Hirdetés

Izrael több mint húsz év után ismét harckocsikat vezényelt Ciszjordániába

Izrael

Vasfal hadművelet. Izrael harckocsizó egységeket vezényelt Ciszjordániába

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

Az izraeli hadsereg több mint két évtizede először küldött harckocsikat a megszállt Ciszjordániába, miután vasárnap kiterjesztette hadműveleteit a területen. A palesztin hatóságok az agresszió fokozásaként tekintenek a műveletre, és elítélték azt.

Krónika

2025. február 24., 09:322025. február 24., 09:32

Az Izrael által Vasfal hadműveletnek nevezett akció egy Ciszjordánia északi részére összpontosító katonai hadjárat, amely a múlt hónapban indult, mindössze két nappal a gázai tűzszünet kezdete után.

Vasárnap az Izraeli Védelmi Erők (IDF) egy harckocsizó szakaszát vezényelte Ciszjordánia északi részén fekvő Dzsenin városába, miközben Jászráel Kac védelmi miniszter közölte, hogy

Hirdetés

utasította a hadsereget, hogy „készüljön fel a ciszjordániai palesztin menekülttáborokban való tartós jelenlétre” a „következő évben”, és hogy „akadályozza meg a lakosok visszatérését és a terrorizmus újbóli fellángolását”.

Kac elmondta, hogy három tábor – Dzsenin, Tulkarm és Nur Samsz – „kiürítése” után most mintegy 40 ezer lakos hagyta el a területet. Korábban több, a dzsenini menekülttáborból elmenekült lakó a CNN-nek azt mondta, hogy az izraeli hadsereg elrendelte számukra az evakuálást, és nem tudják, mikor térhetnek haza.

A palesztin egészségügyi minisztérium szerint az év eleje óta legalább 27 ember halt meg a dzsenini offenzívában és 70 Ciszjordánia-szerte.

A hét elején az izraeli erők több mint egy tucat lakóházat romboltak le Ciszjordánia egyik menekülttáborában

– mondta egy palesztin tisztségviselő a CNN-nek.

Izraeli tankokat utoljára 2002-ben küldtek Ciszjordániába, a második palesztin intifáda, azaz felkelés idején a Védelmi pajzs hadművelet részeként – közölte az izraeli hadsereg a CNN-nel.

Az izraeli hadsereg eközben vasárnap azt közölte, hogy Dzsenin térségében „további városokban” tevékenykedik.

Az izraeli hadsereg az elmúlt években rendszeresen behatolt Dzseninbe és a menekülttáborokba, de nem maradt folyamatosan a térségben. Dzsenin 1967-ben került izraeli megszállás alá, de az oslói megállapodások eredményeként 1995-ben a Palesztin Nemzeti Hatóság igazgatása alá került.

A Hamász október 7-i támadása óta Izrael egyre intenzívebb katonai műveletet folytat, amely állítása szerint a ciszjordániai fegyvereseket célozza, olyan taktikákat alkalmazva, mint a légicsapások, amelyek korábban szinte ismeretlenek voltak ott.

A palesztin külügyminisztérium szerint a „nehéz harckocsik bevetése” „egy lépés az agresszió eszkalálása és a palesztin nép elleni bűncselekmények kiterjesztése felé, különösen Ciszjordánia északi részén és a menekülttáborokban”.

A minisztérium közleményében „hangsúlyozta a nemzetközi beavatkozás sürgős szükségességét, hogy megfékezzék a megszállás agresszióját, amelyet a törvényekre és az aláírt megállapodásokra való tekintet nélkül hajtanak végre, és hogy rákényszerítsék, hogy hagyjon fel a palesztin nép és a palesztin nép jogai elleni agressziójával, amelyek közül a legfontosabb a szülőföldjén való maradáshoz való jog”.

Kac izraeli védelmi miniszter vasárnap azt mondta, hogy

az izraeli hadsereg „támadó műveleteket folytat a terrorista állások felszámolására, a fegyveresek semlegesítésére, valamint a terrorista infrastruktúra, épületek és fegyverraktárak nagyarányú megsemmisítésére”.

Megfogadta, hogy „folytatják a menekülttáborok és más terrorista csomópontok megtisztítását, hogy felszámolják a radikális iszlám zászlóaljait és terrorista infrastruktúráját”.

„Nem fogunk visszatérni a korábbi valósághoz” – mondta.

A palesztin külügyminisztérium az indoklást „ürügynek” nevezte arra, hogy a területet izraeli ellenőrzés alá vonják.

Novemberben Becálel Szmotrics izraeli radikális jobboldali pénzügyminiszter – aki a ciszjordániai zsidó településekért felelős – elrendelte a települések annektálásának előkészületeit, mondván, hogy

Donald Trump amerikai elnök győzelme „fontos lehetőséget hoz Izrael állam számára”.

A palesztinok Ciszjordániát, valamint Gázát és a megszállt Kelet-Jeruzsálemet egy jövőbeli független állam területének szánják. Az ottani zsidó telepeket a nemzetközi jog szerint illegálisnak tekintik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról

Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?

Sokan kaptak érdemi indok és jogosultság nélkül magyar állampolgárságot az utóbbi években, ezeket az ügyeket is feltárjuk belső vizsgálat keretében – jelentette be Velkey György László külügyi államtitkár a Facebookon pénteken.

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?
2026. június 12., péntek

Oroszország a NATO megtámadására készül? Orosz csapatösszevonásokat jelentettek a határ mentén

Oroszország néhány éven belül megtámadhatja a NATO-t, az orosz haderő jelenleg is csapatokat telepít a katonai szövetség tagjaival közös határai mentén – közölte két forrás is.

Oroszország a NATO megtámadására készül? Orosz csapatösszevonásokat jelentettek a határ mentén
2026. június 12., péntek

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka

Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja

Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja
2026. június 11., csütörtök

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból

Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból
2026. június 11., csütörtök

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt

Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak
2026. június 10., szerda

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban

Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban
2026. június 10., szerda

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra

Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra
Hirdetés
Hirdetés