
Képünk illusztráció
Fotó: Képernyőfelvétel
Ukrajna-szerte szóltak a légvédelmi szirénák vasárnapra virradóra, több nagyvárosból is robbantásokról érkezett hír.
2022. március 13., 09:502022. március 13., 09:50
A BBC Ukrajna több szemtanúra hivatkozva számolt be arról, hogy robbanások zaját lehetett hallani vasárnapra virradóra a nyugat-ukrajnai Lvivben (Lemberg). Sajtójelentések szerint több rakéta csapódott be a városban.
Médiajelentések szerint a nyugat-ukrajnai várost több robbanás rázta meg vasárnap reggel. Úgy tudni, Lvivet több rakéta találta el. A ZDF később úgy pontosított, hogy
„A megszállók légicsapást mértek a Nemzetközi Békefenntartó és Biztonsági Központra” – közölte a Lviv területi katonai közigazgatás.
– közölte ugyanakkor vasárnapra virradóra az ukrán vezérkar Facebookon közzé tett jelentésében.
Az oroszbarát szeparatistáknak az orosz hadsereg segítségével sikerült betörniük a város külső kerületeibe. Ezt az ukrán hadsereg és az orosz védelmi tárca is megerősítette.
Az ukrán vezérkar szerint ezen felül orosz támadás fenyegeti a százezer lakosú Szeverodonyeck városát is Luhanszk megyében. Moszkva szombaton közölte, hogy a luhanszki szakadárok alakulatai elérték a város határát. Donyeck térségében pedig Vuhledar ellen készül orosz offenzíva. A településről ukrán adatok szerint kétszáz embert sikerült kimenekíteni szombaton.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közben szombati éjjeli videóüzenetében azt mondta, Oroszország tovább akarja darabolni az országukat, és hasonlóan a donbászi régiókhoz, Donyeckhez és Luhanszkhoz, Moszkva a nemrég bevett Herszonban és más megszállt területeken is szakadárnak titulált pszeudo-köztársaságokat hozna létre.
Zelenszkij beszámolója szerint az oroszok helyi vezetőket zsarolnak és fenyegetnek, remélve, hogy sikerül őket átállítani, de egyelőre nem jártak sikerrel: a 290 ezres Herszon tanácsának tagjai visszautasították az orosz ajánlatot.
Eközben az orosz hadsereg bejelentette, hogy új polgármestert neveztek ki a megszállt délkelet-ukrajnai Melitopol városában Ivan Fedorov polgármester péntek délutáni állítólagos elrablása után.
egyre erősebben támadja az ukrán főváros nyugati és keleti oldalán meghúzott ukrán védelmi vonalakat. A legfrissebb hírek szerint az oroszok először megpróbálják bekeríteni az ukrán fővárost, hogy minél hamarabb sikerüljön bejutniuk a területére. Műholdas felvételek alapján az oroszok egyes egységei már Kijev határától néhány kilométernyire lakónegyedeket is lőttek.

Volnovaha ukrajnai város bevételéről számolt be pénteki hadijelentésében Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője. Mint fogalmazott: a járásközpontot a donyecki „népköztársaság” erői „szabadították fel”.
A hírszerzés szerint a támadásban heten meghaltak, köztük egy gyermek. A sebesültek számát nem tudni.
A támadást követően az orosz csapatok visszafordították a járműveket Peremohába, ahonnan azóta sem távozhattak a civilek – közölte a hírszerzés. A hírszerzés hangsúlyozta, hogy az evakuálási kísérletre egy humanitárius folyosón került sor. A Reuters hírügynökség aláhúzta, hogy nem tudta független forrásból megerősíteni az értesülést, és egyelőre az orosz fél sem reagált.
Igor Konasenkov, a moszkvai védelmi minisztérium szóvivője közben arról számolt be, hogy az orosz hadsereg 79 katonai célpontot semmisített meg szombaton Ukrajnában. Egyebek között hat lőszer- és üzemanyagraktárt, illetve egy Mi-24-es harci helikoptert és három drónt semmisítettek meg. A közlést független forrásból nem lehetett megerősíteni.
Konasenkov szerint az orosz hadsereg összesen 3593 katonai célpontot semmisített meg Ukrajnában a harcok február 24-i kezdete óta. Oroszország saját bevallása szerint nem támad civil célpontokat. Az ENSZ ezzel szemben úgy értesült, hogy az orosz csapatok többször megsértették a nemzetközi jogot, egyebek között azzal, hogy kazettás bombákat vetettek be, még lakott területeken is. A világszervezet 26 támadásról tud, amelyet az orosz hadsereg követett el ukrajnai egészségügyi létesítmények ellen. Ezekben összesen tizenkét ember vesztette életét.
Volodimir Zelenszkij a külföldi sajtó számára tartott szombati tájékoztatóján arról számolt be, hogy
Az ukrán fél eddig csak az elesett orosz katonák számát közölte. Zelenszkij szerint az orosz csapatok több mint 12 ezer főt vesztettek. A háború áldozatainak számát független forrásból nem lehet megerősíteni.
Jelezte: a jelenlegi helyzetben nem tartja jó helyszínnek sem Ukrajnát, sem Oroszországot, sem Fehéroroszországot. Mint ismeretes, az orosz és az ukrán küldöttség eddig háromszor találkozott Fehéroroszországban. Szombati bejelentés szerint a tárgyalások videokapcsolaton keresztül folytatódnak. Emellett a két ország külügyminiszterei csütörtökön a törökországi Antalyában tárgyaltak.
Moszkva elvben nem zárta ki a két elnök személyes találkozóját, de Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő pénteken azt mondta, hogy előtte a delegációknak és a minisztereknek is meg kell tenniük mindent annak érdekében, hogy a vezetők ne csak tárgyalni üljenek le, hanem eredményt is fel tudjanak mutatni. Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajnának biztonsági garanciákra van szüksége Oroszország és a nyugati országok vezetői részéről egyaránt.

A kölcsönös vádaskodás jegyében folytatódik immár tizenhatodik napja a háború Ukrajnában. A hatóságok közlése szerint eddig több mint 100 ezer lakost sikerült két nap alatt evakuálni a megostromolt városokból.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
szóljon hozzá!