
Kolozsvár belvárosában az útjavítási munkálatokat többek közt Srí Lankáról érkező férfiak végzik
Fotó: Kiss Judit
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat. Számos olyan cég akad, ahol már több a külföldi vendégmunkás, mint a romániai.
2024. október 10., 14:182024. október 10., 14:18
A bukaresti munkaügyi minisztérium az idei évre 100 ezer fős külföldi munkavállalói kvóta bevezetését engedélyezte a romániai munkaerőpiacon, miközben a munkaerő-közvetítő cégek és a helyi munkaadók szerint 200-250 ezer emberre lenne szükség. A vállalkozók sok esetben inkább más országokból származó munkaerővel dolgoztatnak, és úgy vélik, hogy a romániai munkavállalók „túlságosan igényesek” lettek.
– számolt be a Termene.ro.
A munkaerő-közvetítő ügynökségek elismerik, hogy a külföldiek közül általában többen maradnak meg egy adott munkáltatónál, mint a romániai foglalkoztatottak. A munkaadók pedig azt mondják, hogy gyakran szívesebben dolgoztatnak tengerentúlról hozott munkásokat.
Ételfutárként sok külföldi vendégmunkás dolgozik Erdélyben
Fotó: Rostás Szabolcs
Daniel Ilașcu, a Tulcea megyei Crișan településen működő szálloda tulajdonosa, a Duna-deltai Turisztikai Munkaadók Szövetségének elnöke azt mondta, hogy a külföldiek hajlandóak túlórázni, mert meg is fizetik őket.
Bevallotta, voltak olyan helyzetek, amikor a román alkalmazottak azt tanácsolták neki, hogy ne dolgoztasson külföldieket, mert „a mieink jobbak”. De nem volt más választása, mert nem akadt elég munkás, aki dolgozzon. „Voltak olyan időszakok az év során, amikor nem fogadtunk turistákat, mert nem volt elég személyzetünk a szolgáltatásunk biztosításához. Ezért külföldi munkaerőt alkalmaztam Indiából, Srí Lankáról vagy a Fülöp-szigetekről –
különösen, ha jó munkakörülményeket és szakmai fejlődési lehetőségeket kínálnak nekik” – mondta Melania Pop. Arról is beszélt, hogy ezek a munkavállalók Romániában szakmailag fejlődhetnek, akár koordinátori pozíciókat is betölthetnek. „Bár a nem uniós munkavállalók gyakran szakmunkásként vagy szakképzetlen munkásként érkeznek,
Ez mutatja számunkra a bennük rejlő lehetőségeket, ha megfelelően bánunk velük” – állapította meg a kommunikációs szakértő.
Számos szakmában érvényes Romániában, hogy nincs elég szakember. Tavaly a legtöbb üres állás az építőiparban (lakásépítési munkák) volt, majdnem 70 ezer. Szintén sok küldöncre, futárra, kézbesítőre van szükség az országban, de szintén munkaerőhiány tapasztalható a vendéglátásban, a közúti áruszállításban, az őrző-védők közt.
Nemrég megkérdeztünk Kolozsváron dolgozó ázsiai vendégmunkásokat a tapasztalataikról, és elmondták, hogy elégedettek fizetésükkel, munkakörülményeikkel. Azt tervezik, hogy két év múlva hazaköltöznek, ahol a családjuk, gyerekeik várják őket. A város központjában az útjavítást irányító munkáltató felügyelőjük kérdésünkre elmondta, ő is elégedett az ázsiai férfiak munkájával.
Azt is elmondták, hogy ezért a munkáért havi 4500 lejt keresnek, amivel szintén elégedettek. A Manoj Suranga néven bemutatkozó férfi kérdésünkre arról is beszélt, hogy három éve érkezett Romániába – másik két társával egyszerre –, otthon családja van, felesége és három gyereke. A Nord Conforest nevű, kolozsvári székhelyű magáncég fiatal építészmérnöke, Andreea Tămaș kérdésünkre elmondta,
Arról is beszélt, hogy bár pontos számokat nem tud mondani, a több helyszínen dolgozó vállalatnál mostanra már több a külföldi vendégmunkás, mint a romániai.

Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.
Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.
A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.
A Tarom egyenesen a csőd felé száguld – figyelmeztetett Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes szerdán.
Az új személygépkocsik megvásárlásának támogatását célzó roncsautóprogramok történetében először a kibocsátási követelmények és a motortípus mellett az autó gyártási helye alapján is korlátozni készül a román kormány a választható járművek körét.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter bejelentette, hogy párbeszédet kezdeményez a társadalommal az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, és csütörtökön élő beszélgetést indít a témáról a Facebook-oldalán.
Románia fokozott járványvédelmi intézkedéseket vezetett be, miután Magyarországon első alkalommal mutatták ki az afrikai sertéspestist házi sertésekben. Romániában jelenleg 13 fertőzési gócpontot tartanak nyilván.
Sokan nyugtázták örömmel és várakozással a Versenytanács döntését, amellyel rekordbírságot szabott ki a ROBOR referencia-kamatláb körüli trükközések miatt tíz romániai bankra.
Lezárult a 2026. évi APIA-támogatások igénylésére benyújtott kifizetési kérelmek kampánya, és a hatóságok közzétették az első hivatalos adatokat.
2 hozzászólás