
Nem engednek. Moszkva immunis a nyugati szankciókra Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerint
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Az orosz gazdaság sikeres a nyugati szankciók dacára, mondhatni, az ország már immunis lett az ilyen korlátozásokkal szemben – jelentette ki szerdai moszkvai sajtótájékoztatóján Dmitrij Peszkov.
2025. július 31., 08:352025. július 31., 08:35
2025. július 31., 08:482025. július 31., 08:48
Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek arra a kérdésére válaszolt, hogy felkészültek-e a tíz nap múlva életbe lépő amerikai szankciókra.
– mondta a szóvivő.
Peszkov közölte, hogy Oroszország figyelemmel kíséri Donald Trump amerikai elnök, illetve más külföldi politikusok minden kijelentését az Oroszország elleni szankciókról.
Az amerikai elnök először 50 napos határidőt adott Moszkvának arra, hogy megállapodjon Ukrajnával a háború megállításáról, az ez utáni időszakra 100 százalékos büntetővámot helyezett kilátásba Moszkvával és partnereivel szemben.

Donald Trump amerikai elnök kedden kijelentette, hogy az Egyesült Államok „10 nap múlva” vámokat és egyéb intézkedéseket fog bevezetni Oroszország ellen, ha Moszkva nem mutat előrelépést az Ukrajnában több mint három éve dúló háború befejezése felé.
A szerda reggeli 8,8-as erősségű kamcsatkai földrengés kapcsán Peszkov dicsérte a térségnek a természeti csapásokra való felkészülését.
Minden figyelmeztető rendszer működött, a szökőár után minden településről kimenekítették a lakosokat, ahol erre szükség volt, az épületek földrengésbiztossága is megfelelő volt – mondta.
Hozzátette, hogy szerencsére a földmozgásnak nem voltak áldozatai.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője sajtótájékoztatóján szerdán kijelentette, hogy
Hozzátette, hogy az orosz elnöki hivatal már reagált Trump kijelentéseire, tudomásul vette a washingtoni nyilatkozatot.
Az amerikai szankciókkal való fenyegetéssel kapcsolatban Zaharova megjegyezte, hogy a szankciók a Nyugat számára már rögeszmévé váltak, nem tud szabadulni tőlük.
Oroszország tudja, hogyan kell ezeket kivédeni, illetve a saját érdekeinek megfelelően alakítani őket, a világgazdaságra viszont csapást mérnek, már egész régiók jólétét aláásták a szóvivő szerint.
A támadásban legalább hatan meghaltak, és 52 ember megsérült – közölték a helyi hatóságok. A sérültek között három rendőr is volt.
– írta X-en Meaghan Mobbs, Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottjának lánya. „Putyin teszteli az amerikai elszántságot és erőt. Nem szabad, hogy gyengeséget mutassunk.”
A városban körülbelül tíz helyszínt ért támadás, főként a város Szolomjanszkij kerületében, ahol egy oktatási intézményt és egy lakóépületet vettek célba – írta Timur Tkacsenko, a város katonai adminisztrációjának vezetője hivatalos Telegram-csatornáján.
Kijev Szvjatosinszkij kerületét is támadás érte: az elsődleges károk között szerepelt egy helyszínen keletkezett tűz, a közelben égő járművek és egy lakóépület kilencedik emeletét elérő törmelék.
Röviddel ezután újabb robbanások hallatszottak Ukrajna fővárosának égboltján, számolt be a helyi média.
Az újabb rakétatámadás további károkat okozott: Volodimir Zelenszkij elnök szerint, aki videofelvételt is megosztott a helyszínről, egy lakóépületet eltaláltak, és áldozatok rekedtek a romok alatt.
A kijevi polgármester, Vitalij Klicsko szerint a Sevcsenkivszkij kerületi kórház gyermekosztályának ablakai betörtek, de a helyszínen nem történt sérülés.
Tkacsenko helyi idő szerint reggel 6 óra körül jelentette, hogy a támadás következtében egy lakóépület és egy autó ég a Holosziivszkkij kerületben.
Az éjszakai adróncsapás nem sokkal azután történt, hogy Donald Trump amerikai elnök azzal fenyegetőzött, hogy 10 napon belül új vámokat vet ki Oroszországra, ha a Kreml nem állítja le Ukrajna elleni teljes körű háborúját.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.
Szolidaritási tüntetést tartottak a nemzeti összetartozás napján, csütörtökön este a budapesti román nagykövetség előtt Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát mellett, akit múlt héten lakoltatott ki a rendházból a város önkormányzata.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést – ismertette az Interfax Ukrajina ukrán hírügynökség.
Juraj Blanár szlovák külügyminiszter visszautasítja Magyar Péter miniszterelnök azon csütörtöki kijelentését, hogy Magyarország saját magával szomszédos – közölte a pozsonyi diplomáciai tárca.
Az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény megküldésével szólította fel Magyarországot és Romániát csütörtökön, hogy ültessék át nemzeti jogrendjükbe az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter is üzent a nemzeti összetartozás napján, hangsúlyozva: „úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között”.
Ezer éven is túl nyúló történelmünk, anyanyelvünk, gazdag hagyományaink, közösen vallott értékeink fűznek össze bennünket, magyarokat határainkon innen és túl – írta Sulyok Tamás csütörtökön, a nemzeti összetartozás napján a Facebook-oldalán.
Ukrajna drónszakértők Romániába küldésére készül, akik megosztják tapasztalataikat az Oroszországi Föderáció által jelentett fenyegetésekre való reagálás terén – jelentette be az ukrán elnök.
szóljon hozzá!