
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát vezetősége szerdán bejelentette, ideiglenesen felfüggeszti működését a földgáz árának jelentős növekedése miatt.
2022. június 22., 17:082022. június 22., 17:08
2022. június 22., 17:152022. június 22., 17:15
Mint ismeretes, Románia legnagyobb műtrágyaüzeme hasonlóképpen járt el az elmúlt télen, majd négy hónapnyi leállás után április végén újrakezdte a termelést. Azonban nem sokáig megy a munka: csütörtökön leállítják az ammóniagyártást, amelyet többek között földgázból állítanak elő, és amely a műtrágya nélkülözhetetlen alkotóeleme.

Négy hónap elteltével újra üzembe helyezi berendezéseit az Azomureș vegyipari kombinát Marosvásárhelyen, amely decemberben állította le ideiglenesen a termelést az egekbe szökött gáz- és villamosenergia-árak miatt.
A vegyipari üzem közleménye szerint
Eközben a kereslet visszaesése miatt – a mezőgazdasági idény jelenleg a betakarításnál tart – csökkent a műtrágya ára. „Ilyen körülmények között egyértelmű, hogy a műtrágyagyártás gazdaságilag fenntarthatatlan. Ezért az Azomureș úgy döntött, ideiglenesen felfüggeszti az ammónia-előállítást június 23-ától kezdődően. A műtrágyagyártás addig folytatódik, amíg a felhalmozott készlet tart” – olvasható a vállalat közleményében.
Ebben jelzik, hogy más európai üzemek is hasonló döntést hoztak. „Súlyos dolgok történnek a földgáz piacán. Folytatjuk a párbeszédet Románia kormányával, hogy lehívhassuk az Európai Unió által felkínált támogatást, amellyel más országokban már éltek a műtrágyagyártók. Románia még nem teremtette meg az alkalmazási lehetőséget, pedig megvan az európai jogszabálykeret. Tudjuk, hogy nehéz lesz biztosítanunk a szükséges műtrágyamennyiséget, ha nyáron nem termelünk, ezért minél hamarabb élni kell az uniós segítséggel” – nyilatkozta Harri Kiiski, az Azomureș vezérigazgatója.
Jelezte: az üzemben megszokott körülmények között folytatódik a munka ott, ahol szükséges; jelenleg nem számolnak azzal, hogy kényszerszabadságra küldjék az alkalmazottakat, de fennáll a lehetősége, ha elhúzódik a jelenlegi helyzet.
Fotó: Haáz Vince
Mint ismeretes,
Lapunkban már beszámoltunk róla, hogy a műtrágya árának az utóbbi hat hónapokban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állította a romániai gazdákat.

Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben.
A marosvásárhelyi üzem különben egészen pontosan arra alapozva remél román állami támogatást, hogy az Európai Bizottság márciusban ideiglenes válságkeretet fogadott el, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára az állami támogatási szabályok keretében előirányzott rugalmasságot a gazdaságnak az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt szükséges támogatására. Az intézkedés nyomán a tagállamok legfeljebb 25 millió euró összegű támogatást nyújthatnak a nagy energiaigényű vállalkozásoknak, és legfeljebb 50 millió eurót a meghatározott ágazatokban – például az alumínium- és egyéb fém-, üvegrost-, cellulóz-, műtrágya- vagy hidrogéngyártásban, valamint számos vegyi alapanyag gyártása területén – működő vállalkozásoknak. Az ideiglenes válságkeret december 31-ig lesz hatályban.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!