
Odacsaptak. Az amerikai haderő ismét iráni célpontokat támadott az eddigi egyik legsúlyosabb incidens során
Fotó: U. S. Central Command
Az Egyesült Államok és Irán több csapást mért egymásra az áprilisi tűzszünet kezdete óta az egyik legsúlyosabb éjszakai támadási hullám során, miközben a tárgyalások kimenetele bizonytalanná vált a napok óta tartó huzavona és az összes fél részéről növekvő frusztrációk miatt.
2026. június 03., 08:582026. június 03., 08:58
2026. június 03., 08:592026. június 03., 08:59
Az amerikai hadsereg „önvédelmi” csapásokat hajtott végre az iráni Kesm-sziget ellen – közölte szerdán az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) a CNN szerint az eddigi egyik legsúlyosabb tűzszünetsértés kapcsán.
„Irán több ballisztikus rakétát indított a régióbeli szomszédai felé; azonban ezek egyike sem találta el a célpontját. A Kuvait felé kilőtt két iráni rakéta nem érte el a célját, vagy útközben szétesett, a Bahrein felé indított három rakétát pedig az amerikai és bahreini légvédelmi erők azonnal elfogták” – közölte a CENTCOM az X-en.
A CENTCOM szerint az Egyesült Államok egy iráni katonai földi irányítóállomást támadott meg a Kesm-szigeten, és az amerikai személyzet tagjai közül senki sem sérült meg.
Az IRGC állítása szerint legalább 10 ballisztikus rakétát lőtt ki Kuvait felé.
Hozzátette, hogy a támadások „kezdeti válaszlépésnek” számítanak, és figyelmeztetett egy sokkal erősebb megtorló csapásra.
Irán közölte, hogy a régióban található amerikai támaszpontokat és a Hormuzi-szoros közelében tartózkodó hajót vette célba, válaszul az amerikai támadásokra egy Iránhoz kapcsolódó olajszállító hajó ellen, valamint a Kesm-szigeten végrehajtott csapásokra.
Az amerikai hadsereg cáfolta Irán állítását, miszerint találat érte az amerikai 5. flotta bahreini parancsnokságát és a régióban található amerikai légitámaszpontot.
A forradalmi gárda közölte, hogy
amely Irán legfontosabb olajkikötője, a Karg-sziget felé tartott – jelentette az iráni állami média, az IRIB.
Az IRGC szerint az Egyesült Államok egy katonai „kommunikációs tornyot támadott meg Kesm-sziget déli részén”, amelyet Irán „ív alakú védelmi rendszerének” részének tekintenek a Hormuzi-szoros közelében.
Az amerikai hadsereg korábban azt állította, hogy „önvédelemből” csapott le egy iráni katonai földi irányítóállomásra Kesm-szigeten.
– közölte az IRGC.
Az IRGC figyelmeztetett, hogy „bármilyen további agresszióra más és súlyosabb válaszlépéssel reagálnak”.
A CNN szerint a kedd esti harcok akkor kezdődtek, amikor az amerikai hadsereg egy Hellfire rakétával eltalált egy botswanai lobogó alatt közlekedő olajszállító tartályhajót, amely az iráni Karg-sziget kikötője felé tartott.
Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) szerint a hajó nem tartotta be az iráni kikötők amerikai blokádját.
A parancsnokság egyben közölte, hogy az iráni kikötőkre vonatkozó blokád kezdete, április 13-a óta 122 hajót visszafordítottak, és 6 hajót katonai erővel akadályoztak meg abban, hogy elérje az iráni hajókat.
A Karg-sziget, a kedden megállított tanker úticélja, az iráni kőolajexport meghatározó kikötője, ahol az ország által eladott energiahordozó 90 százalékát kezelik.
Marco Rubio: Irán akkor reménykedhet szankcióenyhítésben, ha engedményeket tesz nukleáris programját illetően
Irán akkor reménykedhet bármilyen szankcióenyhítésben, ha engedményekre lesz hajlandó nukleáris programját illetően – jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter kedden a Kongresszusban tartott meghallgatásán.
A miniszter a szenátus külügyi bizottságának ülésén kifejtette, hogy az Irán elleni szankciók nagy része a nukleáris program és urándúsítás miatt van érvényben, ezért, ha beleegyeznek ezek egyes elemeinek feladásába, akkor az megnyitja az utat a büntetőintézkedések feloldásába.
Hozzátette, hogy a Hormuzi-szoros feltétel nélküli megnyitása első lépés ahhoz, hogy részletes tárgyalások következzenek az atomprogramról.
Rubio közölte, hogy az egyeztetések zajlanak Iránnal, ugyanakkor azt mondta, hogy a folyamat nehézkesen halad, többszöri megtorpanással, aminek egyik oka az iráni vezetés összetettsége és megosztottsága. Esetenként több nap is eltelik, amíg iráni részről válasz születik a megállapodás egy-egy részletét tekintve – hangoztatta a külügyminiszter a helyenként feszült hangulatú kongresszusi meghallgatáson.
A miniszter kedden délután a Kongresszus alsóháza, a képviselőház bizottságának ülésén is megjelent.
Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.
Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.
A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.
A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.
Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.
Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.
Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
szóljon hozzá!