
Fotó: Haáz Vince
Négy hónap elteltével újra üzembe helyezi berendezéseit az Azomureș vegyipari kombinát Marosvásárhelyen, amely decemberben állította le ideiglenesen a termelést az egekbe szökött gáz- és villamosenergia-árak miatt.
2022. április 26., 14:322022. április 26., 14:32
2022. április 26., 15:332022. április 26., 15:33
Harri Kiiski, Románia legnagyobb műtrágyaüzemének igazgatója kedden jelentette be, hogy a vállalat újraindítja berendezéseit, május elején pedig ismét nekilát a műtrágya előállításának a Maros-parti megyeszékhelyen. Közleményében a svájci tulajdonban lévő Azomureș illetékese kitért arra, hogy az orosz–ukrán háború miatt az európai energiapiac az előzmények nélküli áraktól elérkezett a „teljes válságig”. Megemlítette, hogy miközben decemberben 90-120 euró között mozgott a földgáz megawattóránkénti ára az európai tőzsdéken, márciusban már elérte a 345 euró/megawattórát az energiahordozó referenciaára.
Ennek nyomán Lengyelország 836 millió, Németország pedig 20 milliárd eurós finanszírozást különített el a belföldi műtrágyagyártás biztosítása érdekében. „Románia kormánya még nem szögezett le semmit konkrétan, ám az energiaügyi, a gazdasági és a mezőgazdasági minisztériumok konzultációt folytatnak a nagy ipari fogyasztók képviselőivel – mint például az Azomureș – egy uniós típusú segélycsomag kidolgozásán” – jelentette ki a marosvásárhelyi vegyipari kombinát vezérigazgatója.
Harri Kiiski közölte, az üzem részlegesen, csökkentett kapacitással indítja újra a termelést, a földgázbeszerzés ugyanis továbbra is nehézkes marad, ennek következtében még a várt bukaresti kormányzati támogatás ellenére is magas lesz a műtrágya ára. Az Azomureș egyébként Románia egyik legnagyobb gázfogyasztója, az üzem használja el az éves román gázfogyasztás 10 százalékát, ugyanakkor normális paraméterek között 1,6 millió tonna műtrágyát állít elő évente, ennek 75 százalékát a romániai farmoknak értékesíti. Lapunkban már beszámoltunk róla, hogy a műtrágya árának az utóbbi hat hónapokban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állította a romániai gazdákat.

Ideiglenesen leállította a termelést Románia legnagyobb műtrágyaüzeme, a Marosvásárhely határában levő Azomureș a magas gáz- és villamosenergia-árak miatt – közölte hétfőn a vállalat.
A marosvásárhelyi üzem különben egészen pontosan arra alapozva remél román állami támogatást, hogy az Európai Bizottság márciusban ideiglenes válságkeretet fogadott el, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára az állami támogatási szabályok keretében előirányzott rugalmasságot a gazdaságnak az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt szükséges támogatására. Az intézkedés nyomán a tagállamok legfeljebb 25 millió euró összegű támogatást nyújthatnak a nagy energiaigényű vállalkozásoknak, és legfeljebb 50 millió eurót a meghatározott ágazatokban – például az alumínium- és egyéb fém-, üvegrost-, cellulóz-, műtrágya- vagy hidrogéngyártásban, valamint számos vegyi alapanyag gyártása területén – működő vállalkozásoknak. Az ideiglenes válságkeret december 31-ig lesz hatályban.

Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!