Elérte a 600 ezret az őshonos európai kisebbségek jogainak európai uniós (EU-) szintű védelmét sürgető Minority SafePack (kisebbségi biztonsági csomag) európai polgári kezdeményezés aláíróinak száma – jelentette be az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke csütörtökön Berlinben.
Vincze Loránt a FUEN nemzetközi médiafórumán a magyar közmédiának adott nyilatkozatában kiemelte, hogy nyolc hét maradt a kezdeményezés érvényességéhez szükséges egymillió aláírás összegyűjtésére.
„A felén már túl vagyunk, de sok még a tennivaló” – mondta a szervezet vezetője, hozzátéve: nehézséget okoz, hogy nem minden kisebbség annyira jól szervezett, mint a Kárpát-medencei magyarság, de bízik abban, hogy a „nagyon intenzív kampány” révén sikerül egymillióra emelni a támogatók számát. Vincze Loránt elmondta, a kezdeményezés „páratlan alkalom” az őshonos kisebbségeknek, hogy felhívják magukra a figyelmet, és változást érjenek el az uniós szintű kisebbségvédelemben, amely „ebben a pillanatban nulla szintű”.
Az ügyet egyre több magyarországi párt, szervezet, személyiség karolja fel. Csütörtökön Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök és Molnár Tamás háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó is csatlakozott a Minority SafePack európai polgári kezdeményezéshez. Szegedi sajtótájékoztatójukon arra kérték a Tisza-parti város lakosságát, hogy a határon túli magyarok érdekében aláírásukkal támogassák a kezdeményezést, amely január 31-étől valamennyi magyarországi postán aláírható. Az aláírásgyűjtő ív és az ingyenes válaszboríték elérhető az ország összes postahelyén.
A határon túli magyarok képviselői kérést fogalmaztak meg a 2017. november 10-i Magyar Állandó Értekezleten annak érdekében, hogy a magyarországi polgárok aláírásukkal támogassák a Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezést (Minority SafePack). Jelenleg nincs olyan átfogó Európai Uniós szabályozás, amely megfelelő jogi védelmet biztosítana a határon túli magyaroknak, valamint az európai őshonos nemzeti közösségeknek. Amennyiben sikerül összegyűjteni egymillió aláírást, az Európai Bizottság köteles foglalkozni a határon túli magyarok és a több mint 50 millió őshonos kisebbség ügyével.