
Késnek. Az Alstom nem szállította le időben az új vonatokat, ezért fizetnie kell
Fotó: Youtube
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
2025. április 29., 19:132025. április 29., 19:13
A 37 vonatból eddig csak kettő érkezett meg Romániába, és csak egy van forgalomban, holott a szerződés 2024 végét írta elő az összes vonat leszállításának határidejeként.
Egy új szállítási ütemterv után a harmadik RE-IR szerelvényt 2025 márciusában kellett volna leszállítani az ARF-nek, de az nem érkezett meg.
Eközben az utolsó három szerelvényt a 37-ből 2026 januárjában kell leszállítani a hatóság képviselői szerint.
Az ütemtervet azonban nem tartották be, mivel a márciusra és áprilisra tervezett három szerelvény nem érkezett meg.
Az ARF adatai szerint az Alstom Ferroviaria S.p.A. és az Alstom Transport közös vállalat által
A második szerelvény amúgy szintén késve érkezett Romániába. A tervek szerint 2024 decemberében kellett volna leszállítani, de 2025. február 7-én érkezett meg.
„Az Alstom Ferroviaria S.p.A. és az Alstom Transport SA által felhalmozott késedelmi kötbéreket az Egis Romania SA – Egis Rail tanácsadó cég számította ki és közölte a szállítóval, és ezek a következők: 157 415 172,07 lej, áfa nélkül, 2025. szeptember 30-ig számítva; 91 421 888,39 lej, áfa nélkül, 2025. február 28-ig számítva. A fent említett feltételek mellett az Alstom Ferroviaria S.p.A. és az Alstom Transport SA által 2025. február 28-ig elszámolt késedelmi kötbérek teljes összege 248 837 060,46 lej, áfa nélkül” – közölte az ARF.
Traian Preoteasa, a Román Vasúttársaság utasszállító részlegének (CFR Călători) ügyvezető igazgatója a HotNews szerint egy február eleji sajtótájékoztatón elmondta, hogy az állami szolgáltató
és bejelentette, hogy beperli a Vasúti Reformhatóságot, amely olyan kiegészítő szerződést kötött a francia gyártóval, amely módosította a vonatok eredeti szállítási ütemtervét, gyakorlatilag eltörölve a büntetéseket, amelyeket a késedelmes szállítás miatt kellett volna alkalmazni.
Az ARF azonban tagadja ezt, és azt állítja, hogy a büntetések továbbra is érvényben maradnak, és addig számítják fel őket, amíg az összes szerelvényt le nem szállítják.
Mint ismeretes, amúgy már az első szerelvény forgalomba állítása is fiaskóba torkollt, mivel már rögtön az elején meghibásodott.

Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Kedvezően véleményezte az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa Romániának az uniós helyreállítási mechanizmus (PNRR) keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelmét, így az ország rövidesen megkapja az ebben szereplő 2,62 milliárd eurót.
Nehéz helyzetbe került az európai mezőgazdaság, miután a közel-keleti és az ukrajnai háború következtében az egekbe szökött a műtrágya ára. Vincze Loránt EP-képviselő szerint az Európai Bizottság egyelőre nem találta meg a műtrágyaválságból kivezető utat.
Az idei első negyedévben a nyers adatok szerint 1,2 százalékkal csökkent Románia bruttó hazai terméke (GDP) a múlt év azonos időszakához képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A repce iránt mutatkozik jelenleg a legerősebb kereslet az olajosnövény-piacokon. A biodízelgyártás növekvő alapanyagigénye, az energiapiacok bizonytalansága és a szűkös globális készletek együttesen magas árszintre emelték a repce jegyzését.
Az elmúlt évek drágulásai radikálisan megváltoztatták számos romániai család költségvetését. Mutatjuk, hogy elemzők szerint mekkora jövedelemre lenne szükség ahhoz, hogy tisztességes életet élhessünk anélkül, hogy állandóan a pénz miatt kellene aggódni.
Románia-szerte több ezer adóhatósági alkalmazott szüntette be csütörtök reggel a munkát. Tiltakozások vannak a nyugdíjhivataloknál, de a bíróságokon is.
Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia és Szlovákia hatékony intézkedéseket tett a túlzott költségvetési hiány korrekciója felé.
Megszavazta szerdán a képviselőház mezőgazdasági bizottsága az alapélelmiszerek árréskorlátozásának meghosszabbítását az év végéig – adta hírül Facebook-oldalán Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
A tonhal, a szardínia, a görög joghurt és a növényi tej a bevásárlókosár új sztárjai. A közösségi médiában megjelenő trendek egyre nagyobb hatással vannak a romániai fogyasztók étkezési szokásaira is.
Olyan erdélyi repülőtér is akad, ahol az elmúlt időszakban a járatlemondások aránya a tavalyi több mint nyolcvanszorosára nőtt, és ez nem csak romániai jelenség.
szóljon hozzá!