
2011. január 25., 10:022011. január 25., 10:02
Amint arról lapunkban beszámoltunk, tavaly januártól valamennyi kovásznai szállodában, panzióban vagy a szívkórházban megszálló vendég napi egy lejt fizet a városnak. A pénzt az idegenforgalmi vállalkozók gyűjtik be s továbbítják a városkasszába, az összeget pedig az önkormányzat kizárólag a város turisztikai szolgáltatásainak fejlesztésére fordítja. Ezek a beruházások ugyanakkor később éppen a turizmusban vállalkozóknak hajtanak hasznot. Lőrincz lapunknak elmondta, a tavaly befolyt összeg a hazai és a magyarországi fürdővárosokhoz hasonlítva is nagyon jó eredmény, hiszen Kovásznán az elmúlt években kevés fejlesztés történt. A legtöbb vendéget az országosan egyedülálló szívkórházban kezelték, a polgármester azonban reméli, hogy idővel a tehetősebb turistákat is sikerül Kovásznára szoktatni.
A befizetett turisztikai illetékből tavaly fúvószenekart és mazsorettcsoportot hoztak létre, a hétvégeken ők szórakoztatták a fürdőváros vendégeit. Lőrincz Zsigmond most arról számolt be, hogy 400 ezer lejre hirdettek meg közbeszerzést egy kerekeken gördülő kisvasút megvásárlására, a szerződést jövő hónap elején kötik meg. A nyitott vagonokkal felszerelt kisvonattal nem csak a városban utazhatnak majd a turisták, csillagtúrákat szerveznek a környező falvak látványosságaihoz is, hiszen néhány perces autóútra van a várostól Csomakőrös, Kőrösi Csoma Sándor szülőfaluja, Zágon, Mikes Kelemen szülőfaluja, Zabolán pedig csángó múzeum működik. Tavaly a turisztikai minisztérium támogatásával, 750 ezer lejes beruházással elkészült a turisztikai információs iroda is, azonban mivel az állások zárolva vannak, a polgármesteri hivatal nem tudott alkalmazni szakembert, ezért ugyancsak a turisztikai illetékből az Orbai Egyesületet támogatták, hogy működtesse az irodát. Lőrincz Zsigmond elmondta, a legtöbb illetéket a szívkórház betegei fizették be, ezért idén újraépítik a Tündérvölgyben a sétálóutat, tűzhelyeket és filagóriákat építenek melléje. A tervek szerint hat felnőtt- és három gyerekméretű négyszemélyes élménykerékpárt is vásárolnak. A városközpontban egy méterrel megemelik a patak vízszintjét, virágokkal körbeültetik, éjszakára kivilágítják, és lehetőséget teremtenek csónakázásra.
Még idén elkészül ugyanakkor egy sípálya is, ígéri a polgármester. A fejlesztési minisztériumhoz benyújtott pályázatuk nem nyert, de rendszeresen a városban gyakorlatoznak a luzerni turisztikai egyetem hallgatói, és a svájci egyetem felajánlott az önkormányzatnak egy ezer- és egy háromezer méteres felvonót. A városnak csak a le- és a felszerelést kell megoldania, újságolta Lőrincz Zsigmond. A fejlesztési minisztérium ígért pénzt a területrendezésre, de ezt a város önerőből is megoldja, s jövő télre mindenképpen beüzemelik a pályát. A jövőben ugyanakkor wellnessközpontot is terveznek, szabadtéri és fedett medencével, borvizes gyógyfürdővel. Jelenleg Kovászna városában 80 százalékban az úgynevezett szociális gyógyturizmus működik, elsősorban az állami kezelőjegyekkel látogatnak oda a kispénzű vendégek. A polgármester szerint ahhoz, hogy más réteget is megcélozhassanak, elsősorban az infrastruktúrát és a szolgáltatásokat kell fejleszteni.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.