Hirdetés

Fotótárlattal és dokumentumfilmmel emlékezik Csibi László rendező Bellonira, Kolozsvár magyar bűvészére

Ledniczky Béla, azaz Belloni bűvész idén augusztusban hunyt el •  Fotó: biro istvan

Ledniczky Béla, azaz Belloni bűvész idén augusztusban hunyt el

Fotó: biro istvan

Az augusztusban elhunyt Ledniczky Béla kolozsvári bűvész, művésznevén Belloni emlékének ajánlja fekete-fehér fotókból álló, csütörtökön nyíló kiállításának anyagát Csibi László filmrendező. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karán működő Magyar Film és Média Intézet oktatója, vezetője a Krónikának elmondta, öt éve készít dokumentumfilmet Belloniról, a munkafolyamatot a bűvész távozása félbeszakította, de az alkotás el fog készülni.

Kiss Judit

2023. október 12., 11:132023. október 12., 11:13

A fekete-fehér fotókat felvonultató, Solitude című, a Ledniczky Béla Belloni bűvész emlékére készült kiállítás azt is jelképezi, hogy a város, a közösség egy újabb színes egyéniséggel lett szegényebb – mondta el a Krónika megkeresésére Csibi László filmrendező, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karán működő Magyar Film és Média Intézetének oktatója-vezetője. Csibi László alkotásaiból csütörtökön 18 órakor nyílik kiállítás a Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában. A kiállítást megnyitja Mira Marincaș kurátor és Feleki Károly fotóművész, nyugalmazott egyetemi tanár. A Solitude című tárlatról, amely október 29-ig lesz megtekinthető, az esemény leírásában az olvasható, hogy az egyedüllét pillanatai előtt tiszteleg.

„A tárlat a társadalomtól való távolmaradás állapotának leírására tett törekvés, ahol a képek a természetet örökítik meg, amely magányában – évszaktól függetlenül – az időtlenség érzetét kelti a szemlélőben. A fekete fehérbe csomagolt tájak és fák a magányosság mementóiként, annak szépségére emlékeztetnek. Vidék, amely az egyedüllétre vágyó embert magához ragadja” – szerepel az ismertetőben.

Hirdetés

Csibi László a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, a magány és egyedüllét szimbóluma jól vonatkoztatható az idén nyáron elhunyt Ledniczky Béla emlékére. „Én magam öt éven keresztül dolgoztam a bűvésszel, egy róla készülő dokumentumfilmet készítek. Ezt a folyamatot vágta keresztül drasztikusan az élet, ugyanis augusztusban elhunyt Belloni, a kolozsvári magyar közösség bűvésze” – mondta Csibi László. Hozzátette, Ledniczky Béla távozása után úgy érezte, hogy a fotók és a Belloni személyisége között egybecsengés, összefüggés mutatkozik.

Idézet
A fotók magányt sugárzó pillanatokat örökítenek meg. Belloni is magányos volt a közösségben, ahol – főleg a pályafutása vége felé – már-már küzdelmet folytatott, hogy egyszemélyes bűvészelőadásaival érvényesülni tudjon. Bár a fotók tájképek, és a bűvész személyiségével való kapcsolat nem közvetlen, de a gondolat, a kisugárzás mégiscsak rá emlékeztet engem” – mondta az alkotó.
•  Fotó: Csibi László Solitude/Facebook-esemény Galéria

Fotó: Csibi László Solitude/Facebook-esemény

Kifejtette, a bűvész, akivel intenzív munkakapcsolatban volt a készülő dokumentumfilmnek köszönhetően, hirtelen betegség következtében hunyt el 75 éves korában, a kiállítást pedig az ő emlékének ajánlja. „Amikor az ember elkezd dolgozni egy portréfilmen, olyan kapcsolat alakul ki az alannyal, ami túlnő a film keretein. Egyébként a másik filmem szereplője, Nussbaum László is elhunyt augusztusban” – mondta az alkotó. Csibi László Nussbaum 95736 című, 2017-ben bemutatott dokumentumfilmje számos elismerést kapott, amely a 88 éves, tordai származású, Kolozsváron élt Nussbaum László holokauszttúlélő történetét dolgozza fel. A történelmi témájú riportfilm a túlélő élményein keresztül a kolozsvári zsidóság vészkorszak előtti és utáni életérzéséről szól, így fontos adalékokkal szolgál Erdély 20. századi történetéhez.

Csibi Lászlót a fotótárlat jelképes voltáról is kérdeztük. „A fotóim magányos pillanatok mementói. A magányos fák arra is ráirányítják a figyelmet, hogy milyen időtlenséget tudnak sugallni, ha észrevesszük őket, ha az ember végre kiszabadult a zsúfolt városi közegből. A természet mindig túl fogja élni az embert, ezt az üzenetet is hordozzák a képek” – mondta az alkotó.

Kérdésünkre arról is beszélt, hogy miként alakul a bűvészről készített dokumentumfilmjének sorsa. „El fog készülni, csak most egy öt éven keresztül készített anyagot kell megszerkesztenem. Belloni halálával váratlan irányt vett a munka, hiszen nyilván nem azt terveztük, hogy az ő világból való kivonulásával ér véget a forgatás, de az élet mindig felülírja a terveket” – mondta Csibi László. Hozzátette,

a fotók fehér-fekete tájképek, a bűvész halálával pedig ismét egy színt veszített el a kolozsvári magyar közösség.

•  Fotó: Csibi László Solitude/Facebook-esemény Galéria

Fotó: Csibi László Solitude/Facebook-esemény

„Előbb-utóbb érezni fogjuk, hogy minden ilyen színes személyiség távoztával kevesebbek leszünk” – mondta Csibi László. A székelyudvarhelyi születésű rendező számos dokumentumfilmet készített. 2022-ben készült el A szocializmus hátsó bejárata című alkotása, amely azt járja körül, miként működött, működhetett a romániai magyar sajtó a kommunizmus évtizedeiben. Az Édes Erdély, itt voltunk (2015) című alkotása leírásában az olvasható, a II. bécsi döntésként ismert bíráskodás eredményeként rövid időre visszakerült az anyaországhoz Erdély északi része, a film a 75 éves évfordulón eleveníti fel az eseményeket. Csibi 2013-ban Kós Károlyról is készített dokumentumfilmet. Az egy évvel korábban készített, A kastély árnyékában című alkotásában a bonchidai Bánffy-kastély történetét dolgozta fel úgy, ahogy az a falu emlékezetében él.

Csibi László filmrendező Galéria

Csibi László filmrendező

korábban írtuk

Amikor Romániában úgymond mindig sütött a nap: a cenzúráról készített dokumentumfilmet Csibi László rendező
Amikor Romániában úgymond mindig sütött a nap: a cenzúráról készített dokumentumfilmet Csibi László rendező

Miként működött, működhetett a romániai magyar sajtó a kommunizmus évtizedeiben – ezt járja körül Csibi László kolozsvári rendező frissen elkészült dokumentumfilmje, A szocializmus hátsó bejárata. Az alkotásról Csibi Lászlót kérdeztük.

korábban írtuk

Újabb elismerés a székelyudvarhelyi Csibi László dokumentumfilmjének
Újabb elismerés a székelyudvarhelyi Csibi László dokumentumfilmjének

Csibi László székelyudvarhelyi rendező Nussbaum 95736 című alkotását értékelték a legjobb határon túli magyar nyelvű filmnek a hétvégén Szombathelyen szervezett V. Savaria Filmszemlén.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Díjakkal tér haza Debrecenből a székelyföldi színházak koprodukciója és az Aradi Kamaraszínház is

Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.

Díjakkal tér haza Debrecenből a székelyföldi színházak koprodukciója és az Aradi Kamaraszínház is
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Magyar film nyerte a TIFF közönségdíját, spanyol-francia mozi a legjobb alkotás

Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.

Magyar film nyerte a TIFF közönségdíját, spanyol-francia mozi a legjobb alkotás
2026. június 20., szombat

Múzeumok éjszakája: színes programkavalkád a Székelyföldön

Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.

Múzeumok éjszakája: színes programkavalkád a Székelyföldön
2026. június 17., szerda

B. Kovács András kötetét mutatják be Kolozsváron

Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.

B. Kovács András kötetét mutatják be Kolozsváron
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Kortárs valóságunkra reflektáló magyar thriller is versenyez a TIFF fődíjáért

Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.

Kortárs valóságunkra reflektáló magyar thriller is versenyez a TIFF fődíjáért
2026. június 15., hétfő

Fesztiváldíjas monodrámával szerepel az OSZT-on az Aradi Kamaraszínház, közös székelyföldi produkció is versenyben

Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.

Fesztiváldíjas monodrámával szerepel az OSZT-on az Aradi Kamaraszínház, közös székelyföldi produkció is versenyben
2026. június 14., vasárnap

Emlékház őrzi Kárásztelek tárgyi és szellemi örökségét

Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.

Emlékház őrzi Kárásztelek tárgyi és szellemi örökségét
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

Rómában tűzték műsorra a Kolozsvári Állami Magyar Színház egyik előadását

A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.

Rómában tűzték műsorra a Kolozsvári Állami Magyar Színház egyik előadását
2026. június 13., szombat

A Funar-korszaktól a régió legnagyobb fesztiváljáig: elrajtolt a TIFF jubileumi kiadása

A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.

A Funar-korszaktól a régió legnagyobb fesztiváljáig: elrajtolt a TIFF jubileumi kiadása
2026. június 12., péntek

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa

Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa
Filmfővárossá vált Erdély fővárosa
2026. június 12., péntek

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa

Hirdetés
Hirdetés