Hirdetés

Bukarest reménykedhet: akár még Romániába is küldhetik a Lengyelországba szánt több ezer amerikai katonát

Bukarest

Jönnek? Bukarest már korábban jelezte, hogy bármennyi amerikai katonát szívesen befogad

Fotó: US Army/Facebook

Az Egyesült Államok még nem határozott arról, hova küldi a korábban Lengyelországba szánt több ezer fős katonai kontingensét – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök kedden Washingtonban.

Balogh Levente

2026. május 20., 09:172026. május 20., 09:17

Az alelnök a Fehér Ház sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a feltételezésekkel ellentétben

nem csapatkivonásról van szó, hanem arról, hogy a Pentagon később dönt a 4 ezres katonai kontingens állomáshelyéről a külföldön tartózkodó erők rotációjának részeként.

Hirdetés

J. D. Vance hangsúlyozta, hogy az amerikai adminisztráció nem beszél „minden amerikai katona kivonásáról Európából”, hanem arra törekszik, hogy úgy gazdálkodjon az erőforrásokkal, hogy azok maximálisan szolgálják az Egyesült Államok biztonsági érdekeit.

Az alelnök kijelentette, „Lengyelország képes megvédeni magát az Egyesült Államoktól kapott rengeteg támogatás révén”.

Azt várják, hogy ne az amerikaiaknak kelljen megvédeniük Európát

Megismételte, hogy

Washington azt várja Európától, hogy vállaljon nagyobb szerepet saját területének védelmében.

„Az Egyesült Államok nem lehet a világ rendőre, jó szövetséges akarunk lenni, és biztosítani azt, hogy az (amerikai) katonák jelenléte hozzájáruljon Európa regionális biztonságához” – fogalmazott J. D. Vance a Fehér Ház napi sajtóértekezletén Washingtonban.

Jelenleg az Egyesült Államok fegyveres erőinek összesen mintegy 10 000 katonája állomásozik Lengyelországban, elsősorban rotációs jelenlét részeként.

Lengyelország a régi ellenségnek számító Oroszország elrettentését szolgáló eszköznek tekinti az amerikai katonai jelenlétet.

A Politico emlékeztet:

az Egyesült Államok korábban bejelentette, hogy 5000 katonát von ki Németországból, miután Friedrich Merz német kancellár bírálta az Irán elleni amerikai-izraeli háborút,

de Lengyelország nem ítélte el a háborút, és GDP-arányosan a NATO-ban a legtöbbet költi védelemre.

„Önöknek van a leghűségesebb szövetségesük. Érdemes erre emlékezni, mert Amerika sehol sem talál jobb szövetségest” – mondta Donald Tusk miniszterelnök hétfőn az amerikai gyártmányú M1 Abrams tankok lengyelországi javítóközpontjának megnyitását bejelentő ünnepségen.

Tusk az amerikai csapatokról szóló döntést „logisztikai jellegűnek” nevezte, és azt mondta, hogy az nem befolyásolja közvetlenül Lengyelország biztonsági vagy elrettentő képességeit.

Lengyelország meglepetését hétfőn Władysław Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter is hangsúlyozta, aki azt mondta: „Soha nem értesültünk arról, hogy az amerikai fegyveres erők jelenléte Lengyelországban csökkenne.”

Bukarest profitálhat az amerikai döntésből?

Lengyelország bosszúsága akár Románia számára jelenthet örömöt, amennyiben Washington úgy dönt, hogy az eredetileg oda szánt kontongenst a NATO délkeleti szárnyára, azaz Romániába vezényli.

Bukarest Lengyelországhoz hasonlóan igyekezett folyamatosan eminens tanulónak tűnni az Egyesült Államokkal fennálló szövetségesi viszonyban, az Egyesült Államokkal fennálló stratégiai szövetséget tekinti nemzetbiztonsága fő pillérének a NATO- és az EU-tagság előtt.

Az ország területén jelenleg is több helyszínen állomásoznak amerikai katonák, a legtöbbent – mintegy ezren – a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi támaszponton, amely kapcsán Washington tavaly jelentette be, hogy a rotációs rendszer csökkentésével mintegy ezer fővel csökkenti ottani kontingensének létszámát.

Körülbelül 200 katona üzemelteti az Aegis Ashore rakétavédelmi rendszert a deveselui bázison, míg további 100 katona állomásozik Erdélyben, az aranyosgyéresi légi támaszponton.

Ugyanakkor Bukarest, amely Lengyelországhoz hasonlóan egy esetleges orosz támadás megelőzésének kulcsát látja az amerikai jelenlétben, szeretné, ha több amerikai katona érkezne, ezért nem hivatalosan bejelentkezett a Németországból kivonandó 5000 katonára, és vélhetően azt sem venné rossz néven, ha a Lengyelországból kivonandó kontingens is hozzá kerülne.

Legalábbis Nicușor Dan államfő múlt heti kijelentése, miszerint Románia akárhány amerikai katonát hajlandó befogadni, erre utal.

2026 elején körülbelül 80 000-90 000 amerikai katonai állomásozott Európában, a létszám a rotációs bevetések alapján ingadozik.

Németország ad otthont a legnagyobb kontingensnek, nagyjából 34 500-38 000 katonával, ezt követi jelentős jelenlét Olaszországban, az Egyesült Királyságban és Lengyelországban.

Több katonát von ki Washington Európából
Az Egyesült Államok több katonát fog kivonni Európából, de a folyamat több évig elhúzódik, hogy a szövetségeseknek legyen idejük kifejleszteni az áthelyezésükhöz szükséges képességeket – mondta Alexus Grynkewich tábornok, a NATO főparancsnoka kedden.
„Ahogy a szövetség európai pillére megerősödik, ez lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy csökkentse jelenlétét Európában, és csak azokat a kritikus képességeket biztosítsa, amelyeket a szövetségesek még nem tudnak biztosítani” – mondta Grynkewich. „Nem tudok pontos ütemtervet adni; ez egy hosszabb folyamat lesz, amely több évig fog tartani” – tette hozzá.

korábban írtuk

Nicușor Dan alig várja, hogy még több amerikai katona érkezzen, szerinte Oroszország nem akar békét
Nicușor Dan alig várja, hogy még több amerikai katona érkezzen, szerinte Oroszország nem akar békét

Lengyelország és Románia is szívesen befogadna még több amerikai katonát, amennyiben az Egyesült Államok valóban csökkentené katonai jelenlétét Németországban.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Virtuálisan már aláírták az iráni fegyverszüneti egyezményt, de nem mindenhol hallgatnak a fegyverek

Az Iránnal folytatott háború befejezéséről szóló előzetes megállapodást már aláírták, a dokumentum részleteit „hamarosan” közzé fogják tenni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.

Virtuálisan már aláírták az iráni fegyverszüneti egyezményt, de nem mindenhol hallgatnak a fegyverek
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Ukrajna és Moldova is megkezdte az EU-csatlakozási tárgyalásokat

Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában – közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.

Ukrajna és Moldova is megkezdte az EU-csatlakozási tárgyalásokat
2026. június 15., hétfő

Alkotmányt módosított a Tisza, hogy Orbán Viktor ne lehessen többé miniszterelnök

Jelentős alkotmánymódosítást fogadott el hétfőn az Országgyűlés: a jövőben összesen legfeljebb nyolc évig töltheti be valaki a miniszterelnöki tisztséget Magyarországon. Az alaptörvény tizenhatodik módosítását szavazták meg hétfőn a képviselők.

Alkotmányt módosított a Tisza, hogy Orbán Viktor ne lehessen többé miniszterelnök
2026. június 15., hétfő

Magyarország továbbra is nemet mond az uniós migrációs paktumra

Magyarország a jelenlegi formájában továbbra is elutasítja az Európai Unió migrációs paktumát, ezért nem készített tagállami végrehajtási tervet, és a jövőben sem tervezi ilyen dokumentum benyújtását – jelentette ki Pósfai Gábor belügymini

Magyarország továbbra is nemet mond az uniós migrációs paktumra
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Ukrajna: a világörökség részét képező középkori kolostor is megsérült egy orosz támadásban

Négy ember életét vesztette, amikor lángokba borult az ukrán szellemi és kulturális örökség szimbólumának számító kijevi Pecserszka Lavra kolostor az elmúlt két hét legsúlyosabb orosz légitámadása során – közölték hétfőn a hatóságok.

Ukrajna: a világörökség részét képező középkori kolostor is megsérült egy orosz támadásban
2026. június 15., hétfő

Iráni konfliktus: megszületett a megállapodás, újranyílhat a Hormuzi-szoros

Az Egyesült Államok megkötötte a megállapodást Iránnal a konfliktus lezárásáról – jelentette be Donald Trump amerikai elnök vasárnap.

Iráni konfliktus: megszületett a megállapodás, újranyílhat a Hormuzi-szoros
2026. június 13., szombat

Hatályba lépett az EU új migrációs és menekültügyi paktuma

Hatályba lépett pénteken az Európai Unió új migrációs és menekültügyi paktuma, amely egységesebb menekültügyi eljárásokat, szigorúbb határellenőrzést és új szolidaritási mechanizmust vezet be.

Hatályba lépett az EU új migrációs és menekültügyi paktuma
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének
2026. június 13., szombat

Tisztújító kongresszust tart a Fidesz, Orbán röpiratban vont mérleget a bukásról

Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.

Tisztújító kongresszust tart a Fidesz, Orbán röpiratban vont mérleget a bukásról
2026. június 12., péntek

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról

Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról
Hirdetés
Hirdetés