
A Bukaresti Kilencek csúcstalálkozója a zárónyilatkozat elfogadásával zárult
Fotó: presidency.ro
A Bukaresti Kilencek (B9) és az északi NATO-szövetségesek vezetői a Cotroceni-palotában tartott szerdai csúcstalálkozójuk után kiadott közös nyilatkozatukban kiálltak az igazságos és tartós ukrajnai béke mellett, amelynek a nemzetközi jogon és „szilárd, hiteles biztonsági garanciákon” kell alapulnia. Magyarország „konstruktív tartózkodást” tanúsított a zárónyilatkozat aláírásakor, meghagyva a lehetőséget, hogy a dokumentumban szereplő nyelvezet jövőbeni használata ügyében Magyarország új kormánya döntsön.
2026. május 13., 18:472026. május 13., 18:47
2026. május 13., 19:392026. május 13., 19:39
A román elnöki hivatal által közzétett nyilatkozat szerint a bukaresti találkozó a biztonsági és védelmi együttműködés elmélyítését szolgálta a NATO keleti szárnyán. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a Fekete-tengertől a Balti-tengerig, illetve az északi és a sarkvidéki régiókig egyetlen összefüggő stratégiai védvonal húzódik. „A transzatlanti kötelék továbbra is kollektív biztonságunk gerince” – hangsúlyozták a dokumentum aláírói.
A közös állásfoglalás szerint Oroszország „a legjelentősebb és legközvetlenebb hosszú távú fenyegetés” a szövetségesek biztonságára,
A dokumentum elítéli a szövetségesek és partnerek elleni orosz szabotázsakcióikat, kibertámadásokat és egyéb hibrid műveleteket, és sürgeti a lég- és rakétavédelem további erősítését, beleértve a drónfenyegetés elleni képességek fejlesztését is.
A csúcstalálkozó résztvevői megerősítették, hogy fokozzák hozzájárulásukat a kollektív védelemhez, és dolgoznak azon, hogy a védelmi kiadásaikat a GDP 5 százalékára emeljék. A nyilatkozat szerint az elrettentéshez:
Az aláírók újból elítélték Oroszország Ukrajna elleni háborúját, és kiálltak Ukrajna függetlenségének, szuverenitásának és területi épségének védelme mellett. Hangsúlyozták, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás „befektetés a saját biztonságukba is”, és üdvözölték az Egyesült Államok békeerőfeszítéseit. Egyúttal úgy vélték:
A dokumentum zárásaként leszögezték: egységesek és készek tovább erősíteni a NATO-t, hogy „mindig készen álljon a szövetséges terület minden centiméterének megvédésére”.
Magyarország a nyilatkozat szövegezése során „konstruktív tartózkodást” jelentett be, annak érdekében, hogy a dokumentum nyelvezete ne kerüljön be a később újra idézhető „elfogadott megfogalmazások” közé, fenntartva annak lehetőségét, hogy a dokumentumban szereplő nyelvezet jövőbeni használata ügyében Magyarország új kormánya döntsön.
A Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozójának idején Oroszország ismét „masszív támadást” indított Ukrajna ellen – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Cotroceni-palotában. „Találkozónk idején Oroszország ismét masszív támadást indított Ukrajna ellen, több régióban is. Együtt kell működnünk, ezt kell tennünk Ukrajna védelméért” – mondta azt ukrán elnök, mielőtt munkaebédre ment volna a csúcstalálkozón részt vevő vezetőkkel. Az újságírók azon kérdésére, hogy közel van-e a háború vége, Zelenszkij így válaszolt: „Remélem, hogy igen”.
Az ukrán elnök a csúcstalálkozón is felszólalt. Beszédében kiemelte, az európai országok feladata annak biztosítása, hogy
„Ezek a közös biztonságunk alapvető eseményei – annak biztosítása, hogy Oroszországot megakadályozzuk abban, hogy bármelyikünknek is hadat üzenjen. Már elég sokat tettünk azért, hogy megállítsuk Oroszországot, és biztosítsuk, hogy a háború soha többé ne hozza meg számára a győzelmet” – fogalmazott Zelenszkij. Hangsúlyozta ugyanakkor az országának nyújtott nemzetközi támogatás fontosságát, és köszönetet mondott érte.

Lengyelország és Románia is szívesen befogadna még több amerikai katonát, amennyiben az Egyesült Államok valóban csökkentené katonai jelenlétét Németországban.
„Nagyon hálásak vagyunk. Támogatásuk, valamint együttműködésünk a védelem és a biztonság, az energiaellátás terén elengedhetetlenül fontos, amint az is, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát, mert a legfontosabb feladat Oroszország megállítása. Jelenleg a legfontosabb dolog, ami Oroszországot megállítja, a mi védelmünk. Ebben a tekintetben számítunk az európai támogatásra, a 90 milliárd eurós támogatási csomagra, hogy június elején megkezdhessük a munkát, a finanszírozás első részét pedig a számunkra olyannyira szükséges drónok gyártására fordíthassuk” – nyomatékosította az ukrán elnök.
Volodimir Zelenszkij és Nicușor Dan a bukaresti találkozón
Fotó: presidency.ro
Nicușor Dan államfő szintén Ukrajna támogatásának folytatására szólított fel beszédében. „Az ukrán nép hősi küzdelme rendkívül fontos a mi biztonságunk, Európa biztonsága és a NATO biztonsága szempontjából” – emelte ki.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete mindig is erős szövetség volt és az is marad, és szükségünk van egy erősebb Európára egy erősebb NATO-n belül - jelentette ki szerdán Mark Rutte NATO-főtitkár a Bukaresti Kilencek csúcstalálkozójának végén.
A Nicușor Dan román és Karol Nawrocki lengyel államelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón Rutte kiemelte, hogy a Cotroceni-palotában megszervezett találkozó „szilárdan kapcsolódik a NATO-hoz és a transzatlanti kapcsolatokhoz” – idézte az Agerpres.
A lengyel és a román elnök megbeszélése Ruttével (középen)
Fotó: Presidency
A B9-csúcs résztvevői által aláírt közös nyilatkozattal kapcsolatban Rutte megismételte, ami a dokumentumban is szerepel: hogy
Kiemelte továbbá, hogy a Volodimir Zelenszkijjel folytatott megbeszélésen a csúcstalálkozón részt vevő vezetők megvitatták, mit lehetne még tenni a háborúban álló ország támogatására.
„Egy erős Ukrajna ma és holnap is – ez az egyetlen módja annak, hogy megállítsuk az orosz agressziót (...) Ukrajna biztonsága a mi biztonságunk is” – mutatott rá a NATO-főtitkár, hozzátéve, hogy az USA támogatásával valósítható meg egy erősebb Európa egy erősebb NATO keretében.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavaz bizalmat az Eugen Tomac vezette szakértői kormánynak a parlamentben – jelentette be Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke.
Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.
Bizalmat kért a román hadsereggel szemben Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter egy esetleges orosz támadás esetére.
A Bírák Fóruma Egyesület szerdán este cáfolta a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlegének azt az állítását, miszerint több mint 3500 bíró megszavazta „az igazságszolgáltatás politikai alárendelésére tett kísérlet elítélését”.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte: hajlandó lecserélni azon miniszterjelölteket, akik ellen a parlamenti pártok kifogásokat emelnek, de ragaszkodik ahhoz, hogy ne politikai, hanem szakértői kormányt alakítson.
A román védelmi tárca hivatalos megkeresést intézett az ukrán védelmi minisztériumhoz a konstancai kikötőben felrobbant drónnal kapcsolatos incidens tisztázása érdekében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
szóljon hozzá!