
A Vatikán közlése szerint XIV. Leó pápa dolgozószobája lesz a pápai lakosztályban
Fotó: VATICAN MEDIA
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
2026. január 31., 14:012026. január 31., 14:01
A Szent Péter térre néző vatikáni paloták utolsó emeletén hónapok óta dolgoznak, ahogyan ezt a tér oldalában felállított daruk tanúsítják. Zajlik a pápai lakosztály átalakítása, amely 2013 óta üresen áll.
Az úgynevezett apostoli paloták pápai lakosztálya a tizennyolcadik századtól adott otthont az egyházfőknek. II. János Pál 1978-tól 2005-ig élt a pápai lakosztályban, és ott is hunyt el. XVI. Benedek a 2013-as lemondásakor elhagyta a pápai lakosztályt, és először Castel Gandolfóba vonult, majd a Vatikánváros területén található monostorba költözött be.
Ugyanabban az évben Ferenc pápa úgy döntött, hogy a több termes lakosztály helyett inkább a Szent Márta-ház második emeletén fog élni, azon a szálláshelyen, amelyet a Vatikánba érkező bíborosok szoktak használni. Ferenc pápa arra hivatkozott, hogy paptársai és az emberek között akar maradni.
Ferenc pápa állam- és kormányfők fogadására használta a lakosztály könyvtár- és dolgozószobáját.
Az új pápa kezdetben nem zárta ki, hogy a lakosztályba költözik a Hittani Kongregáció egykori palotájából, ahol addig bíborosként élt.
A La Repubblica című római napilap értesülései szerint azonban XIV. Leó pápa végül másképpen döntött, és nem költözik be a pápai lakosztályba. A Szent Péter térről is látható munkákat a lakosztály fölötti palotarészen, a manzárdon végzik.
A beépített tetőtérben egy kisebb méretű, de több szobás lakás található, amelyet 1939-ben építettek a pápa legközelebbi munkatársai számára. A pápának hálószobát rendeztek be, amely mellett egy folyosóról nyíló fürdőszoba van, különálló konyha és edzőterem, valamint egy kápolna, amelyet II. János Pál pápa is gyakran látogatott. Külön szoba jut két személyi titkárának, a perui Edgard Ivan Rimaycunának és az olasz Marco Billeri atyának.
A szentszéki sajtóközpont nem kívánta sem megerősíteni, sem cáfolni a sajtóértesülést. Annyit közölt, hogy XIV. Leó pápa az apostoli palotákban fog élni, és dolgozószobája a pápai lakosztályban lesz.
Az Ansa olasz hírügynökség emlékeztetett, a pápaválasztást megelőzően a bíborosok kezdeményezték, hogy Ferenc pápa utódja ne a Szent Márta-házban lakjon. Az Ansa adatai szerint Ferenc pápa az egyszerűség jegyében mondott le a pápai lakosztályról, de a Szent Márta-házban a biztonsági szolgálat fenntartása havonta több mint kétszázezer euróba került.

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!