2010. január 21., 08:162010. január 21., 08:16
Ünnepelt tegnap a svéd tulajdonú Electrolux háztartási gépeket gyártó mamutcég szatmárnémeti egysége: amellett hogy elkészült a partimui városban gyártott ötmilliomodik gáztűzhely, pezsgőbontásra adott okot az a tény is, hogy üzembe helyeztek egy, az Európai Unió környezetvédelmi szabványainak is megfelelő gyártósort. „Nagy lépést jelent a gyár életében, hogy a mai gazdasági viszonyok mellett új egységet indíthattunk be.
A szatmári üzemünk európai minőségű termékeit a kontinens valamennyi országában előszeretettel használják vásárlóink” – hangsúlyozta ünnepi beszédében Dietmar Bloemer, a szatmárnémeti üzem irányítója. A cég helyi képviselője emlékeztetett, a partiumi megyeközpontban közel egy évszázada gyártanak gáztűzhelyeket ugyanazon gyárépületben, időközben csak a technika és a tulajdonosi kör változott, „de a tradíció és a minőség iránti elkötelezettség maradt”. Volker Lorenz, az anyavállalat képviselője szatmári gyárlátogatása során kiemelte, érdekes képet festenek együtt az itt még használt, több évtizedes gépek, és a 21. század technikai vívmányai.
Az Electrolux szatmári leányvállalata 1997-es indulásakor egyébként még kizárólag csak a romániai piacra dolgozott, ám lassan átállt az európaira, és ma már az itteni termelésének 80 százalékát Nyugaton értékesíti. A szatmári gyártósorok mellett jelenleg 1258 alkalmazott dolgozik. „Tavaly a hirtelen jött gazdasági válság miatt erősen megcsappant a piacunk, ezért két részletben 300 munkásunktól kellett megválnunk. Az idei előrejelzések szerint ugyan nem fognak növekedni az eladások, de stagnálni fog a piac. Ez azt jelenti, 2010-ben egyetlen embert sem tervezünk elbocsátani” – fogalmazott a Krónika kérdésére Dietmar Bloemer, aki szerint az új gépek beindításával elbocsátani nem, csak átképezni kellett a szakmunkásokat.
Bloemer lapunknak arról is beszámolt, hogy Európában összesen 6 gyárukban készítenek gázsütőket, és világszerte 40 millió terméket értékesítenek. „Csaknem 150 országban kaphatóak az általunk gyártott háztartási gépek. Európa összes országából vannak megrendelőink, emellett Ázsiában és a tengerentúlon is érdekeltek vagyunk” – részletezte a cég német irányítója. Bloemer elmondása szerint az Electrolux az USA-ba csak azoknak a családoknak szállít, akik Európából telepedtek át, és az itt megszokott rendszer szerint rendezik be konyhájukat.
„Az európaiak rugalmasak, és kis helyen képzelik el a konyháikat. Mi nekik megfelelő méretű gépeket gyártunk. Az amerikai konyhák nagyok, nagy felszereléssel, és azok gyártásához teljesen más üzemeket kellene építeni, nagyobb gyártási sorokkal” – mesélte az üzemvezető. Ilyés Gyula polgármester, aki meghívott vendégként volt jelen az ünnepségen, fontosnak tartja, hogy jól menő, céltudatos marketinggel rendelkező vállalatok működjenek a városban.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?