
Nagyváradon lesz látható a nagybányai festőiskola ritkán látható alkotásait bemutató tárlat
Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Püspökség/Facebook
A nagybányai festőiskola ritkán látható alkotásait bemutató tárlat nyílik április 18-án, szombaton Nagyváradon, a római katolikus püspöki palotában – közölte a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtószolgálata.
2026. április 13., 20:202026. április 13., 20:20
2026. április 13., 20:212026. április 13., 20:21
A nagyváradi püspökség és az Ernst Galéria közös szervezésében megvalósuló, Nagybányai Remekművek című tárlat 41 festményt vonultat fel a nagybányai művésztelep kiemelkedő alkotóitól – írta az MTI.
A Nagyváradra érkező válogatás koncepciója Eleni Korani nevéhez fűződik, és a nagybányai iskola stiláris sokszínűségét és fejlődési ívét egyaránt bemutatja. A tárlat különlegessége, hogy több olyan jelentős mű is része, amely ritkán látható a nyilvánosság számára. Ezek közül említik
„A tárlat átfogó képet nyújt a nagybányai művésztelep fejlődéséről: a századforduló naturalista festészetétől az impresszionizmuson és posztimpresszionizmuson át egészen az avantgárd irányzatokig, valamint a posztnagybányai mesterek munkásságáig” – áll a közleményben, amely szerint a kiállítás
a nagybányai festőiskola örökségének újrakontextualizálása és szélesebb közönséghez való eljuttatása a Kárpát-medence különböző városaiban. Eddig Nagybányán, Marosvásárhelyen és Szabadkán volt látható. A Nagyváradon április 18-án 16 órakor nyíló tárlat április 20. és június 20. között lesz látogatható, a megnyitó napján ingyenesen megtekinthető. Az 1896-ban alapított nagybányai művésztelep a modern magyar festészet egyik kiindulópontja volt, amely a természet közvetlen megfigyelésére épülő plein air festészetet és a naturalizmus eredményeit honosította meg. Az itt kibontakozó művészeti gondolkodás meghatározó hatást gyakorolt a 20. századi közép-európai festészet alakulására.

A millenniumi ünnepségek képzőművészeti jelentőségét és a nagybányai művésztelep megalakításának 130. évfordulóját mutatja be a Magyar Nemzeti Galériában nyílt két kamaratárlat
Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.
Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.
Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.
Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.
Rendezői pályafutásáért Életműdíjjal tüntette ki Tompa Gábort, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Román Színházi Szövetség (UNITER).
Bírálta Cannes-ból való visszatérése után a román államot Cristian Mungiu filmrendező, aki Fjord című filmjével Arany Pálmát nyert a filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján.
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Először találkozik erdélyi olvasóival Krasznahorkai László, aki június 2-án, kedden Marosvásárhelyen vesz részt író–olvasó találkozón.
szóljon hozzá!