
Ledniczky Béla, azaz Belloni bűvész idén augusztusban hunyt el
Fotó: biro istvan
Az augusztusban elhunyt Ledniczky Béla kolozsvári bűvész, művésznevén Belloni emlékének ajánlja fekete-fehér fotókból álló, csütörtökön nyíló kiállításának anyagát Csibi László filmrendező. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karán működő Magyar Film és Média Intézet oktatója, vezetője a Krónikának elmondta, öt éve készít dokumentumfilmet Belloniról, a munkafolyamatot a bűvész távozása félbeszakította, de az alkotás el fog készülni.
2023. október 12., 11:132023. október 12., 11:13
A fekete-fehér fotókat felvonultató, Solitude című, a Ledniczky Béla Belloni bűvész emlékére készült kiállítás azt is jelképezi, hogy a város, a közösség egy újabb színes egyéniséggel lett szegényebb – mondta el a Krónika megkeresésére Csibi László filmrendező, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karán működő Magyar Film és Média Intézetének oktatója-vezetője. Csibi László alkotásaiból csütörtökön 18 órakor nyílik kiállítás a Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában. A kiállítást megnyitja Mira Marincaș kurátor és Feleki Károly fotóművész, nyugalmazott egyetemi tanár. A Solitude című tárlatról, amely október 29-ig lesz megtekinthető, az esemény leírásában az olvasható, hogy az egyedüllét pillanatai előtt tiszteleg.
Csibi László a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, a magány és egyedüllét szimbóluma jól vonatkoztatható az idén nyáron elhunyt Ledniczky Béla emlékére. „Én magam öt éven keresztül dolgoztam a bűvésszel, egy róla készülő dokumentumfilmet készítek. Ezt a folyamatot vágta keresztül drasztikusan az élet, ugyanis augusztusban elhunyt Belloni, a kolozsvári magyar közösség bűvésze” – mondta Csibi László. Hozzátette, Ledniczky Béla távozása után úgy érezte, hogy a fotók és a Belloni személyisége között egybecsengés, összefüggés mutatkozik.
Fotó: Csibi László Solitude/Facebook-esemény
Kifejtette, a bűvész, akivel intenzív munkakapcsolatban volt a készülő dokumentumfilmnek köszönhetően, hirtelen betegség következtében hunyt el 75 éves korában, a kiállítást pedig az ő emlékének ajánlja. „Amikor az ember elkezd dolgozni egy portréfilmen, olyan kapcsolat alakul ki az alannyal, ami túlnő a film keretein. Egyébként a másik filmem szereplője, Nussbaum László is elhunyt augusztusban” – mondta az alkotó. Csibi László Nussbaum 95736 című, 2017-ben bemutatott dokumentumfilmje számos elismerést kapott, amely a 88 éves, tordai származású, Kolozsváron élt Nussbaum László holokauszttúlélő történetét dolgozza fel. A történelmi témájú riportfilm a túlélő élményein keresztül a kolozsvári zsidóság vészkorszak előtti és utáni életérzéséről szól, így fontos adalékokkal szolgál Erdély 20. századi történetéhez.
Csibi Lászlót a fotótárlat jelképes voltáról is kérdeztük. „A fotóim magányos pillanatok mementói. A magányos fák arra is ráirányítják a figyelmet, hogy milyen időtlenséget tudnak sugallni, ha észrevesszük őket, ha az ember végre kiszabadult a zsúfolt városi közegből. A természet mindig túl fogja élni az embert, ezt az üzenetet is hordozzák a képek” – mondta az alkotó.
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy miként alakul a bűvészről készített dokumentumfilmjének sorsa. „El fog készülni, csak most egy öt éven keresztül készített anyagot kell megszerkesztenem. Belloni halálával váratlan irányt vett a munka, hiszen nyilván nem azt terveztük, hogy az ő világból való kivonulásával ér véget a forgatás, de az élet mindig felülírja a terveket” – mondta Csibi László. Hozzátette,
Fotó: Csibi László Solitude/Facebook-esemény
„Előbb-utóbb érezni fogjuk, hogy minden ilyen színes személyiség távoztával kevesebbek leszünk” – mondta Csibi László. A székelyudvarhelyi születésű rendező számos dokumentumfilmet készített. 2022-ben készült el A szocializmus hátsó bejárata című alkotása, amely azt járja körül, miként működött, működhetett a romániai magyar sajtó a kommunizmus évtizedeiben. Az Édes Erdély, itt voltunk (2015) című alkotása leírásában az olvasható, a II. bécsi döntésként ismert bíráskodás eredményeként rövid időre visszakerült az anyaországhoz Erdély északi része, a film a 75 éves évfordulón eleveníti fel az eseményeket. Csibi 2013-ban Kós Károlyról is készített dokumentumfilmet. Az egy évvel korábban készített, A kastély árnyékában című alkotásában a bonchidai Bánffy-kastély történetét dolgozta fel úgy, ahogy az a falu emlékezetében él.
Csibi László filmrendező

Miként működött, működhetett a romániai magyar sajtó a kommunizmus évtizedeiben – ezt járja körül Csibi László kolozsvári rendező frissen elkészült dokumentumfilmje, A szocializmus hátsó bejárata. Az alkotásról Csibi Lászlót kérdeztük.

Csibi László székelyudvarhelyi rendező Nussbaum 95736 című alkotását értékelték a legjobb határon túli magyar nyelvű filmnek a hétvégén Szombathelyen szervezett V. Savaria Filmszemlén.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!