Hirdetés

Magyarország „konstruktív tartózkodása” mellett fogadták el a B9-csúcstalálkozó zárónyilatkozatát

nyilatkozat

A Bukaresti Kilencek csúcstalálkozója a zárónyilatkozat elfogadásával zárult

Fotó: presidency.ro

A Bukaresti Kilencek (B9) és az északi NATO-szövetségesek vezetői a Cotroceni-palotában tartott szerdai csúcstalálkozójuk után kiadott közös nyilatkozatukban kiálltak az igazságos és tartós ukrajnai béke mellett, amelynek a nemzetközi jogon és „szilárd, hiteles biztonsági garanciákon” kell alapulnia. Magyarország „konstruktív tartózkodást” tanúsított a zárónyilatkozat aláírásakor, meghagyva a lehetőséget, hogy a dokumentumban szereplő nyelvezet jövőbeni használata ügyében Magyarország új kormánya döntsön.

Hírösszefoglaló

2026. május 13., 18:472026. május 13., 18:47

2026. május 13., 19:392026. május 13., 19:39

A román elnöki hivatal által közzétett nyilatkozat szerint a bukaresti találkozó a biztonsági és védelmi együttműködés elmélyítését szolgálta a NATO keleti szárnyán. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a Fekete-tengertől a Balti-tengerig, illetve az északi és a sarkvidéki régiókig egyetlen összefüggő stratégiai védvonal húzódik. „A transzatlanti kötelék továbbra is kollektív biztonságunk gerince” – hangsúlyozták a dokumentum aláírói.

A közös állásfoglalás szerint Oroszország „a legjelentősebb és legközvetlenebb hosszú távú fenyegetés” a szövetségesek biztonságára,

Hirdetés

ezért a NATO-nak a kollektív védelemre és az előretolt védelmi jelenlét megerősítésére kell összpontosítania.

A dokumentum elítéli a szövetségesek és partnerek elleni orosz szabotázsakcióikat, kibertámadásokat és egyéb hibrid műveleteket, és sürgeti a lég- és rakétavédelem további erősítését, beleértve a drónfenyegetés elleni képességek fejlesztését is.

A csúcstalálkozó résztvevői megerősítették, hogy fokozzák hozzájárulásukat a kollektív védelemhez, és dolgoznak azon, hogy a védelmi kiadásaikat a GDP 5 százalékára emeljék. A nyilatkozat szerint az elrettentéshez:

  • „hiteles beruházásokra”,
  • a transzatlanti védelmi ipar bővítésére,
  • ellenállóbb ellátási láncokra
  • és szorosabb együttműködésre van szükség Ukrajnával.

Az aláírók újból elítélték Oroszország Ukrajna elleni háborúját, és kiálltak Ukrajna függetlenségének, szuverenitásának és területi épségének védelme mellett. Hangsúlyozták, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás „befektetés a saját biztonságukba is”, és üdvözölték az Egyesült Államok békeerőfeszítéseit. Egyúttal úgy vélték:

növelni kell a nyomást Oroszországon, hogy vessen véget a háborúnak, és érdemben vegyen részt a béketárgyalásokon.

A dokumentum zárásaként leszögezték: egységesek és készek tovább erősíteni a NATO-t, hogy „mindig készen álljon a szövetséges terület minden centiméterének megvédésére”.

Magyarország nem írta alá a nyilatkozatot

Magyarország a nyilatkozat szövegezése során „konstruktív tartózkodást” jelentett be, annak érdekében, hogy a dokumentum nyelvezete ne kerüljön be a később újra idézhető „elfogadott megfogalmazások” közé, fenntartva annak lehetőségét, hogy a dokumentumban szereplő nyelvezet jövőbeni használata ügyében Magyarország új kormánya döntsön.

Zelenszkij: Találkozónk alatt Oroszország ismét masszív támadást indított Ukrajna ellen

A Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozójának idején Oroszország ismét „masszív támadást” indított Ukrajna ellen – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Cotroceni-palotában. „Találkozónk idején Oroszország ismét masszív támadást indított Ukrajna ellen, több régióban is. Együtt kell működnünk, ezt kell tennünk Ukrajna védelméért” – mondta azt ukrán elnök, mielőtt munkaebédre ment volna a csúcstalálkozón részt vevő vezetőkkel. Az újságírók azon kérdésére, hogy közel van-e a háború vége, Zelenszkij így válaszolt: „Remélem, hogy igen”.

Az ukrán elnök a csúcstalálkozón is felszólalt. Beszédében kiemelte, az európai országok feladata annak biztosítása, hogy

az orosz vezetés soha többé ne próbálhassa meg uralma alá hajtani vagy destabilizálni szomszédjait, és ne indíthasson háborúkat következmények nélkül.

„Ezek a közös biztonságunk alapvető eseményei – annak biztosítása, hogy Oroszországot megakadályozzuk abban, hogy bármelyikünknek is hadat üzenjen. Már elég sokat tettünk azért, hogy megállítsuk Oroszországot, és biztosítsuk, hogy a háború soha többé ne hozza meg számára a győzelmet” – fogalmazott Zelenszkij. Hangsúlyozta ugyanakkor az országának nyújtott nemzetközi támogatás fontosságát, és köszönetet mondott érte.

korábban írtuk

Nicușor Dan alig várja, hogy még több amerikai katona érkezzen, szerinte Oroszország nem akar békét
Nicușor Dan alig várja, hogy még több amerikai katona érkezzen, szerinte Oroszország nem akar békét

Lengyelország és Románia is szívesen befogadna még több amerikai katonát, amennyiben az Egyesült Államok valóban csökkentené katonai jelenlétét Németországban.

„Nagyon hálásak vagyunk. Támogatásuk, valamint együttműködésünk a védelem és a biztonság, az energiaellátás terén elengedhetetlenül fontos, amint az is, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát, mert a legfontosabb feladat Oroszország megállítása. Jelenleg a legfontosabb dolog, ami Oroszországot megállítja, a mi védelmünk. Ebben a tekintetben számítunk az európai támogatásra, a 90 milliárd eurós támogatási csomagra, hogy június elején megkezdhessük a munkát, a finanszírozás első részét pedig a számunkra olyannyira szükséges drónok gyártására fordíthassuk” – nyomatékosította az ukrán elnök.

Volodimir Zelenszkij és Nicușor Dan a bukaresti találkozón •  Fotó: presidency.ro Galéria

Volodimir Zelenszkij és Nicușor Dan a bukaresti találkozón

Fotó: presidency.ro

Nicușor Dan államfő szintén Ukrajna támogatásának folytatására szólított fel beszédében. „Az ukrán nép hősi küzdelme rendkívül fontos a mi biztonságunk, Európa biztonsága és a NATO biztonsága szempontjából” – emelte ki.

Mark Rutte: Szükségünk van egy erősebb Európára egy erősebb NATO-n belül

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete mindig is erős szövetség volt és az is marad, és szükségünk van egy erősebb Európára egy erősebb NATO-n belül - jelentette ki szerdán Mark Rutte NATO-főtitkár a Bukaresti Kilencek csúcstalálkozójának végén.

A Nicușor Dan román és Karol Nawrocki lengyel államelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón Rutte kiemelte, hogy a Cotroceni-palotában megszervezett találkozó „szilárdan kapcsolódik a NATO-hoz és a transzatlanti kapcsolatokhoz” – idézte az Agerpres.

A lengyel és a román elnök megbeszélése Ruttével (középen) •  Fotó: Presidency Galéria

A lengyel és a román elnök megbeszélése Ruttével (középen)

Fotó: Presidency

A B9-csúcs résztvevői által aláírt közös nyilatkozattal kapcsolatban Rutte megismételte, ami a dokumentumban is szerepel: hogy

„Oroszország továbbra is legnagyobb és legközvetlenebb fenyegetés a NATO számára”.

Kiemelte továbbá, hogy a Volodimir Zelenszkijjel folytatott megbeszélésen a csúcstalálkozón részt vevő vezetők megvitatták, mit lehetne még tenni a háborúban álló ország támogatására.

„Egy erős Ukrajna ma és holnap is – ez az egyetlen módja annak, hogy megállítsuk az orosz agressziót (...) Ukrajna biztonsága a mi biztonságunk is” – mutatott rá a NATO-főtitkár, hozzátéve, hogy az USA támogatásával valósítható meg egy erősebb Európa egy erősebb NATO keretében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás

A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes

Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes
2026. június 11., csütörtök

Álhírek: nagy az önbizalmunk, közben alábecsüljük mások ítélőképességét

Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.

Álhírek: nagy az önbizalmunk, közben alábecsüljük mások ítélőképességét
2026. június 11., csütörtök

Tomac biztosan nem örül a döntésnek, amit a PNL a kormánya támogatásáról hozott

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavaz bizalmat az Eugen Tomac vezette szakértői kormánynak a parlamentben – jelentette be Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke.

Tomac biztosan nem örül a döntésnek, amit a PNL a kormánya támogatásáról hozott
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Románia lavírozni próbál, hogy ne fájjon annyira a koronavírus-oltásokért járó több százmillió euró kifizetése

Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.

Románia lavírozni próbál, hogy ne fájjon annyira a koronavírus-oltásokért járó több százmillió euró kifizetése
2026. június 11., csütörtök

Képes lenne Románia kitartani Oroszország ellen 72 órán át? A védelmi miniszter elmondta

Bizalmat kért a román hadsereggel szemben Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter egy esetleges orosz támadás esetére.

Képes lenne Románia kitartani Oroszország ellen 72 órán át? A védelmi miniszter elmondta
2026. június 11., csütörtök

Konfliktus a román igazságszolgáltatásban: félretájékoztatással vádolják egymást a bírák

A Bírák Fóruma Egyesület szerdán este cáfolta a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlegének azt az állítását, miszerint több mint 3500 bíró megszavazta „az igazságszolgáltatás politikai alárendelésére tett kísérlet elítélését”.

Konfliktus a román igazságszolgáltatásban: félretájékoztatással vádolják egymást a bírák
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Tomac szinte bármire hajlandó, hogy bizalmat szavazzanak a kormányának, de egy dologra nem

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte: hajlandó lecserélni azon miniszterjelölteket, akik ellen a parlamenti pártok kifogásokat emelnek, de ragaszkodik ahhoz, hogy ne politikai, hanem szakértői kormányt alakítson.

Tomac szinte bármire hajlandó, hogy bizalmat szavazzanak a kormányának, de egy dologra nem
2026. június 11., csütörtök

Románia érdemi magyarázatot követel Ukrajnától a konstancai drónrobbanás miatt

A román védelmi tárca hivatalos megkeresést intézett az ukrán védelmi minisztériumhoz a konstancai kikötőben felrobbant drónnal kapcsolatos incidens tisztázása érdekében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.

Románia érdemi magyarázatot követel Ukrajnától a konstancai drónrobbanás miatt
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában

Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában
Hirdetés
Hirdetés