Hirdetés

Napi négyórás taktikai szünetet tart az izraeli hadsereg Gázában – Ciszjordániai menekülttáborban megbújt terroristákat támadtak

•  Fotó: UNRWA/Facebook

Fotó: UNRWA/Facebook

Nem tűzszünet, hanem „naponta négyórás taktikai szünet” lesz a Gázai övezet északi részén a Hamász palesztin iszlamista szervezet elleni harcban – közölte az izraeli hadsereg szóvivője csütörtökön.

Hírösszefoglaló

2023. november 10., 07:592023. november 10., 07:59

2023. november 10., 08:022023. november 10., 08:02

Daniel Hagari hangsúlyozta, hogy nem valódi tűzszünetről, hanem csak helyi taktikai szünetekről született megállapodás.

A hadsereg ismét felszólította az északi településeken élő civileket arra, hogy használják fel ezeket a négyórás szüneteket a déli részbe való menekülésre a kijelölt humanitárius folyosókon.

Hirdetés

A szóvivő szerint erőik három irányból lassan, de biztosan haladnak előre Gáza város közepe felé, egyre szorosabbra vonják a gyűrűt a Hamász fegyveresei körül.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatala azt közölte:

Idézet
„A harcok folytatódnak, és nem lesz tűzszünet addig, amíg szabadon nem engedik a túszként fogva tartott embereket. Izrael humanitárius folyosót biztosít az övezet északi részétől dél felé, ezen tegnap is ötvenezer gázai távozott.”

Joe Biden elnök csütörtökön az X-en (korábban Twitter) közzétett posztsorozatában vázolta az Izraellel kötött napi szünetről szóló megállapodást. A megállapodás lehetővé teszi a humanitárius segélyek beáramlását a Gázai övezetbe és a biztonságos átkelést az Izrael és a Hamász közötti konfliktus elől menekülni igyekvő civilek számára.

Az elnök azt írta, hogy a kormányzat „mindent megtesz a humanitárius szállítmányok és segítségnyújtás növelése érdekében”, és kiemelte: a háború sújtotta térségbe már sikeresen bejutott több segélyszállító teherautó.

John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációért felelős koordinátora elmondta, hogy az izraeliek „teljes mértékben elkötelezték magukat” a szünetek mellett, és értesítik a Gázai övezet északi részén élő civileket, hogy hol kereshetnek biztonságos átjárót az evakuációs folyosókon keresztül.

Idézet
Ez segíthet a civil áldozatok számának csökkentésében, mivel az emberek bizalmat és időt kapnak arra, hogy elvonuljanak a veszély útjából, és ne kerüljenek a Hamász és az Izraeli Védelmi Erők közötti kereszttűzbe”

– mondta Kirby.

Az izraeli katonai szóvivő egyébként beszélt az Iszlám Dzsihád szélsőséges palesztin szervezet által közzétett azon videofelvételről is, amelyen a Gázai övezetbe hurcolt két izraeli túsz, egy 76 éves nő, Hana Kacir és egy 12 éves fiú, Gil Jakov látható. Mindkettőjüket Nir Oz kibucból rabolták el.

Az izraeli hadsereg a többi biztonsági szervvel közösen „éjt nappallá téve minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy a túszok kiszabaduljanak” – jelentette ki a szóvivő, aki lelki terrornak nevezte a videofelvétel nyilvánosságra hozatalát.

Izraelnek 239 családdal kellett közölnie, hogy valamelyik hozzátartozójukat vagy akár többet is a Hamász október 7-én elrabolt és a Gázai övezetbe hurcolt.

A Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet értesülése szerint

az Egyesült Államok visszaszállított Izraelbe több tízezer olyan tüzérségi lövedéket, amelyet korábban Izrael átadott az ukrán hadseregnek az orosz erők elleni védekezésre.

Az értesülés szerint már be is fejeződött a 155 mm-es lövedékek kirakodása Izraelben egy amerikai hadihajóról, amely 170 konténerben mintegy 2500 tonna katonai felszerelést szállított az izraeli hadseregnek.

Közben a gázai egészségügyi minisztérium szóvivője arról beszélt: az izraeli hadsereg péntekre virradóra legalább három gázai kórházat támadott.

Mint arról beszámoltunk, a Hamász közintézményekbe vagy azok alá telepíti fegyverraktárait, parancsnoki és kilövőállásait.

Eközben

a palesztin egészségügyi minisztérium szerint legalább 14 palesztin halt meg a megszállt Ciszjordániában lévő Dzsenín menekülttáborában egy izraeli katonai rajtaütés következtében.

A behatolás nyomán csütörtök kora reggel összecsapások törtek ki a palesztinokkal – közölte a minisztérium. Egyelőre nem világos, hogy az elhunytak civilek vagy fegyveresek voltak-e.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közölte, hogy a dzsenini rajtaütést azért hajtotta végre, hogy „lerombolja a terrorista infrastruktúrát”, és annak a férfinak a házát, aki állítólag megölt egy szolgálaton kívüli izraeli katonát egy augusztus 31-i gerillatámadásban.

„A műszaki erők robbanószerkezeteket fedeztek fel, amelyeknek az volt a célja, hogy kárt okozzanak erőinknek a dzsenini menekülttáborban” – áll az IDF közleményében.

Az izraeli erők legalább egy dróncsapást is indítottak az összecsapásokat követően

– közölte az izraeli katonai rádió, az IDF és a CNN-nek nyilatkozó szemtanúk.

A CNN birtokába jutott videók és a CNN-nek nyilatkozó szemtanúk beszámolói erős katonai jelenlétről szólnak a városban. A fegyveresek és az izraeli erők közötti lövöldözés volt hallható. Legalább egy tucat páncélozott jármű volt látható a város útjain, és páncélozott buldózerek tépték fel az utcákat és rombolrtk le egy házat.

A CNN birtokába jutott videón látható, amint a hadműveletet követően röplapokat dobnak le a táborra.

Egy lakos megosztotta a CNN-nel a szórólapról készült képet.

Idézet
Táborlakók! Az IDF tevékenysége a táboron belül az önök által támogatott terrorista műveletek eredménye” – állt a szórólapon. „Az IDF itt marad, és újra és újra visszatér, amíg a terror teljesen meg nem szűnik. Megbocsátást nyer, aki előre figyelmeztet”.

Egy szemtanú a CNN-nek elmondta, hogy a mentőautók nem tudtak segítséget nyújtani a sérülteknek, mert az izraeli erők körbevették az Ibn Szína kórházat, és megakadályozták néhány mentőautó távozását. Egy, a CNN birtokába jutott videón több holttest mozdulatlanul fekszik a földön, lepedőkkel letakarva, a háttérben pedig mentőszirénák harsognak.

Közben csütörtökön a jemeni húszi lázadók vállalták a felelősséget a dél-izraeli Eilat várost ért ballisztikus rakétatámadásért.

Az IDF jelentése szerint egy pilóta nélküli légi jármű (UAV) szerdán Eilatban csapódott be egy polgári épületbe.

„Az UAV azonosítóját és az incidens részleteit vizsgálják” – közölte az IDF.

A húszik katonai szóvivője, Jehja Szarí dandártábornok egy videónyilatkozatban azt állította, hogy

a húszi erők „számos ballisztikus rakétát lőttek ki számos különböző célpontra” Eilat környékén.

„A hadművelet sikeres volt, és közvetlen találatokat eredményezett a kiválasztott célpontokra, függetlenül attól, hogy az ellenség titokban tartja az ügyet. A jemeni fegyveres erők folytatni fogják a műveleteket a gázai népünk támogatására, és mindaddig, amíg az izraeli agresszió a Gázai övezetben meg nem szűnik” – mondta Szarí.

Külön sajtótájékoztatókon csütörtök este Daniel Hagari, az IDF szóvivője és Joav Galant izraeli védelmi miniszter azt mondta, hogy még vizsgálják az incidenst.

A hét elején a húszik több rakéta- és dróntámadást is elkövettek Izrael ellen, és figyelmeztettek, hogy további csapások következnek.

Eközben az AFP francia hírügynökséggel a program vezetője közölte:

keselyűkre szerelt chipek továbbította adatok segítségével kutatnak a Hamász palesztin iszlamista szervezet által október 7-én Izrael ellen elkövetett támadás eltűntjeinek maradványai után.

Az ötlet az EITAN-tól, az izraeli hadsereg azon egységétől származik, amely az eltűnt katonák felkutatásával foglalkozik.

„Amikor elkezdődött a háború, megkerestek az EITAN tartalékosai. Megkérdezték, hogy a madaraim tudnának-e valamiben segíteni” – mondta az AFP-nek Ohad Hacofe, az Izraeli Természetvédelmi és Nemzeti Park Hatóság kihalóban lévő madárfajokkal foglalkozó programjának igazgatója.

A keselyűk dögevő ragadozó madarak, széles látómezővel, amelynek segítségével a magasból fel tudják fedezni a táplálékuk fő részét képező tetemeket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
Hirdetés
Hirdetés