
Kemény álláspont. Benjámin Netanjahu továbbra is elutasítja a kétállami megoldást
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala kedden este azt követően, hogy a kormányfő kedden Gáza északi részén tett látogatást az ország védelmi minisztere, a hadsereg vezetője és más magas rangú tisztviselők kíséretében.
2025. április 16., 10:292025. április 16., 10:29
A miniszterelnöki hivatal által kiadott, és a Reuters által idézett közlemény szerint Netanjahu biztonsági tájékoztatót kapott Gáza északi részén a hadseregnek az izraeli túszok kiszabadítására és a Hamász legyőzésére irányuló erőfeszítéseiről.
– idézte Netanjahu irodája a miniszterelnök szavait a katonákkal folytatott megbeszélésen.
A közlemény nem pontosította, hogy Netanjahu Gáza északi részén hol járt, és nem említette a Hamász keddi állítását, miszerint megszakadt a kapcsolat az Edan Alexander izraeli-amerikai túszt őrző fegyveres csoport tagjaival, miután a hadsereg állítólag lebombázta a tartózkodási helyüket.
A palesztin terrorszervezet még mindig 59 túszt tart fogva. A 18. hónapja tartó háború során a Hamász közel 200 túszt engedett szabadon, illetve egy részüket az izraeli hadsereg szabadította ki.
Mindeközben Netanjahu ismét elvetette a palesztin államiságot abban a telefonbeszélgetésben, amelyet Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott kedden, Macron pedig sürgette, hogy legyen végre tűzszünet és megállapodás az izraeli túszokról a Gázai övezeti háborúban – közölte az izraeli miniszterelnöki hivatal, illetve Macron az X-en.
Netanjahu szerint
Felhívta Macron figyelmét arra, hogy egyetlen palesztin testület – így a Palesztin Hatóság sem – ítélte el mind a mai napig a Hamász palesztin iszlamista szervezet 2023. október 7-i terrortámadását Izrael ellen, és hogy a Ciszjordániát igazgató Palesztin Hatóság fennhatósága alatt a gyerekeket arra nevelik, hogy Izraelt el kell pusztítani, a zsidók gyilkosait pedig pénzdíjjal jutalmazzák.
kategorikusan Netanjahu szerint, ráadásul ezt ő régóta és következetesen képviseli.
Macron X-fiókjában héber nyelven is kiadott közleményben számolt be arról, hogy a beszélgetésben hazája nevében ismét biztosította támogatásáról Izraelt, és fontosnak nevezte állampolgárai biztonságát.
Hangsúlyozta:
Ezenkívül nagyon fontos, hogy a Gázai övezeti civil lakosság segéllyel való ellátása érdekében nyissák meg valamennyi átkelőhelyet annak határain. És ha ezek már mind teljesültek, akkor „újra politikai perspektívát kell adni a kétállami megoldásnak”
– írta Macron.
Az utóbbi napokban éles hangú vita bontakozott ki Párizs és Jeruzsálem között, miután szombaton az izraeli kormányfő Miamiban élő, semmilyen politikai vagy állami tisztséget nem viselő, Jaír nevű fia rendkívül bárdolatlan hangon, nyomdafestéket nem tűrő szavakkal támadt a francia elnökre, mert ő néhány nappal korábban azt mondta egy nyilatkozatában:
Szaúd-Arábia lesz.
A vitában Benjámin Netanjahu az X-en fia védelmére kelt, azt írta: „Szeretem Jaír fiamat, aki egy igazi cionista, érdekli az ország jövője. Mint minden állampolgárnak, neki is joga van a személyes véleményéhez, bár számomra elfogadhatatlan az a stílus, amelyben Macron elnökhöz szólt, noha utóbbi a palesztin állam létrehozásáról beszélt.”
Macron a mostani telefonbeszélgetésben is előhozta Benjámin Netanjahunak a júniusi ENSZ-konferenciát, de csak annyit mondott, hogy azon Párizs szem előtt akarja tartani Izrael és a térség valamennyi országa biztonsági szükségleteit.
Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.
Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.
A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.
A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.
Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.
Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.
Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
szóljon hozzá!