
Figyelmeztet. Vlagyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet jelezte Bukarestnek: vegye komolyan a Kijev kapcsán megfogalmazott fenyegetéseket
Fotó: Az Oroszországi Föderáció bukaresti nagykövetsége
A Kijev ellen tervezett katonai csapásokra vonatkozó figyelmeztetés figyelmen kívül hagyásának kockázataira figyelmeztette Bukarestet Vlagyimir Lipajev orosz agykövet.
2026. május 29., 09:142026. május 29., 09:14
Az orosz diplomata erről a nagykövetség közösségi oldalán számolt be annak kapcsán, hogy szerdán este a román külügyminisztériumban járt.
Miközben a bukaresti külügyi tárca az esetről szóló közleményben arról írt, hogy Lipajevet a miniszter rendelte be, hogy jelezze: Románia elfogadhatatlannak tartja a Kijev elleni fenyegetést, illetve azt, hogy Moszkva felszólította a diplomáciai képviseleteket: menekítsék ki alkalmazottaikat, az orosz nagykövet azt állítja, ő kezdeményezte a találkozót.
Lipajev szerint a találkozón
„2026. május 27-én Vlagyimir Lipajev orosz nagykövet kérésére találkozóra került sor a román külügyminisztériumban, amelynek keretében a román fél figyelmét felhívták az orosz külügyminisztérium május 25-i nyilatkozatára, amely az Oroszországi Föderáció fegyveres erői által az ukrán katonai-ipari komplexum vállalatai, a kijevi döntéshozatali központok és parancsnokságok elleni tervezett, szisztematikus csapásokra vonatkozik, válaszul a kijevi rezsim fegyveres alakulatainak az orosz civil lakosság ellen indított támadásaira” – áll a bejegyzésben.
A poszt szerint a nagykövet
és a legnagyobb komolysággal kezeljék a diplomáciai személyzetüknek az ukrán fővárosból történő evakuálására vonatkozó ajánlást”.
„Ugyanakkor az orosz diplomáciai misszió vezetője sajnálatát fejezte ki a román hatóságok álláspontja miatt, amelyek nem merték elítélni azt a véres terrorista támadást, amelyet az ukrán fegyveres erők május 22-én éjjel követtek el a Luhanszki (Starobelszki) Állami Pedagógiai Egyetem kollégiumának tanulmányi épülete és kollégiuma ellen, amelynek következtében 21 hallgató meghalt, és több mint 60 megsebesült” – áll az üzenetben.
Az orosz nagykövetség szerint
„Románia részéről nem érkezett megfelelő reakció. Válaszul csak a szokásos propagandisztikus klisék hangzottak el, amelyek eltorzítják az események valós lefolyását” – áll a Facebookon közzétett üzenetben.
Május 22-én Vlagyimir Putyin legalább hat halottat, 39 sebesültet és 15 eltűntet jelentett be egy ukrán dróncsapás kapcsán az elfoglalt Luhanszki régióban, egy starobelszki középiskolában.
Elítélte a „három hullámban végrehajtott, 16 drónnal végrehajtott, ugyanazt a helyet célzó” támadást, és „szörnyű bűncselekményről” beszélt.
Hétfőn Oroszország felszólította Washingtonot, hogy evakuálja kijevi nagykövetségét, és „szisztematikus támadásokkal” fenyegette az ukrán fővárost, miközben más diplomáciai képviseleteknek is hasonló figyelmeztetéseket intézett.
Mint arról beszámoltunk, a szerdai találkozó kapcsán a román külügy azt közölte: felelőtlen fenyegetésnek, súlyos eszkalációnak minősítette és elítélte szerdán a román külügyminisztérium a kijevi külföldi nagykövetségek kiürítésének szükségességéről szóló moszkvai üzeneteket, és berendelte Oroszország bukaresti nagykövetét.
„Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni. Továbbra is fenntartjuk diplomáciai jelenlétünket Ukrajnában és Kijevben. Ukrajnának elidegeníthetetlen joga van a szuverenitáshoz, a szabadsághoz és a teljes biztonsághoz” – szögezte le közleményében a bukaresti külügyminisztérium.
A külügyi tárca úgy értékelte:
A közlemény szerint a történtek miatt berendelték szerdán Oroszországi bukaresti nagykövetét a román külügyminisztériumba, ahol közölték vele: a közlemények vagy a közösségi médiában közzétett bejegyzések szintjén terjesztett üzenetek sem mentesítik Oroszországot azon kötelezettsége alól, hogy betartsa a nemzetközi jog előírásait.
Mint megírtuk, Lipajev egy korábbi interjúban a román légteret megsértő orosz drónok kapcsán arról beszélt: Romániának számolnia kell hasonló incidensekkel, mivel részese az ukrajnai konfliktusnak.

Orosz drón zuhant péntekre virradóra, hajnali két óra körül egy tízemeletes panelház tetejére a délkelet-romániai Galacon, az incidens nyomán egy lakásban robbanás történt és tűz keletkezett – közölte a katasztrófavédelem.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszire erős, rendezett Fideszt ígért.
Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.
Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.
Sokan kaptak érdemi indok és jogosultság nélkül magyar állampolgárságot az utóbbi években, ezeket az ügyeket is feltárjuk belső vizsgálat keretében – jelentette be Velkey György László külügyi államtitkár a Facebookon pénteken.
Oroszország néhány éven belül megtámadhatja a NATO-t, az orosz haderő jelenleg is csapatokat telepít a katonai szövetség tagjaival közös határai mentén – közölte két forrás is.
Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.
Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.
Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.
Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.
XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.
szóljon hozzá!