Hirdetés

Nehezebben „teker” az erdélyi kerékpárpiac: a megnövekedett kereslet mellett alkatrészhiánnyal szembesülnek a bicikliszakboltok

Gurulásra készen. A hazai piac „gyengesége” miatt Romániában kevésbé érzékelhető a biciklihiány •  Fotó: Facebook/Easyrider.ro

Gurulásra készen. A hazai piac „gyengesége” miatt Romániában kevésbé érzékelhető a biciklihiány

Fotó: Facebook/Easyrider.ro

Erdélyben is megszenvedik a kerékpározás szerelmesei és a biciklikereskedők a piacra világszerte jellemző alkatrészhiányt, amely a kínálat beszűkülését, megnövekedett várakozási időt és drágulást eredményezett. A Krónika által megkérdezett szakbolttulajdonosok szerint a járványhelyzettel járó bezártság nálunk is növelte a keresletet a kerékpárok iránt, ám a romániai piac még mindig nem akkora, hogy jelentős kiesést, nagy felháborodást okozzon a kedvezőtlen nemzetközi helyzet.

Krónika

2021. május 24., 12:542021. május 24., 12:54

2021. május 24., 13:162021. május 24., 13:16

A kerékpárpiacot is „felborította” a járványhelyzet: az elmúlt bő egy év tapasztalatairól, a kereslet és kínálat jelenlegi viszonyáról kolozsvári, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és szatmárnémeti szakbolttulajdonosokat kérdeztünk.

Tóbiás Magda, a kolozsvári Byke Service cég egyik vezetője a Krónikának felidézte, hogy tavaly, amikor feloldották a szükségállapotot, illetve a kijárási tilalmat, érzékelték, hogy az emberekben megnőtt a kedv, a hajlandóság arra, hogy biciklizzenek. A vállalkozó szerint sokan ebben látták a „megoldást” arra, hogy kimozduljanak, hogy pótolják az utazásokat, a kirándulásokat, az edzőtermi sportolást, vagy egyszerűen csak azért, hogy lazítsanak, kizökkenjenek a járványos mindennapok egyhangúságából.

Hirdetés

Tapasztalatai szerint sokan vásároltak ebben az időszakban kerékpárt – újat és használtat egyaránt, illetve nagyon sokan voltak olyanok is, akik a régóta porosodó, akár évek óta nem használt biciklit vették elő, feljavíttatták, rendbe szedették azt.

Tóbiás Magda elmondása szerint idén kezdték érezni, hogy az ipar nem tudja előállítani, nem tudják időben szállítani azt a mennyiséget, amely kielégítené a megnőtt igényt. A Byke Service új és használt biciklik eladásával, illetve szervizeléssel is foglalkozik, ám idén már az utóbbi területen is adódtak nehézségeik.

•  Fotó: Facebook/BikeKuckó Galéria

Fotó: Facebook/BikeKuckó

Idézet
Tavaly a szezon kezdetekor még nem érzékeltük a hiányokat, de idén nagy problémákat okozott az alkatrészek hiánya. Emiatt a kerékpár is nehezen beszerezhető, főleg, ha nem volt előre megrendelve”

– fogalmazott a kerékpárkereskedő. Elmondása szerint a megrendelés legalább biztosíték arra, hogy „egyszer csak meglesz” a kerékpárunk, ám így is nagyon sokat kell várni mind a járgányok, mind az alkatrészek esetében, így a szervizelés is tovább tarthat, mint azt régen megszoktuk.

Nagy gondokat okoz a beszerzés

Gergely Béla, a kolozsvári Bella Bike tulajdonosa lapunk megkeresésére megerősítette, hogy az elmúlt időszakban alaposan megnőtt a kerékpárok és különböző tartozékok iránti kereslet. Ezen tendenciának véleménye szerint két kiváltó oka van.

Egyrészt akárcsak a világ számos más pontján, úgy Romániában is észlelhető, hogy változik a „kultúra”, amelyet egy tudatosabb, környezetkímélő életformára való igény váltott ki.

Másrészt a koronavírus, a folyamatos bezártság miatt megnőtt a testmozgás iránti vágy is. Gergely Béla is arról számolt be, hogy a nagyobb kereslettel párhuzamosan a kínálatban számottevő csökkenés észlelhető. Nagy gondok vannak ugyanis a beszerzéssel. A fő probléma, hogy Ázsiából nehezen érkezik az áru.

Idézet
Például ha leadunk egy rendelést egy termékre, egy alkatrészre a gyártónál, a gyártás ideje 12 hónap. Erre még rátevődik a kiszállítás ideje is”

– panaszolta Gergely Béla. Ennek pedig súlyos következményei vannak, ugyanis ezáltal áruhiány lép fel a piacon, amely a termékek drágulásához vezet.

•  Fotó: Facebook/Fernando Outdoor Sports Galéria

Fotó: Facebook/Fernando Outdoor Sports

Nálunk még „gyenge” a piac, kevésbé érzékelhető a hiány

Az idei hiány kapcsán Kelemen Sándor, a marosvásárhelyi Easyrider biciklibolt társtulajdonosa megkeresésünkre elmondta, hogy a nyugati piac hamarabb felismerte és kezelte a járványt. Az emberek hirtelen áttértek a biciklizésre, így a kereslet is megnövekedett. Olyannyira, hogy – elmondása szerint – Nyugaton májusra már minden készleten levő terméket eladtak.

A mostani helyzet kialakulásában ugyanakkor az is szerepet játszott, hogy Kínában – ahonnan a biciklialkatrészek nagy része származik – több hónapos, szigorú lezárások voltak.

A hiányzó alkatrészek miatt a bicikligyártó cégek sem tudták összeszerelni termékeiket, és amint újra beindult a gyártás, a gyárak „kapkodták a fejüket”, mert nem tudtak eleget tenni a keresletnek. A tavalyi megnövekedett igényt egy ideig nem tudták utolérni.

Idézet
Olyan ez, mint egy »blackout« (teljes kiesés – szerk. megj.), ami végigfut a rendszeren”

– érzékeltette Kelemen Sándor. Hozzátette, tulajdonképpen az alkatrészhiánynak tudható be a leállás. A nagy cégek idővel kapcsoltak, és rendelni kezdtek, az alkatrészgyártók azonban nem tudják lefedni a nagy mennyiségű rendelést.

Az egyensúlyvesztés kiküszöböléséhez újabb gyárakat kéne építeni, egyelőre viszont a gyártók időrendi sorrendben szolgálják ki a rendelőket – emiatt egyes modellekre a megszokottnál több ideig kell várni. A biciklibolt társtulajdonosa szerint a hazai piac „gyengesége” miatt Romániában kevésbé érzékelhető a biciklihiány.

Az itteni vállalkozók kisebb készlettel és előrendelés alapján dolgoznak: a tavaszi szezonra már ősszel leadják a rendeléseket.

A marosvásárhelyi Easyrider tulajdonosai sem panaszkodnak, ők ugyanis több forgalmazóval dolgoznak. „Természetesen nincs a legnagyobb választék, de ki tudjuk szolgálni a klienseket. A ritkább modellekre viszont idén már nem számíthatnak a vásárlók” – vázolta a helyzetet Kelemen Sándor, aki szerint a biciklikészlet kiegyensúlyozása akár három évig is eltarthat.

•  Fotó: Facebook/Byke Service Galéria

Fotó: Facebook/Byke Service

Jót tett a sepregetés és újratervezés

Kádár Lehel, a sepsiszentgyörgyi Bike Kuckó tulajdonosa a Krónikának hangsúlyozta, hogy a bicikliipart is teljesen átszabta a világjárvány, így feltűnően érzékelhető az átalakulás miatti hiány. Tavaly a koronavírus miatti lezárások a kisvárosban is „derékba törték” a kerékpárszezont. A kerékpárbolt tulajdonosa elmondta, a bezárás éppen a viszonylag rövid szezonra esett, ezért bizonytalanná vált az előrendelt biciklik szükségessége.

Idézet
Nem tudtuk, hogy az előrendelt bicikliket megvásároljuk-e, vagy sem”

– idézte fel a vállalkozó. Emlékeztetett, hogy a szükségállapot ideje alatt a kisvállalkozók kérelmezhettek egy segélyt, amelyet célszerű volt igényelni. Bár a főszezonban feleződött a forgalom, a kereslet jelentősen megugrott, az európai biciklipiac a szezon közepére pedig kiürült.

A nyersanyaghiány globálisan tervátgondolásokat vont maga után. Véleménye szerint a jelenség kifejezetten jót tett a kerékpáriparnak: sepregetést és újratervezést eredményezett, egyúttal pedig a nagyvárosokban jellemző alkudozás is megszűnt.

Idézet
A szép remények okán idén akkora előrendeléseket adtunk le, amelyet a gyárak kapacitása nem tudott kielégíteni”

– mondta a vállalkozó.
A sepsiszentgyörgyi boltban évről évre megmarad az előző évi készletből, így a tulajdonos a karantén­időszak alatt a megszokott rendelés töredékét adta le. A tapasztalat ugyanis azt mutatta, hogy a kisváros lakossága nem tudta volna felvásárolni a megmaradt készletből és az új rendelésekből álló kínálatot – így is máshonnan érkezők „ürítették ki“. „Idén is hasonló várható: már virágoznak a nyírfák, de a városlakók nem vásárolnak” – tette hozzá a vállalkozó.

Elmondása szerint a bringák iránti kereslet valamelyest növekedett Sepsiszentgyörgyön is, a városiak azonban a használt termékeket részesítik előnyben, internetes portálokról vagy egymástól vásárolnak.

 

•  Fotó: Facebook/Bella Bike Galéria

Fotó: Facebook/Bella Bike

Húsz-harminc százalékos drágulás

Eközben a szatmárnémeti lakosok a megszokottnál több biciklit vásároltak. Puskás Róbert, a helyi Fernando Outdoor Sports tulajdonosának véleménye szerint ennek a bezártságból való szabadulás az oka, illetve biciklizéskor nem volt kötelező a maszkviselés sem. Sokkal többen éltek a lehetőséggel, hogy ki tudnak mozdulni, ez amolyan kiskapuként is szolgált. Ugyanakkor ez az időszak nagyon megnehezítette az áru beszerzését, ami jelenleg is tart, valamint a közeljövőben még nehezebb időket jósolnak, mivel sok helyen a gyárak leálltak, vagy korlátozottan működnek.

Idézet
Nemrég voltam Budapesten néhány alkatrészt beszerezni, és azt láttam, hogy a nagy üzletek is alkatrész- és biciklihiányban szenvednek”

– mondta Puskás Róbert. Mivel nagyon nehéz és sokba kerül beszerezni a szükséges termékeket, ezért a boltokban is húsz-harminc százalékkal drágábban vásárolhatnak a szatmári lakosok.

Egyébként a Fernando Outdoor Sports nemcsak eladással, hanem javítással is foglalkozik. „Fele-fele arányban vásárolnak és javíttatnak bicikliket. Akadnak olyan vásárlók, akiknek M-es méretre lenne szüksége, és meg kell magyarázzuk nekik, hogy milyen hátrányokkal jár, ha L-es méretű vázat választ, viszont vannak olyanok, akik ha nem találnak számukra megfelelő méretet, inkább megjavíttatják a régi sajátjukat” – tette hozzá a biciklibolt tulajdonosa.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés