Hirdetés

Amerikai külügyi elemzés bírálja Romániát az elnökválasztás miatt és kiáll Magyarország mellett

elemzés

Bírálat. Az amerikai külügy honlapján olvasható elemzés ismét pellengérre állítja Romániát

Fotó: Pixabay.com

Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.

Krónika

2025. július 10., 20:532025. július 10., 20:53

2025. július 10., 20:552025. július 10., 20:55

A Civilizációs szövetségesekre van szükség Európában című dokumentum szerzője Samuel Samson, a Demokrácia, Emberi Jogok és Munkaügyi Hivatal (DRL) vezető tanácsadója, aki az elemzés felvezetésében rámutat:

az Egyesült Államok és Európa közötti szoros kapcsolat túlmutat a földrajzi közelségen és a tranzakciós politikán. Egyedülálló köteléket képvisel, amelyet a közös kultúra, a hit, a családi kötelékek, a konfliktusok idején nyújtott kölcsönös segítség és mindenekelőtt a közös nyugati civilizációs örökség kovácsol össze.

Hirdetés

„Transzatlanti partnerségünket a természetes jog, az erényetika és a nemzeti szuverenitás gazdag nyugati hagyománya támasztja alá. Ez a hagyomány Athéntól és Rómától a középkori kereszténységen át az angol közjogig, végül pedig Amerika alapító okirataiig húzódik” – olvasható a dokumentumban.

„Ez az Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolat az oka annak is, hogy őszintén beszélünk, amikor nem értünk egyet, vagy aggályaink vannak – és ezért kongatja a Trump-adminisztráció a vészharangot Európában. Amikor Vance alelnök az idei müncheni biztonsági konferencián beszélt, világossá tette az okot, kijelentve:

Idézet
»Ami miatt aggódom, az a belső fenyegetés, Európa visszahúzódása néhány alapvető értékétől – az Amerikai Egyesült Államokkal közös értékektől«”

– idézi fel a szerző.

Az elemzés szerint két pusztító világháború után az európai nemzetek a jövőbeni katasztrófák megelőzésére törekedtek olyan szupranacionális struktúrák létrehozásával, amelyek szorosabban kötik össze a nemzeteket, és lehetővé teszik a jelentősebb diplomáciai és gazdasági együttműködéseket. Ennek az új rendnek a hívei, köztük a jó szándékú keresztény és demokráciapárti pártok, egy nagyszabású átalakulásra vágytak – egy olyan világra, amely meghaladja a nemzetiség és a hitvallás megosztottságát, és példátlan béke korszakát hozza el. A nemzetiség, a kultúra és a hagyományok horgonyainak leküzdésével a globális liberalizmus megígérte azt, amit Francis Fukuyama híresen a „történelem végének” nevezett, a politikai élet végső innovációját.

Idézet
Ma ez az ígéret cafatokban hever. Ehelyett egy agresszív kampány folyik maga a nyugati civilizáció ellen. Európa-szerte a kormányok fegyverként használták fel a politikai intézményeket saját polgáraik és közös örökségünk ellen. Európa a demokratikus elvek megerősítése helyett a digitális cenzúra, a tömeges migráció, a vallásszabadság korlátozása és számos más, a demokratikus önkormányzás elleni támadás melegágyává vált”

– hangsúlyozza az elemzés.

A dokumentum rámutat: ezek az aggasztó tendenciák az utóbbi években csak felerősödtek. Az Egyesült Királyságban a rendőrség keresztényeket tartóztat le, mert némán imádkoztak az abortuszklinikák előtt.

korábban írtuk

Külügyminiszter: a szervezett bűnözés és a magas visszautasítási arány miatt zárták ki Romániát az amerikai vízummentességből
Külügyminiszter: a szervezett bűnözés és a magas visszautasítási arány miatt zárták ki Romániát az amerikai vízummentességből

Romániát a szervezett bűnözés és az elutasított vízumkérelmek túl nagy száma miatt zárták ki az amerikai vízummentességi programból (Visa Waiver) – jelentette ki Emil Hurezeanu külügyminiszter a csütörtöki kormányülés elején.

2023-ban több mint 12 000 brit állampolgárt tartóztattak le online bejegyzések miatt, beleértve az európai migrációs válságot kritizáló kommenteket is, amelyeket a hatóságok „súlyosan sértőnek” ítéltek. Németországban a kormány bonyolult rendszereket hozott létre az online beszéd megfigyelésére és cenzúrázására, a dezinformáció elleni küzdelem és a bűncselekmények megelőzése ürügyén.

Amikor a német állampolgárok jogos aggodalmukat fejezik ki a globalizáció gazdasági és társadalmi hatásaival kapcsolatban, vagy politikusokat kritizálnak, azzal fenyegetőzhetnek, hogy megbírságolják őket, radikálisnak bélyegzik őket, vagy akár házkutatást tartanak az otthonaikban.

Az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló törvénye, amelynek célja elvilef a gyermekek káros online tartalmaktól való védelme lenne, ehelyett az orwelli tartalommoderálás révén elhallgattatja a disszidens hangokat.

A független szabályozó hatóságok most felügyelik a közösségi média vállalatokat, beleértve az olyan kiemelkedő amerikai platformokat is, mint az X, és hatalmas bírságokkal fenyegetőznek a szigorú szólásszabadságra vonatkozó szabályozásaik be nem tartása esetén.

„Ez a környezet korlátozza az európai választásokat is. Ahogy azt Rubio miniszter nemrégiben kiemelte , a népszerű Alternatíva Németországhoz pártot a német hírszerzés »szélsőséges« szervezetnek bélyegezte, ami a párt választási folyamatból való kizárásához vezethet. Marine Le Pen vezető francia elnökjelöltet sikkasztással vádolták, és a szokásos eljárástól eltérve azonnal eltiltották az indulástól.

Idézet
Lengyelországban és Romániában is hasonló korlátozások léptek életbe egyes politikai pártokkal vagy politikusokkal szemben. Ezzel egyidejűleg olyan keresztény nemzeteket, mint Magyarország, igazságtalanul tekintélyelvűnek és az emberi jogokkal visszaélőnek bélyegeznek.

Az amerikaiak ismerik ezeket a taktikákat. Valójában egy hasonló cenzúra-, démonizálási és bürokratikus fegyverként való alkalmazási stratégiát alkalmaztak Trump elnökkel és támogatóival szemben. Ez azt mutatja, hogy a globális liberális projekt nem teszi lehetővé a demokrácia virágzását. Inkább lábbal tiporja a demokráciát és vele együtt a nyugati örökséget egy dekadens kormányzó osztály nevében, amely fél a saját népétől” – olvasható az elemzésben.

„Aggodalmaink nem pártpolitikaiak, hanem elviek.

Idézet
A szólásszabadság elnyomása, a tömeges migráció elősegítése, a vallási kifejezés célba vétele és a választói döntések aláásása magát a transzatlanti partnerség alapját fenyegeti. Egy olyan Európa, amely felcseréli spirituális és kulturális gyökereit, amely a hagyományos értékeket veszélyes ereklyékként kezeli, és amely a hatalmat elszámoltathatatlan intézményekben központosítja, egy olyan Európa, amely kevésbé képes ellenállni a külső fenyegetéseknek és a belső hanyatlásnak.

Ennek érdekében a béke megteremtése Európában és világszerte nem a közös kulturális örökségünk elutasítását, hanem annak megújítását igényli” – mutat rá a dokumentum.

korábban írtuk

Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból
Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból

Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.

„Rubio külügyminiszter világossá tette, hogy a Külügyminisztérium mindig Amerika nemzeti érdekeit fogja szem előtt tartani.

Idézet
Európa demokratikus visszaesése nemcsak az európai polgárokra van hatással, hanem egyre inkább az amerikai biztonságra és gazdasági kapcsolatokra, valamint az amerikai állampolgárok és vállalatok szólásszabadsághoz való jogára is hatással van.

Reményeink szerint mind Európa, mind az Egyesült Államok újra elkötelezheti magát nyugati örökségünk mellett, és hogy az európai nemzetek véget vetnek a kormányok fegyverként való alkalmazásának azok ellen, akik meg akarják védeni azt. Nem mindig fogunk egyetérteni a hatáskörben és a taktikában, de az európai kormányok kézzelfogható intézkedései a politikai és vallási szólás védelmének, a biztonságos határok és a tisztességes választások garantálása érdekében üdvözlendő előrelépést jelentenének” – fogalmaz az elemzés szerzője.

A dokumentum leszögezi: az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett az Európával való szoros partnerség és a közös külpolitikai célok elérésében való együttműködés mellett.

Idézet
Ennek a partnerségnek azonban a közös örökségünkön kell alapulnia, nem pedig a globalista konformizmuson. Kapcsolatunk túl fontos, történelmünk túl értékes, és a nemzetközi tét túl nagy ahhoz, hogy aláássuk ezt a partnerséget.

Ezért az Atlanti-óceán mindkét partján meg kell őriznünk közös kultúránk javait, biztosítva, hogy a nyugati civilizáció az erény, a szabadság és az emberi virágzás forrása maradjon a jövő generációi számára” – szögezi le az Egyesült Államok külügyminisztériumának dokumentuma.

Mint arról beszámoltunk, a Trump-adminisztráció hivatalba lépését követően számos bírálatot fogalmazott meg Romániával szemben, sőt miután az év elején a lesözönő Biden-kormányzat még azt közölte, hogy Románia a világ 43. országaként március 31-től részt vesz a vízummentességi programban, a belbiztonsági minisztérium március 25-én már azt közölte, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba, mert ellenőrizni szeretné, hogy az ország megfelel-e a program szigorú biztonsági követelményeinek. Ezt követően május 10-én már azt jelentette be, hogy

kizárják Romániát a programból.

A belbiztonsági minisztérium közleménye alapján a döntés az amerikai külügyminisztériummal konzultálva született. Indoklásként annyit közöltek, hogy az amerikai hatóságok számára a Visa Waiver program magas színvonalának fenntartása elengedhetetlen az amerikai nemzetbiztonság szempontjából. A washingtoni tárca emlékeztet: annak ellenére, hogy biztonsági aggályok merültek fel, a Biden-kormányzat 2025. január 9-én Romániát olyan országként jelölte ki, amely részt vehet a vízummentességi programban.

Idézet
Románia a jövőben újra megfontolás tárgyát képezheti, amennyiben megfelel a törvényben előírt jogosultsági kritériumoknak”

– szerepel a minisztérium közleményében.

korábban írtuk

Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból
Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból

A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.

Mint arról beszámoltunk, az amerikai nagykövetség május elején az X-oldalán olyan üzenetet tett közzé, amelyből arra lehet következtetni, hogy az amerikai kormánynak a Romániából érkező szervezett illegális bevándorlással van problémája. Romániai bűnözői klánok ugyanis az elmúlt években több ezer román állampolgárt csempésztek be az Egyesült Államokba, ahol aztán bűncselekmények elkövetésére kényszerítették őket.

Nem sokkal később aztán a Politico arról írt:

a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből kevéssel azt követően, hogy felvette.

Bár az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalos bejelentése szerint részben „a határbiztonság és a bevándorlás ellenőrzése érdekében” zárták ki Romániát a vízummentességi programból, egy korábban nem publikált, a Politico birtokába került belső NSC- (Nemzetbiztonsági Tanács) feljegyzésből kiderül, hogy a Trump-kormányzat egy másik tényezőt is figyelembe vett: azt, hogy álláspontja szerint

Románia nem tartotta be a Fehér Ház által demokratikus normáknak tekintett előírásokat a tavalyi választások érvénytelenítésekor, illetve azt követően, amikor eltiltották Călin Georgescut a választáson való újabb indulástól.

A bizottság, amelynek elnöke Andrew Peek, az NSC európai és eurázsiai főigazgatója volt, leszögezte, hogy fontos biztosítani, hogy Románia „fenntartsa a demokratikus gyakorlatot, és szabad, tisztességes és átlátható választásokat tartson”.

„A bevándorlási és vízumrendszerünk integritásának védelme alapvető fontosságú nemzetbiztonságunk garantálásához” – mondta a Fehér Ház egyik tisztviselője az NSD-nek (National Security Daily – a Politico hírlevele) adott nyilatkozatában. A vízummentességi programra való jogosultsághoz szigorú követelmények teljesítése szükséges, amelyek kapcsán nem volt világos, hogy Románia valóban megfelelt-e, amikor a Biden-kormányzat az utolsó napokban siettette a folyamatot. Ettől függetlenül aggódunk az európai antidemokratikus intézkedések miatt, beleértve a bizonyos nézetek elleni jogi lépéseket” – hangsúlyozta.

korábban írtuk

Vízumbotrány: az illegális migráció lehet Románia kizárásának oka az amerikai nagykövetség üzenete alapján
Vízumbotrány: az illegális migráció lehet Románia kizárásának oka az amerikai nagykövetség üzenete alapján

„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.

A már említett Vance-bírálat mellett – amelyben az alelnök konkrétan megemlítette Romániát – Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős hatóság korábbi vezetője is rendszeresen bírálta Romániát amiatt, ami az elnökválasztás kapcsán történt.

korábban írtuk

Amerika kizárta Romániát a vízummentességi programból
Amerika kizárta Romániát a vízummentességi programból

Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról

Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?

Sokan kaptak érdemi indok és jogosultság nélkül magyar állampolgárságot az utóbbi években, ezeket az ügyeket is feltárjuk belső vizsgálat keretében – jelentette be Velkey György László külügyi államtitkár a Facebookon pénteken.

Magyar kötődés nélkül jutottak állampolgársághoz külföldiek százai?
2026. június 12., péntek

Oroszország a NATO megtámadására készül? Orosz csapatösszevonásokat jelentettek a határ mentén

Oroszország néhány éven belül megtámadhatja a NATO-t, az orosz haderő jelenleg is csapatokat telepít a katonai szövetség tagjaival közös határai mentén – közölte két forrás is.

Oroszország a NATO megtámadására készül? Orosz csapatösszevonásokat jelentettek a határ mentén
2026. június 12., péntek

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka

Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.

Ukrajna el akarja szigetelni a Krímet Oroszországtól – mondja az ukrán drónerők magyar parancsnoka
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja

Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.

Trump szerint véget vetettek a háborúnak Iránnal, de Teherán másképp tudja
2026. június 11., csütörtök

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból

Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.

Menekülnek a románok a zavargások sújtotta Belfastból
2026. június 11., csütörtök

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt

Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.

Irán: pokollá változtatjuk a Közel-Keletet és lezárjuk a Hormuzi-szorost az újabb amerikai támadás miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.

XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia legmagasabb tornyát, de a munkálatok még folytatódnak
2026. június 10., szerda

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban

Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.

Három román család lakását is megrongálták a belfasti zavargásokban
2026. június 10., szerda

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra

Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra
Hirdetés
Hirdetés