Hirdetés

Románia képtelen lenne három napig kitartani orosz támadás esetén egy volt államfő szerint

Románia

Nem menne. Traian Basescu szerint Románia nem tudná három napig tartani a frontot az oroszokkal szemben

Fotó: Román védelmi minisztérium

Románia egyedül nem tudna 72 órán át ellenállni egy orosz támadásnak – jelentette ki Traian Băsescu volt államfő.

Krónika

2026. május 14., 10:012026. május 14., 10:01

A korábbi elnök szerdán este a közszolgálati televízióban beszélt Románia esélyeiről egy orosz invázió esetén.

Idézet
Nem, nem tudjuk magunkat 72 órán át megvédeni, nem bírjuk ki. Nincs meg a szükséges felszerelésünk”

– szögezte le Băsescu a TVR Info csatornán, amikor Románia képességéről kérdezték, hogy szembeszálljon egy esetleges orosz agresszióval.

Hirdetés

A volt elnök azt mondta, hogy Oroszország „volt és marad” a NATO fő fenyegetése, és arra is kitért, hogy Európa és Moszkva újra tárgyalásokat kezdhet az ukrajnai háborúval kapcsolatban.

„Előbb vagy utóbb Európa újra megkezdi a tárgyalásokat az Oroszországi Föderációval, mert itt vannak, Európában.

Idézet
Az Oroszországi Föderáció fele Európában van, az Urálig Európa része. Tehát előbb-utóbb a tárgyalások újrakezdődnek, és valószínűleg megtalálják azt a modus vivendit is, amellyel elviseljük egymást”

– vélekedett Băsescu.

Kijelentette, hogy nem lepődött meg azon az elképzelésen, hogy Európa nagyobb szerepet vállaljon az Oroszországgal folytatott tárgyalásokban.

„Nem lep meg az a megközelítés, hogy az európaiak tárgyalásokba kezdjenek Oroszországgal, egy egyszerű okból: Trump úr kudarcot vallott” – mondta a volt államfő.

Azt is kijelentette, hogy

Romániának meg kell erősítenie a Törökországgal fennálló kapcsolatát a Fekete-tengeri biztonság érdekében, miközben az Egyesült Államokkal való partnerséget „minden lehetséges erőfeszítéssel” fenn kell tartani.

„Az Egyesült Államokkal való partnerséget minden lehetséges erőfeszítéssel fenn kell tartani, akár engedmények árán is, ha szükséges” – hangsúlyozta.

Rámutatott azonban, hogy a NATO-n belüli biztonság nem csak az Egyesült Államoktól függ, és felszólított a Törökország, Románia és Lengyelország közötti együttműködés megerősítésére.

Arra is emlékeztetett, hogy az európai szövetségesek csapatai létszámban meghaladják az orosz hadsereget.

„Nos, mi, európaiak, 450 millióan vagyunk, míg az oroszok 140 millióan. Tehát körülbelül kétszer, sőt majdnem háromszor annyian vagyunk, mint az oroszok. Mi, az Európai Unióban egyesült Európa, ráadásul sokkal fejlettebb technológiával rendelkezünk, mint az oroszok.

Idézet
Nincs gondunk azzal, hogy megvédjük Európát az oroszoktól, ha ezt mi magunk vállaljuk, és nem az amerikaiak teszik meg helyettünk”

– mutatott rá.

A volt elnök azt is kifejtette, hogy a NATO 3.0 célja az európai szövetségesek NATO-hoz való hozzájárulásának kiegyensúlyozása az Egyesült Államokkal szemben.

Kifejtette, hogy így az európai szövetségesek „rövid időn belül” jobban képesek lesznek garantálni saját biztonságukat.

Szerinte ez 5 vagy 7 éven belül megvalósulhat.

„5–7 év, ha a biztonságunk védelmének képességéről van szó, azt mondanám – és nem akarok túlzásokba esni –, de azt mondanám, hogy kétségtelenül képesek leszünk megvédeni a biztonságunkat.

Idézet
Vagyis tudni fogjuk, hogy erősebbek vagyunk az Oroszországi Föderációnál, amelyet Európa békéje potenciális ellenségének és potenciális agresszorának tartunk”

– mondta Băsescu.

A volt elnök hangsúlyozta, hogy mostantól a NATO európai tagjai maguk fogják biztosítani a saját biztonságukat.

„Már nem az amerikaiak teszik, hanem mi magunk tesszük magunkért. Felkészülünk az Oroszországi Föderáció esetleges agressziójára az Európai Unió vagy a NATO tagállamaiban” – fogalmazott Băsescu.

Mint arról beszámoltunk, a B9-formátum vezetői szerdán, a bukaresti csúcstalálkozón közös nyilatkozatban figyelmeztettek arra, hogy Oroszország továbbra is a legfőbb fenyegetés marad a NATO számára.

Emellett a NATO főtitkára, Mark Rutte kijelentette, hogy a NATO 3.0-val az európai szövetségesek több felelősséget vállalnak magukra.

korábban írtuk

Magyarország „konstruktív tartózkodása” mellett fogadták el a B9-csúcstalálkozó zárónyilatkozatát
Magyarország „konstruktív tartózkodása” mellett fogadták el a B9-csúcstalálkozó zárónyilatkozatát

A Bukaresti Kilencek (B9) és az északi NATO-szövetségesek vezetői a Cotroceni-palotában tartott szerdai csúcstalálkozójuk után kiadott közös nyilatkozatukban kiálltak az igazságos és tartós ukrajnai béke mellett.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka

Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja

Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja
2026. június 11., csütörtök

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból

Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból
2026. június 11., csütörtök

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt

Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak
2026. június 10., szerda

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban

Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban
2026. június 10., szerda

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra

Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti

A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti
2026. június 09., kedd

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra

A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra
2026. június 09., kedd

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló

Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló
Hirdetés
Hirdetés