
Megfúrva. Nem rendezi a számlát az állam a szerelőcégekkel szemben
Fotó: Pixabay.com
Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.
2024. április 11., 21:112024. április 11., 21:11
Mint ismeretes, az immár több kiadást megélt, jelenleg a 2023-as kiírás kivitelezési szakaszában lévő program keretében fejenként 20 ezer lejes támogatást adnak a – legkevesebb 2000 lejes önrészt biztosító – háztulajdonosoknak on-grid, azaz az országos hálózatra csatlakoztatott napelemrendszer megvásárlása, beüzemelése esetén. Csakhogy ezt a pénzt csupán a szerelés után kapják meg a Környezetvédelmi Alap (AFM) által lebonyolított programban részt vevő cégek.
Az Adrem nevű szerelőcég még a 2021-es kiírás után is csak a beígért összeg töredékét kapta meg az államtól, pedig a telepítéseket már csaknem egy éve befejezte. „A Zöldház program nem rosszul, hanem nagyon rosszul működik. A hírhedt buktatókon túl, melyek óhatatlanul felmerülnek egy új program keretében, és egy részüket kijavították, például nekünk – és nem vagyunk az egyedüliek – 7 millió lejt kell kapnunk az összesen 8 millióból” – panaszolta az Economica.net portálnak Corneliu Bodea cégvezető.
Hozzátette: 2022 végén kezdték a szereléseket és 2023 közepén fejezték be. Utána három-négy hónapot tartott a szükséges iratok benyújtása az AFM-hez, ami után beléptek a „zavarosba”. Elmondása szerint itt már nincsenek határidők, az sem tiszta, hogyan kell kinéznie egy benyújtott iratcsomónak. Az AFM egyik munkatársa további papírokat kér, amelyekről sehol nem volt szó, a másik elengedi ugyanazt a dossziét.
Hat hónappal azután, hogy minden rendben találtak a hatóságnál, csupán egymillió lejt utaltak át a nyolcból, amit rendkívül igazságtalannak tart a vállalkozó, ezért kész pert indítani az AFM ellen. Főleg annak tudatában, hogy az övéknél súlyosabb esetekről is tud, ugyanis nekik csak üzleti forgalmuk 2-3 százaléka származik a Zöldház programból, viszont másoké 50 százalék fölötti. Olyan cégekről is tud, amelyek fizetésképtelenné váltak már a késlekedések miatt.
Mint ismeretes, a 2023-as, jelenleg is zajló kiírásban nem először fordulna elő, hogy bírósági ügy lesz a Zöldházból. A programot szeptember 26-án a nagyváradi ítélőtábla döntése nyomán felfüggesztették, miután egy napelemeket forgalmazó nagyváradi vállalkozás bepanaszolta a Környezetvédelmi Alapot, amiért – állítása szerint jogtalanul – kizárták a program lebonyolításából. A környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére a peres felek novemberben tárgyalóasztalhoz ültek, és a Dhelectric System Kft. beleegyezett keresete visszavonásába, ha az AFM újabb pályázatot hirdet a szerelőcégeknek a program lebonyolításában való részvételre.
Amikor a Környezetvédelmi Alap eleget tett ennek a kérésnek, a Dhelectric System a legfelsőbb bíróságnak és a nagyváradi ítélőtáblának is jelezte, hogy visszavonja a keresetét. A hercehurca azonban több hónapos késést eredményezett a lebonyolítás ütemtervében.

Újra elérhetővé válik kedden 10 órakor a fotovoltaikus rendszerek telepítését támogató Zöldház program online alkalmazása.

Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.

Minden bizonnyal visszaállítják a kifogásolt határértéket, így az áramszolgáltatóknak semmilyen okuk nem lesz arra, hogy a napelemeseket segítő új törvényre hivatkozva általános áremelést eszközöljenek – jelentette ki a Krónikának Antal Lóránt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!