
Jönnek? Bukarest már korábban jelezte, hogy bármennyi amerikai katonát szívesen befogad
Fotó: US Army/Facebook
Az Egyesült Államok még nem határozott arról, hova küldi a korábban Lengyelországba szánt több ezer fős katonai kontingensét – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök kedden Washingtonban.
2026. május 20., 09:172026. május 20., 09:17
Az alelnök a Fehér Ház sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a feltételezésekkel ellentétben
J. D. Vance hangsúlyozta, hogy az amerikai adminisztráció nem beszél „minden amerikai katona kivonásáról Európából”, hanem arra törekszik, hogy úgy gazdálkodjon az erőforrásokkal, hogy azok maximálisan szolgálják az Egyesült Államok biztonsági érdekeit.
Az alelnök kijelentette, „Lengyelország képes megvédeni magát az Egyesült Államoktól kapott rengeteg támogatás révén”.
Megismételte, hogy
„Az Egyesült Államok nem lehet a világ rendőre, jó szövetséges akarunk lenni, és biztosítani azt, hogy az (amerikai) katonák jelenléte hozzájáruljon Európa regionális biztonságához” – fogalmazott J. D. Vance a Fehér Ház napi sajtóértekezletén Washingtonban.
Jelenleg az Egyesült Államok fegyveres erőinek összesen mintegy 10 000 katonája állomásozik Lengyelországban, elsősorban rotációs jelenlét részeként.
Lengyelország a régi ellenségnek számító Oroszország elrettentését szolgáló eszköznek tekinti az amerikai katonai jelenlétet.
A Politico emlékeztet:
de Lengyelország nem ítélte el a háborút, és GDP-arányosan a NATO-ban a legtöbbet költi védelemre.
„Önöknek van a leghűségesebb szövetségesük. Érdemes erre emlékezni, mert Amerika sehol sem talál jobb szövetségest” – mondta Donald Tusk miniszterelnök hétfőn az amerikai gyártmányú M1 Abrams tankok lengyelországi javítóközpontjának megnyitását bejelentő ünnepségen.
Tusk az amerikai csapatokról szóló döntést „logisztikai jellegűnek” nevezte, és azt mondta, hogy az nem befolyásolja közvetlenül Lengyelország biztonsági vagy elrettentő képességeit.
Lengyelország meglepetését hétfőn Władysław Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter is hangsúlyozta, aki azt mondta: „Soha nem értesültünk arról, hogy az amerikai fegyveres erők jelenléte Lengyelországban csökkenne.”
Bukarest Lengyelországhoz hasonlóan igyekezett folyamatosan eminens tanulónak tűnni az Egyesült Államokkal fennálló szövetségesi viszonyban, az Egyesült Államokkal fennálló stratégiai szövetséget tekinti nemzetbiztonsága fő pillérének a NATO- és az EU-tagság előtt.
Az ország területén jelenleg is több helyszínen állomásoznak amerikai katonák, a legtöbbent – mintegy ezren – a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi támaszponton, amely kapcsán Washington tavaly jelentette be, hogy a rotációs rendszer csökkentésével mintegy ezer fővel csökkenti ottani kontingensének létszámát.
Ugyanakkor Bukarest, amely Lengyelországhoz hasonlóan egy esetleges orosz támadás megelőzésének kulcsát látja az amerikai jelenlétben, szeretné, ha több amerikai katona érkezne, ezért nem hivatalosan bejelentkezett a Németországból kivonandó 5000 katonára, és vélhetően azt sem venné rossz néven, ha a Lengyelországból kivonandó kontingens is hozzá kerülne.
Legalábbis Nicușor Dan államfő múlt heti kijelentése, miszerint Románia akárhány amerikai katonát hajlandó befogadni, erre utal.
2026 elején körülbelül 80 000-90 000 amerikai katonai állomásozott Európában, a létszám a rotációs bevetések alapján ingadozik.
Németország ad otthont a legnagyobb kontingensnek, nagyjából 34 500-38 000 katonával, ezt követi jelentős jelenlét Olaszországban, az Egyesült Királyságban és Lengyelországban.
Több katonát von ki Washington Európából
Az Egyesült Államok több katonát fog kivonni Európából, de a folyamat több évig elhúzódik, hogy a szövetségeseknek legyen idejük kifejleszteni az áthelyezésükhöz szükséges képességeket – mondta Alexus Grynkewich tábornok, a NATO főparancsnoka kedden.
„Ahogy a szövetség európai pillére megerősödik, ez lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy csökkentse jelenlétét Európában, és csak azokat a kritikus képességeket biztosítsa, amelyeket a szövetségesek még nem tudnak biztosítani” – mondta Grynkewich. „Nem tudok pontos ütemtervet adni; ez egy hosszabb folyamat lesz, amely több évig fog tartani” – tette hozzá.

Lengyelország és Románia is szívesen befogadna még több amerikai katonát, amennyiben az Egyesült Államok valóban csökkentené katonai jelenlétét Németországban.
Az Iránnal folytatott háború befejezéséről szóló előzetes megállapodást már aláírták, a dokumentum részleteit „hamarosan” közzé fogják tenni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában – közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.
Jelentős alkotmánymódosítást fogadott el hétfőn az Országgyűlés: a jövőben összesen legfeljebb nyolc évig töltheti be valaki a miniszterelnöki tisztséget Magyarországon. Az alaptörvény tizenhatodik módosítását szavazták meg hétfőn a képviselők.
Magyarország a jelenlegi formájában továbbra is elutasítja az Európai Unió migrációs paktumát, ezért nem készített tagállami végrehajtási tervet, és a jövőben sem tervezi ilyen dokumentum benyújtását – jelentette ki Pósfai Gábor belügymini
Négy ember életét vesztette, amikor lángokba borult az ukrán szellemi és kulturális örökség szimbólumának számító kijevi Pecserszka Lavra kolostor az elmúlt két hét legsúlyosabb orosz légitámadása során – közölték hétfőn a hatóságok.
Az Egyesült Államok megkötötte a megállapodást Iránnal a konfliktus lezárásáról – jelentette be Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
Hatályba lépett pénteken az Európai Unió új migrációs és menekültügyi paktuma, amely egységesebb menekültügyi eljárásokat, szigorúbb határellenőrzést és új szolidaritási mechanizmust vezet be.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.
Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.
Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!