Több magyar állampolgárt is zaklattak az elmúlt hét végén a szlovák fővárosban
Diplomáciai botrány körvonalazódik a magyar és a szlovák állam között amiatt, hogy a pozsonyi rendőrség magyar turistákat vett őrizetbe a hétvégén. Udvardi Iván, a budapesti Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokat felügyelő helyettes államtitkára tegnap bocsánatkérésre szólította a szlovák hatóságokat, leszögezve: Magyarország rendezni szeretné a magyar közvéleményt nagyon érzékenyen érintő ügyet. Ennek előzménye, hogy pozsonyi rendőrök szombaton két győri és egy szekszárdi magyar állampolgárt állítottak elő, hallgattak ki, majd tartottak fogdában az idegenvezetési engedélyre vonatkozó szlovák jogszabály megsértése, valamint egyéb szabálysértés gyanújával.
„Magyarország nem érdekelt abban, hogy a szombati pozsonyi incidens ügyét politikailag eszkalálja, a történteket azonban, amelyek a magyar közvéleményt nagyon érzékenyen érintették, rendezni szeretné” – jelentette ki tegnap budapesti sajtótájékoztatóján a magyar külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokat felügyelő helyettes államtitkára, Udvardi Iván. A magyar hatóságok az ügy kivizsgálására és bocsánatkérésre szólították fel a szlovák felet. A helyettes államtitkár tegnap délelőtt bekérette Szlovákia budapesti nagykövetét, hogy tájékoztatást és magyarázatot kérjen az ügyben. Ezzel párhuzamosan a pozsonyi magyar nagykövet a szlovák külügyminisztériumban járt el hasonló céllal. Udvardi szerint a szlovák nagykövet, valamint a pozsonyi külügyminisztérium ígéretet tett arra, hogy rövid időn belül tisztázzák a történteket, választ adnak a magyar kérdésekre, többek között arra is, hogy csak magyar csoportok ellen történt ez az atrocitás, vagy más jelen lévő japán, német, brit turistákkal szemben is történt hasonló intézkedés. Az elmúlt hét végén Pozsonyban a szlovák rendőrség három magyar állampolgárt őrizetbe vett az idegenvezetési engedélyre vonatkozó jogszabály-, illetve egyéb szabálysértés gyanújával. A három magyart több órán keresztül hallgatta ki és tartotta fogdában a szlovák rendőrség. A jegyzőkönyv elkészülte után szabadon bocsátott, majd hazautazó magyar állampolgárok ellen a szlovák hatóság szabálysértési eljárást indít, amiért az előállított három magyar egyike sem tudott felmutatni olyan engedélyt, amely bármelyiküket idegenvezetői tevékenységre jogosítaná. A gyanútlan magyarokra egy helyi „idegenforgalmi revizor” szabadította rá a pozsonyi rendőröket, akik a magyar királyok koronázásának helyszínéről, a Szent Márton-székesegyházból rángatták ki, majd tuszkolták rendőrautóba a gyanúsítottakat, köztük a diákjainak a koronázásokról mesélő szekszárdi történelemtanárt. A történteket a magyarok mindnyájan sérelmesnek, jogszerűtlennek találták, annál inkább, mert a helyszínen azt tapasztalták, hogy a közelükben nézelődő és saját idegenvezetőjüket hallgató japán, német, és angol turistákat senki sem zaklatta, ezért magyarellenes indítékot vélnek látni a történtek mögött. A szlovák rendőrök a pozsonyi dómnál minden előzetes figyelmeztetés nélkül választották az előállítás eszközét – közölte a fogdába zárt szekszárdi tanár kollégája. Andorka Gábor elmondta: a rendőrök kíséretében a helyszínen tartózkodó szlovák idegenforgalmi revizor mutatott rá először a kollégájára. A szlovák rendőrök az ő kezdeményezésére léptek fel, s azonnal félbeszakították a tanár magyarázatát, aki akkor éppen a templom történetéről beszélt. Állítása szerint nem tudtak az európai uniós országokban érvényben lévő szabályozásról, amelynek értelmében engedély nélkül nem tarthat bárki idegenvezetést. Egy másik, Győrből érkezett magyar turistacsoport tagja, a jánossomorjai Abdai András is beszámolt a történtekről. Mint mondta, prospektusokkal és útikönyvekkel a kezükben álltak a Dóm téren, ahol a csoport tagjai arról beszéltek egymással, mit lenne érdemes megnézniük. Ekkor lépett oda hozzájuk egy férfi, és több nyelvet keverve tiltakozni kezdett valami ellen, de nem értették, hogy mi zavarja őt. Nem akartak a férfivel vitába szállni, ezért hátat fordítottak neki, és bementek a dómba. A szlovák férfi rövidesen már két szlovák rendőr társaságában jelent meg mellettük. Õt és egy másik társát a dómból rángatták ki, s aztán a rendőrségre szállították be őket. Egy 2001-ben hozott idegenforgalmi törvény Szlovákiában szakképesítéshez köti az idegenvezetést, de azt nem pontosítja, hogy ki jogosult erre. Bár a szlovák hatóságok a pozsonyi magyar nagykövetségnek eddig nem tudták bemutatni, állítólag létezik egy önkormányzati rendelet is, amire hivatkoznak. MTI
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!