
Nem menne. Traian Basescu szerint Románia nem tudná három napig tartani a frontot az oroszokkal szemben
Fotó: Román védelmi minisztérium
Románia egyedül nem tudna 72 órán át ellenállni egy orosz támadásnak – jelentette ki Traian Băsescu volt államfő.
2026. május 14., 10:012026. május 14., 10:01
A korábbi elnök szerdán este a közszolgálati televízióban beszélt Románia esélyeiről egy orosz invázió esetén.
– szögezte le Băsescu a TVR Info csatornán, amikor Románia képességéről kérdezték, hogy szembeszálljon egy esetleges orosz agresszióval.
A volt elnök azt mondta, hogy Oroszország „volt és marad” a NATO fő fenyegetése, és arra is kitért, hogy Európa és Moszkva újra tárgyalásokat kezdhet az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
„Előbb vagy utóbb Európa újra megkezdi a tárgyalásokat az Oroszországi Föderációval, mert itt vannak, Európában.
– vélekedett Băsescu.
Kijelentette, hogy nem lepődött meg azon az elképzelésen, hogy Európa nagyobb szerepet vállaljon az Oroszországgal folytatott tárgyalásokban.
„Nem lep meg az a megközelítés, hogy az európaiak tárgyalásokba kezdjenek Oroszországgal, egy egyszerű okból: Trump úr kudarcot vallott” – mondta a volt államfő.
Azt is kijelentette, hogy
„Az Egyesült Államokkal való partnerséget minden lehetséges erőfeszítéssel fenn kell tartani, akár engedmények árán is, ha szükséges” – hangsúlyozta.
Rámutatott azonban, hogy a NATO-n belüli biztonság nem csak az Egyesült Államoktól függ, és felszólított a Törökország, Románia és Lengyelország közötti együttműködés megerősítésére.
Arra is emlékeztetett, hogy az európai szövetségesek csapatai létszámban meghaladják az orosz hadsereget.
„Nos, mi, európaiak, 450 millióan vagyunk, míg az oroszok 140 millióan. Tehát körülbelül kétszer, sőt majdnem háromszor annyian vagyunk, mint az oroszok. Mi, az Európai Unióban egyesült Európa, ráadásul sokkal fejlettebb technológiával rendelkezünk, mint az oroszok.
– mutatott rá.
A volt elnök azt is kifejtette, hogy a NATO 3.0 célja az európai szövetségesek NATO-hoz való hozzájárulásának kiegyensúlyozása az Egyesült Államokkal szemben.
Kifejtette, hogy így az európai szövetségesek „rövid időn belül” jobban képesek lesznek garantálni saját biztonságukat.
Szerinte ez 5 vagy 7 éven belül megvalósulhat.
„5–7 év, ha a biztonságunk védelmének képességéről van szó, azt mondanám – és nem akarok túlzásokba esni –, de azt mondanám, hogy kétségtelenül képesek leszünk megvédeni a biztonságunkat.
– mondta Băsescu.
A volt elnök hangsúlyozta, hogy mostantól a NATO európai tagjai maguk fogják biztosítani a saját biztonságukat.
„Már nem az amerikaiak teszik, hanem mi magunk tesszük magunkért. Felkészülünk az Oroszországi Föderáció esetleges agressziójára az Európai Unió vagy a NATO tagállamaiban” – fogalmazott Băsescu.
Mint arról beszámoltunk, a B9-formátum vezetői szerdán, a bukaresti csúcstalálkozón közös nyilatkozatban figyelmeztettek arra, hogy Oroszország továbbra is a legfőbb fenyegetés marad a NATO számára.
Emellett a NATO főtitkára, Mark Rutte kijelentette, hogy a NATO 3.0-val az európai szövetségesek több felelősséget vállalnak magukra.

A Bukaresti Kilencek (B9) és az északi NATO-szövetségesek vezetői a Cotroceni-palotában tartott szerdai csúcstalálkozójuk után kiadott közös nyilatkozatukban kiálltak az igazságos és tartós ukrajnai béke mellett.
Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.
Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.
Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.
Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.
XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.
Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.
Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.
A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.
A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.
szóljon hozzá!