_101130.jpg)
2010. november 30., 10:032010. november 30., 10:03
A képviselő-testület ugyanis tegnap két, egyenként 12,3 millió lejes beruházást hagyott jóvá. Az egyik a már évek óta prioritást élvező Lunaforráson (Luna Şes) létesítendő sípálya. Az Avasfelsőfalu közelében épülő lesikló az első ilyen jellegű létesítmény lesz a megyében, kialakításában pedig a megyei és a helyi önkormányzat vesz részt.
Ha minden a tervek szerint halad, jövő ősszel már birtokba is vehetik a pályát a télisportok szerelmesei. Eddig elkészült a terület ivó- és szennyvízhálózata, valamint az oda vezető utat is sikerült kiépíteni, amelyet már csak aszfaltozni kell.
„A napokban írjuk ki a közbeszerzési eljárást a 2007 óta raktáron lévő felvonószerkezet telepítésére” – részletezte Csehi. Emellett még idén a helyükre kerülnek a hóágyúk, amelyek az 1,9 kilométer hosszú pályaszakasz hóellátását biztosítják majd. „Még meg kell oldani a pálya villamosenergia-ellátását, és ki kell alakítani a lesiklási szinteket, illetve hamarosan telepítik a fából készült menedékházat” – tette hozzá a szatmári elöljáró, aki szerint az eredeti tervekben túl meredek lesiklószakaszok szerepeltek, és ezeket át kell alakítani, hogy a kezdő síelők is élhessenek hobbijuknak.
| Együttműködési szerződést kötött Szatmár és Bihar megye, amely a két megye közötti viszony erősítését szolgálja. „A megállapodás értelmében a két megye együtt védi meg a területén lévő regionális ügynökségek státusát, ahogyan azt nemrég a Szatmárnémetiben működő Regionális Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (SAPARD) esetében tette” – nyilatkozta lapunknak Csehi Árpád, szatmári tanácselnök. A politikus szerint az együttműködés továbbá a határon átívelő pályázatok sikeres kivitelezését is segíti, ugyanis Szatmár és Bihar úgynevezett partiumi mikrorégióba kíván tömörülni. Első körben csak Biharral társul Szatmár, ám ezt az együttműködési megállapodást rövid időn belül várhatóan Szilágy és Máramaros megyével is megköti. |
A sípálya kialakítása azért fontos kérdés a megyei tanács számára, mivel a téli sportok kedvelőinek jelenleg Máramaros megyébe kell utazniuk, ha ilyen jellegű, megfelelően kivitelezett szolgáltatásra vágynak. Csehi szerint továbbá ugyanilyen fontossággal bír a Krasznabélteki termálfürdő felújítása is, ezért a tanács erre a projektre is 12,3 millió lejt szavazott meg.
A tervek szerint három medence, két termálvizes és egy gyorsúszóknak fenntartott hidegvizes szolgálja majd ki a strandolni vágyók igényeit. A komplexumban helyet kap még egy szálloda is, amelynek alsó részén gyógykezelő központot alakítanak ki. „Az épület falai már megvannak, a tető is rákerült, csak folytatni kell a beruházást.
Amennyiben kedvez a szerencse, 2011 nyarán már lehet ott fürdeni, hiszen készen lesznek a modern felszereléssel ellátott medencék” – reméli Csehi. Az odavezető út kiépítésének finanszírozását várhatóan a Fejlesztési és Turisztikai Minisztériumnál pályázza majd meg a megyei önkormányzat. A bélteki strandot a 80-as években építették ki, és a 90-es évek végén kezdtek hozzá a fejlesztéséhez, de a munkálatok időközben elakadtak.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.