Hirdetés

Az eddigi legsúlyosabb tűzszünetsértés: az amerikai és az iráni haderő folyamatosan lövi egymást

eddigi

Odacsaptak. Az amerikai haderő ismét iráni célpontokat támadott az eddigi egyik legsúlyosabb incidens során

Fotó: U. S. Central Command

Az Egyesült Államok és Irán több csapást mért egymásra az áprilisi tűzszünet kezdete óta az egyik legsúlyosabb éjszakai támadási hullám során, miközben a tárgyalások kimenetele bizonytalanná vált a napok óta tartó huzavona és az összes fél részéről növekvő frusztrációk miatt.

Balogh Levente

2026. június 03., 08:582026. június 03., 08:58

2026. június 03., 08:592026. június 03., 08:59

Az amerikai hadsereg „önvédelmi” csapásokat hajtott végre az iráni Kesm-sziget ellen – közölte szerdán az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) a CNN szerint az eddigi egyik legsúlyosabb tűzszünetsértés kapcsán.

A CENTCOM szerint a csapásokat válaszul hajtották végre az „Irán által a Közel-Keleten végrehajtott támadási kísérletekre”.

Hirdetés

„Irán több ballisztikus rakétát indított a régióbeli szomszédai felé; azonban ezek egyike sem találta el a célpontját. A Kuvait felé kilőtt két iráni rakéta nem érte el a célját, vagy útközben szétesett, a Bahrein felé indított három rakétát pedig az amerikai és bahreini légvédelmi erők azonnal elfogták” – közölte a CENTCOM az X-en.

A CENTCOM szerint az Egyesült Államok egy iráni katonai földi irányítóállomást támadott meg a Kesm-szigeten, és az amerikai személyzet tagjai közül senki sem sérült meg.

Irán Iszlám Forradalmi Gárdája (IRGC) közben kijelentette, hogy Kuvait elleni támadásai válaszul szolgáltak az amerikai erők „arcátlan és nyílt agressziójára” a Kesm-szigeten.

Az IRGC állítása szerint legalább 10 ballisztikus rakétát lőtt ki Kuvait felé.

Hozzátette, hogy a támadások „kezdeti válaszlépésnek” számítanak, és figyelmeztetett egy sokkal erősebb megtorló csapásra.

Irán közölte, hogy a régióban található amerikai támaszpontokat és a Hormuzi-szoros közelében tartózkodó hajót vette célba, válaszul az amerikai támadásokra egy Iránhoz kapcsolódó olajszállító hajó ellen, valamint a Kesm-szigeten végrehajtott csapásokra.

Az amerikai hadsereg cáfolta Irán állítását, miszerint találat érte az amerikai 5. flotta bahreini parancsnokságát és a régióban található amerikai légitámaszpontot.

A forradalmi gárda közölte, hogy

rakétákat lőtt ki egy hajóra, amelyet a liberiai lobogó alatt közlekedő Panaya néven azonosítottak, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok megtámadott egy olajszállító tartályhajót,

amely Irán legfontosabb olajkikötője, a Karg-sziget felé tartott – jelentette az iráni állami média, az IRIB.

Az IRGC szerint az Egyesült Államok egy katonai „kommunikációs tornyot támadott meg Kesm-sziget déli részén”, amelyet Irán „ív alakú védelmi rendszerének” részének tekintenek a Hormuzi-szoros közelében.

Az amerikai hadsereg korábban azt állította, hogy „önvédelemből” csapott le egy iráni katonai földi irányítóállomásra Kesm-szigeten.

Irán megtorló rakétás és drónos támadásokat indított „egy amerikai légi és helikopter-bázis”, valamint az amerikai 5. flotta parancsnoksága ellen

– közölte az IRGC.

Az IRGC figyelmeztetett, hogy „bármilyen további agresszióra más és súlyosabb válaszlépéssel reagálnak”.

A CNN szerint a kedd esti harcok akkor kezdődtek, amikor az amerikai hadsereg egy Hellfire rakétával eltalált egy botswanai lobogó alatt közlekedő olajszállító tartályhajót, amely az iráni Karg-sziget kikötője felé tartott.

Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) szerint a hajó nem tartotta be az iráni kikötők amerikai blokádját.

A parancsnokság egyben közölte, hogy az iráni kikötőkre vonatkozó blokád kezdete, április 13-a óta 122 hajót visszafordítottak, és 6 hajót katonai erővel akadályoztak meg abban, hogy elérje az iráni hajókat.

A Karg-sziget, a kedden megállított tanker úticélja, az iráni kőolajexport meghatározó kikötője, ahol az ország által eladott energiahordozó 90 százalékát kezelik.

Marco Rubio: Irán akkor reménykedhet szankcióenyhítésben, ha engedményeket tesz nukleáris programját illetően
Irán akkor reménykedhet bármilyen szankcióenyhítésben, ha engedményekre lesz hajlandó nukleáris programját illetően – jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter kedden a Kongresszusban tartott meghallgatásán.
A miniszter a szenátus külügyi bizottságának ülésén kifejtette, hogy az Irán elleni szankciók nagy része a nukleáris program és urándúsítás miatt van érvényben, ezért, ha beleegyeznek ezek egyes elemeinek feladásába, akkor az megnyitja az utat a büntetőintézkedések feloldásába.
Hozzátette, hogy a Hormuzi-szoros feltétel nélküli megnyitása első lépés ahhoz, hogy részletes tárgyalások következzenek az atomprogramról.
Rubio közölte, hogy az egyeztetések zajlanak Iránnal, ugyanakkor azt mondta, hogy a folyamat nehézkesen halad, többszöri megtorpanással, aminek egyik oka az iráni vezetés összetettsége és megosztottsága. Esetenként több nap is eltelik, amíg iráni részről válasz születik a megállapodás egy-egy részletét tekintve – hangoztatta a külügyminiszter a helyenként feszült hangulatú kongresszusi meghallgatáson.
A miniszter kedden délután a Kongresszus alsóháza, a képviselőház bizottságának ülésén is megjelent.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban

Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra

Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra
2026. június 09., kedd

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti

A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti
2026. június 09., kedd

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra

A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló

Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló
2026. június 09., kedd

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben

Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben
2026. június 08., hétfő

Ukrajnai háború: ismert üzletember közvetít Moszkva és Kijev között, jöhetnek a béketárgyalások?

Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.

Ukrajnai háború: ismert üzletember közvetít Moszkva és Kijev között, jöhetnek a béketárgyalások?
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Megint eldurvult a háború, Irán megtámadta Izraelt, a zsidó állam visszaütött

Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.

Megint eldurvult a háború, Irán megtámadta Izraelt, a zsidó állam visszaütött
2026. június 06., szombat

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán

Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán
2026. június 05., péntek

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét

Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét
Hirdetés
Hirdetés