
Még vár. Donald Trump amerikai elnök utasítására a tárgyalások idejére nem folytatódnak az Irán elleni hadműveletek
Fotó: Facebook/U. S. Central Command
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok Pakisztán kérésére meghosszabbítja az Iránnal kötött fegyverszünetet, és folytatja az iráni kikötők blokádját.
2026. április 22., 08:592026. április 22., 08:59
Trump a közösségi oldalán tette a bejelentést.
„Tekintettel arra, hogy az iráni kormány – nem meglepő módon – súlyosan megosztott, valamint mert Aszim Munir tábornagy és Sehbaz Sarif pakisztáni miniszterelnök erre kértek minket,
– áll a bejegyzésben.
Egy másik bejegyzésben arról írt: csak a blokád fenntartása révén érhető el megállapodás Iránnal – a másik lehetőség, hogy „felrobbantjuk az országuk maradékát, a vezetőikkel együtt”.
Ez jelentős fordulat, Trump ugyanis
Az elnök a CNBC televíziónak adott interjúban azt mondta, a jelenlegi helyzetben célravezetőbbnek találja, ha ismét a katonai művelet kerül előtérbe. Hozzátette, hogy az amerikai hadsereg újratöltötte a raktárait, és sokkal komolyabb erővel rendelkezik, mint 4-5 héttel ezelőtt.
Elmondta: Washington tisztában van azzal, hogy az irániak szintén készenlétbe helyeztek rakétákat, de szerinte ezek az előkészületek elmaradnak az amerikai katonaságétól.
Az amerikai blokád megsértése miatt katonai erővel lefoglalt iráni teherhajóval kapcsolatban
Donald Trump úgy fogalmazott, hogy azon „nem szép” dolgokat találtak, ami lehet akár Kínából származó „ajándék”.
„Kicsit meglepődtem” – fogalmazott az elnök arra utalva, hogy hétfői közlések szerint
A béketárgyalások körüli bizonytalansággal kapcsolatban úgy fogalmazott:
„Irán nagyon jó alapokra helyezheti saját magát, ha megegyezik, (...) ezzel szemben úgy tűnik, hogy vérszomjasak”. Donald Trump sajnálatosnak nevezte, hogy „néhány nagyon-nagyon kemény ember” vezeti az irániakat. „Azt hiszem, ez nagyon rossz az országnak, mert mi sokkal keményebbek vagyunk, mint ők”
– mondta.
Kedden az amerikai Középső Parancsnokság azt közölte, hogy az iráni kikötőkre vonatkozó blokád egy hetében már 28 hajót került vissza iráni kikötőkbe.
A Lloyd’s List Intelligence tengerhajózási vállalat hétfőn ugyanakkor arról adott hírt, hogy
Az eredeti tervek szerint az amerikai-iráni tárgyalások kedden folytatódtak volna a pakisztáni fővárosban.
A Fehér Ház ugyanakkor megerősítette, hogy J. D. Vance alelnök pakisztáni béketárgyalási útját törölték.
Vance ebben a hónapban másodszor utazott volna Iszlámábádba, és szerdán érkezett volna meg abban a reményben, hogy megállapodást köt az iráni tisztviselőkkel.
„A személyes találkozókkal kapcsolatos további fejleményeket a Fehér Ház fogja bejelenteni” – mondta egy kormányzati tisztségviselő a CBS szerint.
Ugyanakkor
Mahdi Mohammadi, Mohammad Bagher Ghalibaf házelnök egyik vezető tanácsadója kijelentette, hogy „a vesztes fél nem szabhat feltételeket”, és az iráni kikötők amerikai blokádjának folytatását „ostromnak” nevezte, amely „nem különbözik a bombázástól”.
Teherán Washington iránti bizalmatlanságának jeleként Mohammadi azzal vádolta Trumpot, hogy a fegyverszünet meghosszabbításával „időt akar nyerni egy meglepetésszerű támadáshoz”, hozzátéve, hogy „eljött az idő, hogy Irán vegye át a kezdeményezést”.
Ghalibaf, az ország régóta hivatalban lévő parlamenti elnöke vezette az Egyesült Államokkal folytatott első tárgyalási fordulót Iszlámábádban, és vélhetően részt vett volna J. D. Vance alelnökkel a második tárgyalási fordulón.
Az X-en közzétett bejegyzésében Araghcsi azt is elmondta, hogy „egy kereskedelmi hajó megtámadása és a legénység túszul ejtése még súlyosabb jogsértés”.
„Irán tudja, hogyan semlegesítheti a korlátozásokat, hogyan védheti meg érdekeit, és hogyan állhat ellen az erőszakos fellépésnek” – tette hozzá.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!