
A futárok körében is rendszeresen láthatunk külföldi vendégmunkásokat
Fotó: Orbán Orsolya
Több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról érkeztek – derül ki az Economica.net elemzéséből, amely a Bevándorlási Főfelügyelőségtől (IGI) kapott adatokon alapul. A legtöbb Romániában dolgozó vendégmunkás Bukarestben, illetve Ilfov és Konstanca megyében dolgozott.
2025. január 30., 21:462025. január 30., 21:46
2025. január 30., 22:332025. január 30., 22:33
A munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező vendégmunkások – vagyis Európai Gazdasági Térségen és Svájcon kívüli állampolgárok – száma 2024-ben majdnem megduplázódott 2022-hez képest – számolta ki a gazdasági hírportál.
A bevándorlási hatóság által az Economica.net rendelkezésére bocsátott adatok szerint a 2024-ben munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek többsége 18 és 60 év közötti (99 772 fő).

Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
A legtöbb külföldit teherfuvarozóként (9114 fő), futárként (8821 fő), segédmunkásként –épületbontás, falazás, mozaikcsempézés (8024 fő) hozták Romániába a munkaadók.
Srí Lanka következett 18 505 vendégmunkással, a bronzérmes pedig India 9734 személlyel. Nem sokkal marad le mögötte Banglades 7346 és Törökország 6558 fővel. De toplistás még Pakisztán (2975), Vietnám (2782), Kína (2466), Egyiptom (2454) és a Fülöp-szigetek (2358) is.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány immár az egymást követő negyedik évben is fenntartja a Romániába behozható új, nem uniós munkavállalók kvótáját, amely legfeljebb 100 000 fő lehet. A kormány ezt a megoldást választotta a romániai lakosság által visszautasított vagy nem kívánt munkahelyek nagy számának összetett problémájára.

Idén további 100 000 külföldi vendégmunkás számára teszi lehetővé a romániai munkavállalást a kormány – számolt be a sajtónak a kabinet csütörtöki ülését követően Mihai Constantin.

Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.
A tapasztalatok szerint a romániai munkavállalók általában azért utasítják vissza ezeket a megüresedett állásokat, mert a szerény jövedelmek fenntartják a munkaerő-szegénység spirálját, a munkahelyek távol vannak a jelöltek lakóhelyétől, nagy a munkaterhelés és korlátozottak a szakmai előrelépés lehetőségei.
Az ilyen állások betöltésére alkalmasak közül néhányan inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a dolgozói szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban való munkavállalást választják, és néhányan közülük kisvállalkozást nyitnak.

Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!