
A székely szabadság napja alkalmából tartottak megemlékezést Budapesten
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A székely vértanúk az összmagyarság hősei, akik példát mutattak a magyar nép hazaszeretetéről, bátorságáról, nyelve, kultúrája és identitása iránti tiszteletéről – hangsúlyozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri különmegbízottja vasárnap a székely szabadság napja alkalmából tartott megemlékezésen Budapesten.
2025. március 09., 20:152025. március 09., 20:15
2025. március 09., 23:332025. március 09., 23:33
Kalmár Ferenc emlékeztetett arra, hogy a Székely Nemzeti Tanács 2012-ben nyilvánította a székely szabadság napjává március 10-ét. Ezen a napon végezték ki 1854-ben a marosvásárhelyi Postaréten Török Jánost, Gálffy Mihályt és Horváth Károlyt, akik társaikkal együtt a Habsburg-uralom megdöntését és Magyarország függetlenségének kivívását „tűzték zászlajukra”.
Kalmár Ferenc azt mondta: a székely vezetők kivégzésének időpontja nagy valószínűség szerint nem volt véletlen. „Fenyegető üzenet lehetett arra nézve, hogy ugyanígy jár majd, aki március 15-ét felidézve újra fel akarja lobbantani a szabadságharc lángját, és ellene megy a fennálló hatalomnak” – emelte ki.
– hangoztatta Kalmár Ferenc, hozzátéve: erre mutat rá az 1848-49-es szabadságharc, valamint a székely vértanúk és társaik példája. A nemzeti önrendelkezés kivívása volt a céljuk, amelyért életüket adták, példát mutatva az utókornak bátorságból és hűségből–- tette hozzá.
„Azt mondják, hogy nemzetünk egyik jellemzője a széthúzás. Erre viszont rácáfolnak forradalmaink” – vélekedett.
1848-49-ben a Kovászna megyei Berecktől Sopronig és az északi Árva vármegyétől Újvidékig magyarok és a magyar szabadság céljait szolgáló nem magyarok „fantasztikus összefogásról tettek tanúságot” – hangsúlyozta.
Hozzátette: az identitás megőrzésének, továbbadásának legfontosabb kerete a család.
Tisztelet jár azoknak a nemzettársaknak, akik a mellőzés, a megaláztatások ellenére őrzik magyarságukat –hangoztatta.
Kalmár Ferenc szerint a megmaradás zálogát Székelyföld autonómiája jelenti, ezért ezt az "igényt" nem lehet feladni. A székelységnek joga van megoldani saját problémáit, békében és biztonságban élni szülőföldjén, szabadon használni a nyelvét, fenntartani és ápolni kultúráját, identitását, hagyományait – jelentette ki.
Kiemelte, hogy a határon túli magyar közösségek törekvéseit Magyarország kormánya is támogatja, de emellett a nemzeti összetartozás javítása mindannyiunknak feladata, abban egyéni felelősségünk is van.
Véleménye szerint ha az összetartozás érzése, az összefogás a magyar nemzet egészét jellemzi, "akkor tudunk egy emberként cselekedni, egy erőként mozdulni Európa szívében". Csak közös összefogással és erőfeszítéssel lehet olyan hosszú távú eredményeket felmutatni, amelyek hatással lesznek a jövő nemzedékére is, de Európa népei, nemzetiségei is csak egymással együttműködve lehetnek sikeresek - tette hozzá.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy érdekeiket, képviseletüket, jogaikat a legszélesebb körben és módokon szükséges megjeleníteni, megerősíteni.
Incze Árpád, a Székelyföldért Társaság elnöke emlékeztetett arra, hogy 2019-ben elindulhattak a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezéséhez az aláírásgyűjtések, amellyel azt szeretnék elérni, hogy az unió támogassa az őshonos nemzeti kisebbségeket.
Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke szerint amikor egy-egy történelmi pillanatot felidézve összegyűlünk, a múlt, a jelen és a jövő hármasának együtt kell áthatnia gondolatainkat.

A Székely Szabadság Napján ismét korlátozzák a szólásszabadságot – szögezi le a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) Izsák Balázs elnök által aláírt, csütörtöki közleménye.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!