Hirdetés

Bukarest berendelte az orosz nagykövetet, és alaposan megmondta a magáét Moszkvának

Bukarest

Méltatlankodás. A bukaresti külügy elfogadhatatlannak nevezte a Kijev és az ottani külföldi állampolgárok elleni fenyegetéseket

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Felelőtlen fenyegetésnek, súlyos eszkalációnak minősítette és elítélte szerdán a román külügyminisztérium a kijevi külföldi nagykövetségek kiürítésének szükségességéről szóló moszkvai üzeneteket, és berendelte Oroszország bukaresti nagykövetét.

Krónika

2026. május 28., 08:282026. május 28., 08:28

„Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni. Továbbra is fenntartjuk diplomáciai jelenlétünket Ukrajnában és Kijevben. Ukrajnának elidegeníthetetlen joga van a szuverenitáshoz, a szabadsághoz és a teljes biztonsághoz” – szögezte le közleményében a bukaresti külügyminisztérium.

A külügyi tárca úgy értékelte:

Hirdetés

a fenyegetés valóra váltása háborús bűncselekmény lenne az ukrán nép ellen, és súlyos következményekkel járna a nemzetközi jog szempontjából.

A közlemény szerint a történtek miatt berendelték szerdán Oroszországi bukaresti nagykövetét a román külügyminisztériumba, ahol közölték vele: a közlemények vagy a közösségi médiában közzétett bejegyzések szintjén terjesztett üzenetek sem mentesítik Oroszországot azon kötelezettsége alól, hogy betartsa a nemzetközi jog előírásait.

Bukarest arra reagált, hogy az orosz diplomácia hétfőn felszólította a Kijevben élő külföldi állampolgárokat – köztük a diplomáciai személyzetet –, hogy az újabb orosz bombázások előtt hagyják el az ukrán fővárost.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfői telefonbeszélgetésük során amerikai hivatali partnerét, Marco Rubiót is figyelmeztette, hogy

az orosz fegyveres erők rendszeres csapásokat indítanak a kijevi hadiipari vállalatok, katonai parancsnokságok és döntéshozatali központok ellen, és szükségesnek tartják az Egyesült Államok kijevi nagykövetségének kiürítését.

Szintén szerdán a francia külügy is berendelte az orosz nagykövetet a fenyegetések miatt, miután kedden már több más európai ország, köztük Németország és Norvégia is ugyanígy tett.

A Kyiv Independent szerint egyetlen nagykövetség sem készül munkatársainak evakuálására az orosz fenyegetés nyomán.

Zelenszkij levélben panaszkodott Trumpnak a légvédelmi fegyverek hiányáról
Donald Trump amerikai elnöknek és az Egyesült Államok kongresszusának címzett levélben panaszkodott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a légvédelmi fegyverek hiányára – erősítette meg szerdán Dmitro Litvin, az ukrán elnök kommunikációs tanácsadója, akit az Interfax Ukrajina idézett.
A Kyiv Independent című ukrán lap korábban arról cikkezett, hogy Zelenszkij levelében a légvédelmi eszközök egyre súlyosabb hiányára figyelmeztetett, különös tekintettel a rakétaelhárító rendszerekre.
„A rakétavédelmi légelhárító eszközök tekintetében szövetségeseinkre támaszkodunk” – olvasható a dokumentumban, melyben az is áll: „A ballisztikus rakéták elleni védelem kérdésében szinte csaknem kizárólagosan az Egyesült Államokra hagyatkozunk”.
Litvin szerint Olha Sztefanisina, Ukrajna Egyesült Államokba akkreditált nagykövete küldte a leveleket a Fehér Háznak, Mike Johnsonnak, a képviselőház republikánus elnökének és a kongresszus más tagjainak.
A dokumentum a kijevi vezetés fegyverigényeit kielégíteni hivatott PURL fegyverbeszerzési programmal kapcsolatos nehézségek miatti növekvő ukrán aggodalmakat is tükrözi. A program lehetővé teszi európai NATO-tagállamoknak amerikai fegyverek vásárlását Ukrajna számára.
„A PURL program keretében történő szállítások üteme már nem felel meg a fenyegetés valós mértékének, amellyel szembesülni kényszerülünk” – írta Zelenszkij.
„Segítségüket kérem Ukrajna légterének védelmében az orosz rakétáktól” – tette hozzá.
„Az ukrán nép nevében tisztelettel kérem az Egyesült Államok elnökét és a kongresszust, hogy ne hagyjanak fel a támogatásukkal, és segítsenek biztosítani nekünk ezt az életbevágóan fontos védelmi eszközt (Patriot PAC-3 rakétákat és a kiegészítő rendszereket) az orosz terror ellen, hogy megállítsuk az orosz ballisztikus rakétákat és más rakétatámadásokat Oroszország felől” – hangsúlyozta.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Tisztújító kongresszust tart a Fidesz, Orbán röpiratban vont mérleget a bukásról

Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.

Tisztújító kongresszust tart a Fidesz, Orbán röpiratban vont mérleget a bukásról
2026. június 12., péntek

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról

Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról
2026. június 12., péntek

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?

Sokan kaptak érdemi indok és jogosultság nélkül magyar állampolgárságot az utóbbi években, ezeket az ügyeket is feltárjuk belső vizsgálat keretében – jelentette be Velkey György László külügyi államtitkár a Facebookon pénteken.

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Oroszország a NATO megtámadására készül? Orosz csapatösszevonásokat jelentettek a határ mentén

Oroszország néhány éven belül megtámadhatja a NATO-t, az orosz haderő jelenleg is csapatokat telepít a katonai szövetség tagjaival közös határai mentén – közölte két forrás is.

Oroszország a NATO megtámadására készül? Orosz csapatösszevonásokat jelentettek a határ mentén
2026. június 12., péntek

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka

Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka
2026. június 12., péntek

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja

Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból

Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból
2026. június 11., csütörtök

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt

Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt
2026. június 11., csütörtök

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak
Hirdetés
Hirdetés