollégáival folytatott kétoldalú megbeszéléseket követően folytatja a regionális párbeszédet Bulgária, Szerbia és Ukrajna kulturális minisztereivel is. A megbeszélések célja az örökség és a kultúra területén való együttműködés közös tengelyeinek meghatározása, különös tekintettel az európai alapok bevonására a határokon átnyúló kulturális projektek számára és a partnerségek megerősítésére.

Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.
Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.
Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.
Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.
szóljon hozzá!