Hirdetés

Rombolás az utcákon, gulyás a Kossuth téren

Éjjel erőszak, nappal békés tüntetés Újabb összecsapásokra került sor a tegnapra virradó éjszakán a tüntetők és a rendőrök között Budapesten. Azt követően, hogy a Kossuth téren tízezres tömeg gyűlt össze, és a Gyurcsány-kormány lemondását követelte, mintegy háromezer tüntető éjfél után három helyszínen, a Köztársaság téren, a Rákóczi úton és a Blaha Lujza téren csapott össze a rendfenntartó erőkkel. A Magyar Televízió székháza ellen előző éjszaka indított támadás után a rendőrség kordonnal zárta körül a Magyar Rádió épületét. A Köztársaság téren a rendőrség pajzsos és lovas egységei könnygázt is használtak a tüntetők feloszlatására, a demonstrálók válaszképpen kővel, petárdákkal és sörösüvegekkel dobálták a rendfenntartókat. A térről kiszorított tömeg a Rákóczi utat lepte el, ahol barikádokat emeltek a villamossíneken.

Fall Sándor

Fall Sándor

2006. szeptember 21., 00:002006. szeptember 21., 00:00

Tüntetők egy csoportja a Magyar Rádió előtt is összecsapott a rendőrökkel. A Blaha Lujza téren háborús állapotok alakultak ki, miután több száz tüntető úttorlaszokat emelt, házak homlokzatát rongálta meg, szétvert és felgyújtott egy rendőrautót, üzletek kirakatát törte be, és felszedte az utcakövet. Az előző éjszakánál jóval határozottabban és szervezettebben fellépő rendőrök helyi idő szerint hajnali négy órára a főváros minden részén feloszlatták a tüntetőket. Az utcai harcokban mintegy százan megsérültek, köztük 24 rendőr is, négy rendfenntartót súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba. A rendőrség mintegy száz személyt vett őrizetbe. Az országos rendőrfőkapitány helyettese szerint az elmúlt két nap alatt 137 személyt állítottak elő, köztük elsősorban fiatalokat és olyanokat, akik a Magyarországon az elmúlt időszakban tapasztalt futballhuliganizmushoz köthetők.

Nemzeti Kerekasztalt terveznek a tüntetők
Tegnap reggel mintegy harmincan tüntettek a Kossuth téren, a Parlament előtti kordon másik oldalán ugyanennyi rendőr állt. A Rákóczi-szobornál fekete lepellel letakart emelvényen egy koporsót helyeztek el, a következő felirattal: „Temetjük a Gyurcsány-kormányt, nektek nincs feltámadás”. A Kossuth téri tiltakozások egyik fő mozgatója a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 elnevezésű szerveződés, amely a demonstrációt „önkormányzati választási rendezvényként” jelentette be a rendőrségen. A szerveződés egyik vezetője, a Jobbik nemrég lemondott alelnöke, Molnár Tamás tegnap a Kossuth téren tartott sajtótájékoztatóján elmondta, szerinte Magyarországon népfelkelés, erkölcsi forradalom zajlik, amelynek célja a negyedik magyar köztársaság kikiáltása. Kora délután mintegy ötszáz ember demonstrált a Parlament előtt, ahol hangosítóberendezéseket szereltek fel, sátrakat húztak, és csirkét sütöttek a tüntetőknek.
Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 egy másik vezéralakja szerint a Kossuth téri tüntetők Nemzeti Kerekasztal megalakítását tervezik. Helye van a Nemzeti Kerekasztalban minden olyan politikai erőnek, legitim és bejegyzett társadalmi szervezetnek, amely elfogadja azt a politikai akaratot, amit a Kossuth téri tüntetők megfogalmaztak, fejtette ki Takács. Toroczkai László, a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke úgy fogalmazott: „tetszik, nem tetszik, tény, hogy ez forradalom”. Szerinte a miniszterelnök „nagyon beteg, pszichopata és elmebeteg”, egy lépéssel is lecsillapíthatja a kedélyeket: lemond, vagy akár átadja egy párttársának a kormányfői pozíciót.
A Kossuth téren tegnap katonai mozgókonyhát állítottak fel, amelyben gulyást főznek a mintegy kétezer tüntetőnek.

A pápa imádkozik a békés megoldásért
XVI. Benedek pápa nyugtalansággal figyeli a magyarországi híreket, ugyanakkor imádkozik, hogy sikerüljön igazságos és békés megoldást találni a kialakult helyzetre. A pápa tegnapi általános kihallgatásán – a hagyományoknak megfelelően – több külföldről érkezett zarándokcsoportot saját nyelvén köszöntött, s így magyarul is üdvözölte a megjelenteket. XVI. Benedek magyarul elhangzott szavai szerint „nyugtalansággal kíséri figyelemmel a Magyarországról érkező híreket”, és azért imádkozik, hogy „mindegyik fél rátaláljon egy igazságos és békés megoldásra”.

--------

• A kormányoldal politikusai a rendezvény elhalasztását kérték
A Fidesz megtartja szombatra tervezett nagygyűlését

F. S. • A Fidesz a kormánypárti politikusok kérése ellenére nem mond le a szeptember 23-ára tervezett nagygyűlés megtartásáról, és operatív munkacsoport létrehozását kezdeményezi annak érdekében, hogy a rendezvény rendben lebonyolódjon.

Orbán: új kormány kell
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap sajtótájékoztatón újra felszólította az embereket, hogy éljenek véleménynyilvánítási jogukkal, de ne üljenek fel a provokációnak, mert ezzel az önkormányzati választások nyugodt körülményeit veszélyeztethetik. Orbán elmondta, a nap folyamán találkozott Sólyom László köztársasági elnökkel, akivel áttekintették a kialakult helyzetet, de a szeptember 23-i rendezvényről nem esett szó. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke hangsúlyozta, a Fidesz csak békés, demokratikus, alkotmányos módszereket tart elfogadhatónak, és elutasítja az erőszakot. „A magyar kormány legitimitása megkérdőjeleződött, ezért amennyiben az önkormányzati választásokon a népakarat egyértelműen megvonja a bizalmat a szocialistáktól, akkor a parlamenti pártoknak tárgyalások útján új, szakértői kormányt kell alakítaniuk” – szögezte le Orbán Viktor. A Fidesz elnöke ugyanakkor leszögezte: kormányra kerülni csak választások útján akar, nem pucscsal vagy háttérben kötött alkukkal, ezért nem arról van szó, hogy a szocialista kormányt egy Fidesz-kormánynak kellene felváltania. „Megoldást akarunk, nem kormányváltást” – tette hozzá a pártelnök, aki szerint hangsúlyozottan nem pártkormányra van szükség. A pártelnök visszautasított minden olyan feltételezést, amely korábbi beszédeiből azt olvassa ki, hogy alkotmányos kereteken túllépő eszközöket akarna felhasználni.

nagygyűlés saját felelősségre
A Fidesz parlamenti frakciója tegnap közölte, hogy operatív munkacsoport felállítását kezdeményezi a rendvédelmi szervek és a mentőszolgálat bevonásával. A kezdeményezésnek az a célja, hogy a várhatóan több százezer ember részvételével zajló békés politikai nagygyűlést semmilyen rendbontás ne zavarhassa meg – áll abban a levélben, amelyet Deutsch-Für Tamás írt Szilvásy György kancelláriaminiszternek. Válaszlevelében Szilvásy elutasította a közös munkacsoport létrehozására tett javaslatot, és kifejtette, a kormány álláspontja továbbra is az, hogy „a jelenlegi helyzetben a tömegrendezvény megtartása súlyos felelőtlenség”, és ezért ismételten felszólította a Fideszt a rendezvény elhalasztására.
Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter tegnap leszögezte, a demonstrációkért, a tüntetésekért a szervező a felelős. Ha törvénytelenség, rendbontás történik, akkor az ellen a rendőrség fel fog lépni, szögezte le a miniszter. Ezt megerősítette Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya is, és hozzátette: demonstrációk alkalmával a szervezők felelnek, hogy a rendezvényekhez ne csatlakozzanak olyan elemek, amelyek kockázati tényezőt hordoznak magukban, de arról nincs információja a rendőrségnek, hogy a szombati rendezvényre ilyen csoportosulások készülnének.
A Fideszt több kormánypárti politikus is felszólította, hogy a kiszámíthatatlan következmények miatt ne tartsa meg a szombatra tervezett nagygyűlést. Ilyen felhívást tett közzé tegnap a Magyar Szocialista Párt, a Szabad Demokraták Szövetsége, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere is.

Nem tüntetnek a diákok, a gazdák később döntenek
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) hétfőn dönti el, mikor és milyen módon indul meg alkotmányos keretek között a gazdák demonstrációja. Jakab István országgyűlési képviselő, a Magosz elnöke szerint sok településen spontán szerveződések indultak meg, ám a gazdáknak nem lehet célja az anarchia és a káosz, ezért egységesen kell fellépni a hazugság ellen. A gazdakörök elhatárolódnak minden szélsőséges csoporttól, és szolidaritást vállalnak a békés tüntetőkkel, mondta Jakab, és hozzátette: a gazdák vállalják a fővárosi tüntetők ellátását. Eközben a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) bejelentette, hogy az utóbbi napokban kialakult helyzet miatt elhalasztja tandíjellenes demonstrációját, amelyet mára tervezett a fővárosba. Ekler Gergely, a diákszervezet elnöke elmondta a hallgatók iránti felelősségtől vezérelve döntöttek így, de a rendőrség is azt javasolta, hogy ne tartsák meg a rendezvényt. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium üdvözölte a HÖOK döntését.

Dávid: válaszútnál a jobboldal
A magyarországi jobboldal összefogását szorgalmazta Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnöke, aki felhívást intézett ez ügyben a Fidesz, a KDNP és az MDF parlamenti frakcióvezetőihez. „A magyar jobboldal válaszúthoz érkezett. Vagy összefogunk, és az Országgyűlés falai között teszünk meg mindent azért, hogy a magyar politika újra őszinte és felelősségteljes legyen, vagy kiszolgáltatjuk az ország polgárait a parttalan erőszaknak” – írta Dávid Ibolya.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
Hirdetés
Hirdetés