
Nicușor Dan szerint hétfőre készülhet el a kormányprogram
Fotó: presidency.ro
Egyelőre csak a kormányprogramról, a lehetséges deficitcsökkentő intézkedésekről tárgyalnak a nyugatbarát politikai alakulatok, nincs szó nevekről – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő, akinek múlt hétfői államelnöki beiktatása óta ez volt az első sajtótájékoztatója a Cotroceni-palotában.
2025. június 04., 10:392025. június 04., 10:39
2025. június 04., 11:482025. június 04., 11:48
Nicușor Dan elmondta, a kormányalakítás kapcsán kedden egyéni megbeszéléseket folytatott a nyugatbarát pártok képviselőivel.
„A múlt hét óta egy munkacsoport dolgozik a deficit kérdésén. A kormányalakítási munkacsoport megkezdte munkáját. Szeretnénk, ha hétfőre elkészülne a kormányprogram első tervezete, és onnantól kezdődik a kormányalakításról szóló egyeztetés. Üdvözlöm az összes párt, a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségek készségét arra, hogy ebben a szakaszban részt vegyenek a kormányalakítási folyamatban” – jelentette ki az államfő. A miniszterelnök-jelölt vagy a tárcavezetők személye kapcsán hozzátette:
Ami a hiányt illeti, emlékeztetett, van egy munkacsoport, amelyet múlt héten hoztak létre, és minden nap dolgoznak.
„Az első tervezetet csütörtökön szándékoznak bemutatni a pártok vezetőségének. A politikai vita onnan indul majd” – fejtette ki Dan.
És komolyan gondoljuk mind a hiány csökkentését, mind az Európai Bizottsággal és a pénzügyi szférával, a befektetőkkel való kapcsolatunkat” – szögezte le az államfő.
Újságírói kérdésre a pizzaevéshez hasonlította a kialakult hiányt:
„Az elmúlt néhány évben történt viszont egy jó dolog, 26 százalékról 30 százalékra nőttek a GDP-arányos bevételek. Amint erősítjük az ANAF-ot, visszaszorítjuk az adóelkerülést, ez az arány növekedni fog. A probléma az, hogy az állami kiadások túlságosan megnőttek, és ezt ki kell igazítanunk” – szögezte le Nicușor Dan.
A deficitcsökkentő intézkedéseket firtató újságírói kérdésre azt mondta, nem jött még el az a pillanat, amikor ki lehetne mondani, hogy valamiben sikerült volna megállapodni.
„Nagyon sok lehetőség van terítéken. Egy olyan sem került szóba, amely kapcsán konszenzus lenne. Ez is a csomag egyik intézkedése. Nem erősíthetem meg a 2500 lejes küszöböt sem. Ez egy folyamatban levő egyeztetés”.
Egy újságíró arra is rákérdezett, hogy számára mit jelent az, hogy „nagy nyugdíj”.
„Nem tudom megmondani. Mit jelent a »nagy«? A 10 000 lejes nyugdíj nagy nyugdíj. Azt mondtam az adózásról, hogy addig nem nyilatkozom, amíg nem állapodunk meg erről a csomagról” – szögezte le.
A 10 000 lejnél nagyobb nyugdíjak esetleges megadózása kapcsán azt mondta, hogy ez is egy terítéken levő intézkedés.
Amikor pedig arról kérdezték, hogy mikortól nem fogják beleszámítani a deficitbe a védelmi kiadásokat, így válaszolt:
Másrészt ezt a hiányt valahonnan, hitelfelvételből finanszírozni kell. Még ha ezek az összegek nem is esnek bele a 3 százalékos célba, akkor is hitelből kell finanszírozni”.
Közölte, hogy az új kormány megalakulása és a deficitcsökkentő intézkedések kidolgozása után az igazságszolgáltatásra fog összpontosítani. Azt is bejelentette, hogy tárgyalni fog az ügyészségek vezetőivel.
Nicușor Dan úgy gondolja, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) élére új civil igazgatót kell kinevezni, és nagy valószínűséggel a Külső Hírszerző Szolgálat (SIE) élére is új vezető kerül. Kijelentette, hogy ki fogja értékelni a kormányőrség (SPP) jelenlegi igazgatója, Lucian Pahonțu tevékenységét is a kormányalakítás és a költségvetéssel kapcsolatos problémák megoldása után. „A személyes biztonságomért és az elnöki hivatal biztonságáért felel, és nyilvánvalóan együtt kell dolgoznunk” – mondta az államfő Pahonțuról.
Mivel az adócsalás nemzetbiztonsági kérdés, foglalkozniuk kell vele, és információkat kell találniuk erről a problémáról, de a szerepüknek meg kell állnia abban, hogy ezeket az információkat az ANAF és az ügyészek rendelkezésére bocsátják. A SRI civil igazgatójának ez lehet a fő feladata. Ne jussunk el oda, hogy a szolgálatok a szükségesnél jobban beavatkozzanak” – válaszolta arra a kérdésre, amely a szolgálatoknak az adócsalás elleni küzdelemben való szerepét firtatta.
A közigazgatási átszervezés témája is terítékre került a sajtótájékoztatón, aminek kapcsán az államfő leszögezte: erre 2028 előtt nem kerülhet sor, hiszen négy évre megválasztott polgármesterek, tanácsosok vannak. Ám meglátása szerint 2027-ig el kell gondolkodni a témán.
„A következő időszakban beszélhetünk a közigazgatási egységek és megyei közgyűlések konkrét tevékenységének korlátozásáról” – tette hozzá.
„Nem, mostanáig a deficittel és a kormánnyal, valamint a külföldi kötelezettségekkel foglalkoztam” – felelte, jelezve, hogy a kormányalakítás 1–3 hetet vesz igénybe, és azt követően az igazságszolgáltatás mellett fontos kérdés lesz.
„A 2024-es elnökválasztás érvénytelenítése után az Egyesült Államok némileg bizalmatlan volt Romániával szemben, de ezzel kapcsolatban nem hangzottak el hivatalos jelzések, állásfoglalások” – mutatott rá az államfő. Nicușor Dan szerint mostanra „nagyjából sikerült túllépni ezen a bizalmatlanságon”, és a két ország közötti stratégiai partnerség keretei között folytatódnak a tárgyalások, több szinten.
„Egy esetleges magas szintű látogatást technikai egyeztetéseknek kell megelőzniük” – tette hozzá.

Egyelőre nincs konszenzus a potenciális koalíciós partnerek, a nyugatbarátként emlegetett politikai erők között az óriásira dagadt költségvetési hiány lefaragására irányuló intézkedésekről.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.
Románia 12 helyet rontva a 61. helyre került a világ 70 legversenyképesebb gazdaságának rangsorában a lausanne-i Nemzetközi Menedzsmentfejlesztési Intézet (IMD) csütörtökön közzétett éves jelentése szerint.
szóljon hozzá!