A tanárok nagy része nem bojkottálta a tanévkezdést, Bukarestben tiltakozó felvonulást szerveztek
Virágok és tiltakozók a tanévnyitón
• Változatos képet kínált a romániai tanévkezdés: míg országszerte a legtöbb helyen a hagyományos évnyitó ünnepségek fogadták a tanulókat, Bukarestben több ezer pedagógus tiltakozó felvonuláson vett részt. Ugyanakkor az ország több iskolájában a pedagógusok a tanári szobákba visszavonulva bojkottálták a tanévkezdést.
Amint arról beszámoltunk, az iskolakezdés bojkottálását a tanügyi szakszervezetek javasolták, miután több tárgyalás után sem sikerült megegyezniük a kormánnyal a jövo évi béremelésrol. Az érdekvédelmi szervezetek ugyanis harmincszázalékos fizetésemelést kértek jövo évtol és újabb harminc százalékot 2008-tól, a kormány ajánlata azonban ennél jelentosen kisebb volt.
2006. szeptember 18., 00:002006. szeptember 18., 00:00
A bukaresti felvonuláson mintegy nyolcezer, az ország különbözo vidékérol összesereglett pedagógus vett részt. A tiltakozók a George Enescu téren gyultek össze, amelyet a szakszervezeti vezetok „a becsapások terének” neveztek el, utalva a mindenkori kormányok által be nem tartott ígéretekre. Az alacsony bérek mellett a tanárok kifogásolják, hogy a Tariceanu-kabinet nem dolgozta ki a pedagógusok bérezését szabályozó törvényt, pedig annak 2007-tol kellene érvénybe lépnie. Ezenkívül a szakszervezetek azzal is vádolják a kormányt, hogy nem tartotta be a tavaly novemberben kötött megállapodást. A bukaresti felvonulást a szakszervezeti tömbök vezetoi a tiltakozások kezdetének tekintik, és nem zárják ki, hogy hamarosan sztrájkba lépnek. „Elegünk van abból, hogy egy olyan kormány ajtaján kopogunk, amely nem akar beengedni minket, elegünk van abból, hogy a társadalom perifériájára szorultunk, hogy használtruha-boltokból vásárolunk ruhákat, szakadt cipok miatt szégyenkezve járunk iskolába” – adott hangot a tanárok felháborodásának Aurel Cornea, a Tanügyiek Szabad Szakszervezeti Tömbjének (FSLI) elnöke. A bukaresti felvonuláson a felsooktatási intézmények pedagógusai is részt vettek. „Nincs pénzünk szakkönyvekre, a könyvtárak és a laboratóriumok nincsenek megfeleloen felszerelve, és még minket vádolnak azzal, hogy kenopénzt fogadunk el” – fakadt ki Razvan Bobulescu, a felsooktatásban dolgozókat tömöríto szakszervezeti tömb vezetoje. Az iskolák nagy részében azonban rendben zajlott a tanévnyitó. Elofordultak viszont a tiltakozásnak más formái is: Buzau megyében például a tanárok többsége fehér karszalagot viselt a tanévnyitó ünnepségeken. Vâlcea megyében a pedagógusok a tanáriban maradva bojkottálták az iskolakezdést. Bákó és Prahova megyében bizonyultak a legelkötelezettebb tiltakozóknak a pedagógusok: a bákóiak közül számos tanár maradt távol a megnyitóünnepségekrol, mivel a bukaresti felvonuláson vett részt. Prahova megye legtöbb iskolájában csak az igazgatók vettek részt az ünnepségen. Kolozs megyében a tanárok többnyire megjelentek a tanévnyitón, több iskolában azonban nyílt levelet olvastak fel, amelyben a pedagógusok béreinek emelését követelték. Az elso osztályosok iskolakezdését országszerte szinte kivétel nélkül tiszteletben tartották a tanítók. Ezzel állt összhangban különben Traian Basescu államfo üzenete is az iskolakezdés alkalmából. Az államfo leszögezte: „Az iskolakezdés öröm. Örömet szerez mindenkinek, ha az iskolába meno gyerekeket nézi. Azonkívül a tanévkezdéskor a tanároknak vitt csokor virág emléke is feledhetetlen élmény marad.” A tanárokhoz címzett üzenetében az államfo emlékeztetett, hogy az iskola a gyerekekért van, ok az elso számú prioritás. A gyerekekhez szólva Basescu felkérte oket, hogy örüljenek az iskolának, és ne csak a házi feladatok megoldását tekintsék célkituzésnek. Majd az államfo saját magát hozta fel követendo példaképnek: elmondta, hogy iskolás évei alatt szelektíven viszonyult a tananyaghoz, és csak azt tanulta meg, ami érdekelte. Az államfo különben a romániai oktatást „közepesnek” értékelte, és szerinte nem mérvadóak a román tanulóknak a nemzetközi tantárgyversenyeken elért eredményei. Markó Béla RMDSZ-elnök a hétvégén Sepsiszentgyörgyön elmondta: egyetért a pedagógusok béremelési követeléseivel, de úgy véli, a fizetéseket a lehetoségekhez mérten kell növelni. A szövetségi elnök szerint idén a kormány az oktatásnak jelentosebb összegeket tudott juttatni, és úgy véli, a költségvetést jövo évben tovább kell növelni. „Igazuk van azoknak, akik azt mondják, hogy az oktatás támogatásával el kellene jutni a bruttó hazai össztermék 6 százalékáig, így a tanárok fizetését is jelentosen kellene növelni” – jelentette ki Markó Béla.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.