
Csillagászati árak. Ma már a magyarországi műtrágya is megfizethetetlen az erdélyi gazdák számára
Fotó: Makkay József
Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben: a kormányülésen a gazdáknak szánt gázolaj literenkénti 1,63 lejes dotációjáról, és a zöldségtermesztőknek nyújtott „de minimis” támogatás idei folytatásáról döntött a kabinet.
2022. február 05., 16:422022. február 05., 16:42
A műtrágya árának az utóbbi hat hónapban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állítja a hazai gazdákat. A mezőgazdasági minisztériumban tavaly decemberben bizottságot hoztak létre a műtrágyaválság kezelésére, mostanra azonban kiderült, hogy sem a bukaresti képviselőház mezőgazdasági szakbizottságában, sem a szakminisztériumban nem körvonalazódik hatékony és gyors megoldás.
Könczei Csaba háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónika érdeklődésére elmondta, a mezőgazdasági minisztérium nem mondott le a műtrágyaár-támogatásról, de akkora összegről van szó, amit az idei költségvetésből nem tudnak fedezni.
A háromszéki mezőgazdasági szakember szerint a gazdák egy része ősszel már beszerezte a tavaszra szükséges műtrágyamennyiséget, így az idei esztendő nem fog túl nagy megrázkódtatást jelenteni. Ugyanakkor azzal is számolni kell, hogy az Azomureș gyár a tervek szerint valamikor márciusban újraindítja a termelését, tehát nem lesz túl nagy kiesés a hazai műtrágyagyártásban.
„Az eddigi elképzelések szerint a műtrágyaár-támogatás a gázolajár-támogatáshoz hasonlóan működik: a gazdák által megvásárolt műtrágyamennyiség árának egy részét állami forrásból térítik vissza. Egy másik elképzelés szerint a mezőgazdasági termelők műtrágyakuponokat fognak kapni, és az értékpapírokat vásárláskor tudják beváltani a kereskedőknél” – fogalmazott lapunknak az RMDSZ-politikus. Könczei Csaba azonban hangsúlyozta, ezekből az elképzelésekből csak akkor lesz kormányrendelet, ha elő tudják teremteni a támogatáshoz szükséges pénzügyi forrásokat.
Fotó: Makkay József
Ovidiu Maior, az Azomureș kombinát szóvivője január végén azt nyilatkozta a román sajtónak, hogy a gyár havi 140 ezer tonnás termeléskiesését külföldről nehéz lesz pótolni, mivel
A Bloomberg hírügynökség számításai szerint az európai műtrágyaárak tovább fognak emelkedni. A nitrogénalapú műtrágyák gyártásához szükséges ammónium-nitrát tonnánkénti 900 dollár fölötti ára rekordösszeg. A földgáz árának négy-ötszörös emelkedése miatt sorra leálltak az európai műtrágyagyárak. A két legnagyobb vegyipari vállalat, a német BASF-csoport és a norvég Yara International ASA is idén januárban átmeneti időszakra beszüntette termelését. Szakemberek szerint
Fodor István Szatmár megyei falugazdász szerint az idei terméseredményeken meg fog látszani a tavaszi műtrágyázás elmaradása. A magas ár miatt a termelők egy része eleve nem tud mesterséges termésfokozót vásárolni, aki viszont megvásárolja és a szokásos mennyiségben juttatja ki a műtrágyát a termőföldekre, ebben az esetben a végtermék árában fog megjelenni a hatalmas áremelkedés. A mezőgazdasági szakember szerint
a fogyasztónak kell majd megfizetnie az élelmiszerek árában megmutatkozó nagy áremelkedéseket.

Háromszorosára emelkedett novemberben a műtrágya ára, a mezőgazdasági termelők szerint ekkora többletköltséget nem lehet beépíteni a termények árába.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!